Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:
EDİTÖR YAZILARI

E-ticaret Sorunlari

     Bu yazimda sizlere e-ticaret sorunları hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

Son yıllarda internet üzerinden satış yapan site sayısı hızla artıyor ve bu sitelerle beraber çeşitli sorunlar da ortaya çıkmaya devam ediyor.
1- Daha işe başlamadan ödenmesi gereken ücretler: SSL ücreti, sanal pos ücreti, internet e-ticaret paketi ücreti, domain yıllık yayın ücreti....
2- İlk adımları attıktan sonra ikinci adım sitede nelerin satılması gerektiği. Ürün kendi ürününüz ya da sağdan soldan toplayacağınız binlerce ürün olabilir, seçim size kalmış bu noktada. Ürünlerin siteye yerleştirilmesi ciddi emek isteyen konu ve her ürünün açıklamasının oldukça net yapılması ve gerekirse yeni fotoğraflarının çekilmesi çok önemli. Farklı olmayan, standart siteler fazla devamlılık gösteremiyorlar.
Eğer ürünleri sağdan soldan toplayarak satacaksanız, ürün tedarikçinizin ne kadar sağlıklı iş yaptığı da çok önemli. Düşünün ki sipariş geldi, ödemesini aldınız fakat tedarikçinizde o ürün stokta kalmadı. Ne yapacaksınız?
3- İlk iki adımı hallettiğinizi düşünelim, şimdi sırada fiyatlandırma konusu geliyor. Piyasada aynı ya da benzer ürünü yarı fiyatına bile sunan bir sürü alternatif görebilirsiniz. Bunların kimisi vurkaç amacıyla site kuranlar, kimisi kaçakçı, kimisi de kalitesiz mal satmaktan kaçınmayan kişiler. Müşterilerin sizin fiyatlarınıza astronomik dememesi için fiyatları indirmek zorunda hissedersiniz kendinizi. Siteniz de yenidir ve tanınması için iskontolu fiyatlar vermeniz gerektiğini düşünürsünüz. Aslında ticari anlamda yaptığınız doğrudur, fakat....
4- İlk siparişinizi almanın mutluluğunu ve heyecanını yaşarsınız. Kargo yaparsınız büyük bir zevkle sattığınız ürünü. Müşterinin memnuniyeti önemlidir. Kargo firması size yeni olduğunuz için normal fiyatlardan işlem yapar. Üç kuruş kar etmek istemişsinizdir ve kargo firmasının verdiği fiyat biraz fazla gelmiştir size. Bazı siteler kargoya ücret bile almıyordur. Siz de yutkunarak kabul edersiniz kargo rakamını.
5- Müşterinin ürünü geri iade etmek hakkı vardır ve eğer iade ederse yandınız demektir. Kargo firması bir kargo ücreti daha yazar size. Üç kuruş kar etmek isterken beş kuruş zarar etmişsinizdir.
6- Moralinizi bozmak istemezsiniz ve başarı emek ister diyerek çabalamaya devam edersiniz. Müşterileriniz taksit seçeneğini sorarlar. Bankanıza koşarsınız,verilen her ay için ortalama %1 faiz ekler banka. 6 ay taksitle satacağınız ürünün fiyatı %6 artacaktır bu durumda. Fiyatlarınız şişmeye başlar.
7- Kapıda ödeme seçeneği için PTT ile, paypal ödemesi için Paypal sistemiyle, müşterilerin isteği üzerine 10 bankayla hesap açarsınız ve günlerce bu işlemlerle uğraşırsınız.
8- Siparişler halen istenilen şekilde oturamamıştır. Günde bir iki sipariş geldiğinde çok mutlu olursunuz. Tanıtım eksiğimiz var diyerek reklam bütçesi oluşturursunuz kendinize. Google adwords, sitelere direkt reklam, seo desteği derken ciddi rakamlarda reklam parası vermeniz gerektiğini görürsünüz ve yatırımdan kaçmamanız gerektiği için bunları da kabul edersiniz.
9- Siteniz bir müddet sonra göz aşinalığı vereceği için ve siz de epey yorulmuş olduğunuz için bu işe bir ya da birkaç eleman almanız gerektiğine karar verir ve bütün yukarıdaki masraflara bir de eleman masrafını eklersiniz.
10- Yukarıdaki tüm adımları aşmayı başarabilirseniz ve halen müşteriler sizden ürün almaya devam ediyorlarsa kutlarım sizi. Dünyanın her köşesinde para kazanabilecek zekaya ve ticari yeteneğe sahipsiniz demektir.
Yazdıklarıma bakarak e-ticarete olumsuz baktığımı düşünmeyin. Tam 13 seneden beri e-ticarette başarılı olmak adına her türlü yöntemi denemiş biri olarak tecrübelerimi paylaşıyorum sizlerle. E-ticarette kimler kazanır biliyor musunuz?
- Bankalar
- Kargo firmaları
- İnternette E-ticaret paketi satan firmalar
- SEO yapanlar (Sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkartmayı vaat edenler)
Bu saydıklarım servis ücretlerinde düzenleme yapmadıkları sürece e-ticarette başarılı olabilmek neredeyse imkansızlaşmaktadır.

Geleceğin ticareti elektronik ticaret olacak deniyor ama ben halen sıcak satışın her anlamda en değerli ticaret olduğunu düşünüyorum. Müşterilerle birebir iletişimin olduğu, ürünlerin ele alınıp incelenebildiği, arada bir sürü aracının komisyon almadığı ticaret. Her ikisini birlikte yürütebilirseniz zaten en iyisini yapmış olursunuz.Bookmark and Share

Tarih: 28.01.2013 - Puan: 0 (%0) - Yorumlar: (0) - Okunma: 1474 - Oy Ver:

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

BU YAZIYA HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ, İLK YORUMU YAPAN SİZ OLUN!

 
EN ÇOK OKUNAN EDİTÖR YAZILARI
1-) Çin Ve Basitleştirilmiş Çince Sorunu (24151 Kere)
2-) F Klavye Ve Q Klavye (13740 Kere)
3-) Çanakkale Savaşı=haçlı Seferi (10140 Kere)
4-) Bunları Biliyormusunuz (9718 Kere)
5-) Republic Of Türkiye (8967 Kere)
6-) Dünyada İslam İmajı (6862 Kere)
7-) Şeker Bayramı Ne Demek? (6752 Kere)
8-) Ttnet'in Adsl Kazığı (6483 Kere)
9-) E-yardım – Güzel Bir Düşüncenin Acı Hikayesi (6473 Kere)
10-) Turkıye Ve Petrol (6374 Kere)

D O W N L O A D
  Seçme MP3'ler
360° İstanbul      
EN FAZLA PUAN ALAN EDİTÖR YAZILARI
1-) Republic Of Türkiye (2088)
2-) Çanakkale Savaşı=haçlı Seferi (1943)
3-) F Klavye Ve Q Klavye (1795)
4-) E-yardım – Güzel Bir Düşüncenin Acı Hikayesi (1770)
5-) Dünyada İslam İmajı (1711)
6-) Haberler (1566)
7-) Atatürk Diyor Ki: Avrupa Birliği'ne Hayır!!!! (1561)
8-) Çin Ve Basitleştirilmiş Çince Sorunu (1547)
9-) Bunları Biliyormusunuz (1491)
10-) Şeker Bayramı Ne Demek? (1354)

Mail: ali@baylar.com
Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

Bu site bir    iştirakidir.