Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:
ANADOLU YAZILARI

Nohut Dürümü

     KEBAPTAN daha MEŞHUR BAKLAVADAN daha POPÜLER
[NOHUT DÜRÜMÜ]
Gaziantep kebapları ile meşhur bir şehir olmasına rağmen, kebabın gölgesinde kalan bir yiyecek daha var ki, her sokak köşesinde onu görmeniz mümkün. Sabah kahvaltısında, öğle yemeğinde akşam atıştırmasında önünde kuyruklar oluşan dürümcülerde satılır. Tadını bilenler için kebaptan daha değerli bir yiyecektir.
Çoğumuz onu leblebi, nohutlu pilav yada yemeklerin içine konulan bir malzeme olarak görürüz. Oysa o Gaziantep'te dürüm kültürünün baş tacı. Damak tadının düşkünü Gazianteplilerin vazgeçilmezlerinden. Neyden mi bahsediyorum. Çoğumuzun ne olduğunu bile bilmediği " Nohut dürümünden."
Gaziantep'te her sokak köşesinde karnınızı ucuza doyurabileceğiniz bir dürümcü mutlaka vardır. Bütün dürümcülerde genelde nohut dürümü bulunur. Ama bazı dürümcüler vardır ki onlar sadece nohut dürümü satarlar. Nohut dürümü o kadar yaygınlık kazanmış ki, klasik nohut dürümü yanında farklı teknik ve malzemelerle pişirilen "sançes" gibi özel nohut dürümleri de var.
Gaziantep dışından gelip burada memur olan birisine her sabah dükkanının önünden geçtiği Gaziantepli dostu. "Gel sana nohut dürümü söyleyeyim " diyor. Her sabah memur bu teklife teşekkürle cevap veriyor. Bu sürekli devam eden teklifler karşısında bir gün dayanamayıp "Dostum ben nohut dürümü istemiyorum, beni bu kadar seversen kebap söyle "diyor. Gaziantepli bunun üzerine " Biz nohut dürümünü sevdiklerimize ısmarlarız" diyor.
Gaziantep'te her köşede bir nohut dürümcüsü görmemiz mümkün. Ancak bunlardan bazıları var ki yıllardır sadece nohut dürümcülüğü ile uğraşıyorlar. Öyle ki nohut dürümünde marka olmuş durumdalar. Bunlardan biri olan eski halde, bugün ki Şırahanın karşısındaki Pazar yerinde bulunan yılların dürümcüsü Adil ustaya Misafir olduk.
Adil Usta Gaziantep'in en eski dürümcülerinden. Ondan öğrendiğimize göre ilk Nohut dürümünü Zengin Ağa isimli birisi 1940 lı yıllarda yapmış. Zengin Ağa Haşladığı Nohutları sokak aralarında el arabasında satarmış. Adil Usta, Zengin Ağanın yiğeni ile Nohut pişirmeyi, ondan öğrenmiş. Zengin ağanın yiğeni ile beraber Nohut dürümcülüğüne başlamışlar.
Adil Ustanın Nohut dürümcüsü Mekanın da öğle saatlerinde dürüm yemek için kuyruklar oluşuyor. Nohut dürümü ucuz olması sebebi ile dar gelirlilerin en çok uğradığı yerlerin başında geliyor. Ancak nohut sadece dar gelirlilerin değil aynı zamanda zenginlerinde vazgeçilmez yemeklerinde. Gaziantep Milletvekillerinden Mustafa Yılmaz bir gazete haberinde Nohut dürümü yemeyi özlediğini ballandıra ballandıra anlatıyor. Bu sebeple adil ustanın mekanına zenginler, dar gelirliler, yoksullar, karnını doyurmak isteyenler, damak zevkini gidermek isteyenler mutlaka uğruyor.Nohut beklide Gaziantep ve yöresinde Kübban ekmek / tırnaklı pidenin arasına girdikten sonra çok sayıda versiyonu çıkmış. Her dürümcü kendine göre pişirme teknikleri gelişmiş. Eski Nohut dürümü ustaları, her köşe başında Nohut dürümü diye satılanların gerçek nohut dürümü olmadığı vurgusunu yapıyor.
Eski ustalar klasik yöntemlerle Nohut dürümünü pişirip küçük dükkanlarında servis ederken, yeni nesil, Nohut dürümüne yeni bir tat ve yeni bir imaj kazandırmak için kolları sıvamışlar. Bunlardan biriside; yeni bir tat, yeni bir lezzet olan Nohut dürümünün "Sançes" versiyonunu.
Sançes mucidi Hasan ustaya misafir olduğumuzda Nohut dürümünün farklı bir versiyonu ile karşılaşıyoruz. Nostaljik bir mekan, iş yeri şark kültüründen motifler taşıyor. Duvarlarda güzel siyah beyaz fotoğrafları bu nostaljik mekanın güzelliğini tamamlıyor. Ortam da nostaljik estetik yanında hijyene de büyük önem verilmiş. Bu zarif ortamda nohut dürümünün yeni versiyonu "Sançesi" tadarken bu yeni markanın hikayesini dinliyoruz Hasan ustadan.
Hasan Usta işsiz kalınca yeni bir şeyler üretip evin geçimini sağlamayı düşünmüş. Öyle bir şey yapmalı ki yapacağı bu ürün hem ekmek kapısı olsun hem kalıcı olsun diye düşünmüş. Gazianteplilerin nohuda merakı, onu nohut dürümü konusunda yeni bir tat, yeni bir nohut dürümü markası yapmaya yönlendirmiş.
Aldığı nohutları evde farklı yöntem teknik ve malzemelerle pişirerek yeni bir nohut dürümü yapma denemelerine başlamış. Yaptığı dürümler ilk başlarda acemice devam ederken. Her yeni yaptığı nohut dürümü onu mükemmele doğru götürmüş.
Günler geçip giderken evde kimsenin olmadığı bir gün yeni bir karışımla Nohudu pişirmiş. Ev halkı gelince fırından aldığı taze ekmeklerin arasına koyarak yeni Nohut dürümü çeşidini ev halkına ikram etmiş.
Nohut dürümü yemeye alışkın olan ev halkı yeni tadı sevmiş. Hasan usta beğenilen bu tattan sonra bir iş yeri açmaya karar vermiş. Ancak bu yeni bulduğu Nohut dürümü çeşidine bir isim aramış. İlginç olsun ve dikkat çeksin diye okuldaki arkadaşlarının kendisine taktığı "sançes" lakabını yeni Nohut dürümü versiyonuna isim olarak vermiş.
Gaziantep sokakların da her köşede bir nohut dürümcüsü var. Genelde klasik nohut dürümü hastaları buralarda kuyruklar oluşturuyor. Sançes ise daha çok lüks mekanların menüleri arasına girmiş. İnsanların Nohut dürümü yeme zevklerine hizmet ediyor. Özelliklerde Sançes ile bir marka olmuş durumda.
Gaziantep'e dışardan gelenlerin ilk önce tuhaf karşıladığı bu Nohut Dürümü hastalığı her geçen gün farklı versiyonlarla karşımıza çıkmaya devam edecek.
Gaziantepli dostlarınızdan birisi size nohut dürümü ikram ederse onun tarafından değer verildiğinizi anlaya bilirsiniz. Nohut dürümü Gaziantep'te Gaziantepliler için Kebaptan daha meşhur, baklavadan daha popüler. Gaziantep'e yolunuz düştüğünde yeni bir lezzet keşfi yapmanın peşinde iseniz. İçinizdeki ön yargılara aldırmadan bir dürümcünün kapısından içeriye çekinmeden giriniz.
SİZDE YAPABİLİRSİNİZ
Her dürümcünün farklı bir nohut dürümü tarifi vardır. Ve her dürümcünün diğerlerinden sakladığı bir püf noktası mutlaka vardır. Biz size genel olarak bir nohut dürümü tarifi verelim
MALZEME
Koçbaşı nohut,Taze soğan,Maydanoz,Limon,Kübban ekmek veya tırnaklı pide,
Yeterince tuz ve kırmızı pul biber.
YAPILIŞI
"Akşamdan ıslattığımız nohutları, yeterince tuz ile birlikte haşlayalım.
"Haşladığımız nohutları, bir süzgeç yardımı ile suyundan ayıralım.
"Ayırdığımız suyu tekrar tencereye koyup kaynatalım.
"Su yavaş yavaş kaynarken, süzgeci de tencerenin üzerine oturtup, ağzını temiz bir bezle kapayarak nohutların su buharı ile ilik gibi pişmesini sağlayalım.
SERVİSİ
" Eğer dürüm yapıp yiyeceksek, sıcak pidenin (kübban ekmeğin) içine bolca sıcak nohuttan koyup, üzerine yeterince tuz, kırmızı pul biber, limon ekşisi ve taze soğan piyazı (maydanoz ile taze soğanın ince kıyılmış hali) serperek, afiyetle yiyebiliriz.
" Eğer dürüm yapmak istemiyorsak, aynı malzemeleri, kabuğunu soyup kuşbaşı kestiğimiz domates ve bir miktar sıvı yağ ile karıştırıp, piyaz şeklinde de yiyebiliriz.
NOT: Nohutların ve pidelerin, her iki şekilde de sıcak olması lezzetini arttırır. Nohut dürümünün içerisine kimyon korsanız gaz yapmasını engellersiniz.

Bookmark and Share

Yazan: Murat Heper - Tarih: 16.12.2004 - Puan: 1091 (%59,9450549450549) - Yorumlar: (0) - Okunma: 31642 - Oy Ver:

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

BU YAZIYA HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ, İLK YORUMU YAPAN SİZ OLUN!

 
EN ÇOK OKUNAN ANADOLU YAZILARI
1-) Nohut Dürümü (31643 Kere)
2-) Ağlayan Çınar (25340 Kere)
3-) Dünyanın Tepe Noktası (23887 Kere)
4-) Sivas'ın Dağları Kekik Kokar (23790 Kere)
5-) Adım Adım Bursa - 2 (23480 Kere)
6-) Kastamonu Gezisi (18656 Kere)
7-) Adım Adım Bursa - 5 (18206 Kere)
8-) Bir Anadolu Gezisi: Bursa (17103 Kere)
9-) Bir Anadolu Gezisi Kapadokya (16086 Kere)
10-) Antik Çağın Altın Şehri (14086 Kere)

D O W N L O A D
  Seçme MP3'ler
360° İstanbul      
EN FAZLA PUAN ALAN ANADOLU YAZILARI
1-) Sivas'ın Dağları Kekik Kokar (4146)
2-) Dünyanın Tepe Noktası (3405)
3-) Ağlayan Çınar (3371)
4-) Kızıltepe'nin Altındaki Kayıp Şehir (2594)
5-) Adım Adım Bursa - 2 (2006)
6-) Bir Anadolu Gezisi: Bursa (1857)
7-) Bir Anadolu Gezisi Kapadokya (1619)
8-) Kastamonu Gezisi (1608)
9-) Adım Adım Bursa - 5 (1575)
10-) Bursa Bir Küçük İstanbul (1536)

Mail: ali@baylar.com
Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

Bu site bir    iştirakidir.