Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:
EDİTÖR YAZILARI

Ttnet'in Adsl Kazığı

     Ülkemizde bildiğiniz gibi yaygın olarak TELEFON hatlarıyla internete bağlantımız gerçekleşiyor. Telefon hatları genelde dunyada artık eskiyen bir bağlantı yöntemi... Fiberoptik hatlar, uydular ile hızlı internet bağlantıları dünyada yerini alırken ülkemizde halen telefon hatları üzerinden gerçekleştirdiğimiz YAVAŞ internet ile hem vaktimiz, hem de paralarımız uçup gidiyor.

Dünyada son zamanlarda internet hızında mükemmel gelişmeler yaşanıyor. 1 megabit bir baglantı artık hayal değil. Hong kong'da kaldığım otelde 2 megabit network sistemi sayesinde 300 megabyte dosyayı birkaç saat içinde yüklerken yaşadığım hayreti düşünebiliyorsunuzdur.

Sağolsun ülkemizdeki internet uydu baglantısını TTNET gerçekleştiriyor. Son donemlerde buyuk ataklar yapip bizleri daha hizli sistemler olarak bildigimiz, DSL, ISDN ve ADSL baglanti sistemlerini baslattilar.

Ben daha hizli oldugunu dusundugum, ve ucuz olduguna inandigim 256 kb ADSL baglantisi ile halime sukrediyordum. Verdigim AYLIK 140 milyon TL civari odeme sahsen Turkiye sartlarina gore epey hizli sayilabilirdi tabii ki. Fakat gecen gun CIN`deki arkadaslarim butun olumlu dusuncelerimi altust ettiler.

Cin`in kucuk bir kasabasinda yasayan bu arkadaslarim da ADSL kullaniyorlardi artik. Cin Telekom`u butun ulkeye yaydigi ADSL sistemi ile kullanicilarindan SADECE AYLIK 15 milyon TL karsiligi odeme ile siki durun TAM 1 MEGABIT baglanti veriyor. 1 MEGABIT BAGLANTI ve SADECE 15 MILYON TL......

Biz burada 256 kb baglanti icin ayda 140-150 milyon TL veriyorken, adamlar bizim baglantinin TAM 4 KATI HIZLI baglantiya sadece ve sadece ayda 15 milyon TL oduyorlar....

Burada denebilir ki orasi Cin, burasi Turkiye...Bence bu bir mazeret olamaz. ADSL`in bir maliyeti vardir, ama Cin bu kadar da ucuza malediyor olamaz zaten.

Diger bir konu, hadi diyelim bizim fiyatimiz bu...kabul edelim....Ama tam 1 senedir bizim mahalleye gelmesini bekliyoruz bu hattin. Adamlar kasabalara kadar sokabilmisken bu baglanti sistemini, hem de 1 megabit olarak, biz neyi halen bekliyoruz???

Arkadaslar, benim derdim bizim insanimizin goz gore gore kaziklanmasini engelleyebilmek. Kim olursa olsun, kimseyi kaziklamasin. Yaziktir. Insanimiz zaten ucu ucuna biriktirdigi uc bes kurusla internete saat hesabi yapip girebiliyor... Oyle arkadaslarim var ki inanin internete 10 milyon TL telefon parasini hesapladigi icin giremiyor.. Fiyatlari pahali tutmak kime neye yarar???

Yetkilileri uyaralim, mailler atalim saga sola. Degerli buyuklerimiz olaya bir el atsin.. Yaziktir bu millete yahu!! Ekonomik krizin zaten 2-3 senede bir vurdugu bir ulkede bari insanlarin INTERNET ozgurlugu yasaklanmasin...Fiyatlarin astronomik tutulmasi da yasaklamanin baska bir turlusu degil mi sizce de?

Herkesin INTERNET`i kullanabilecegi ve kaziklanmayacagi bir ulke olma dilegiyle...

Saygilarimla..


Bookmark and Share

Tarih: 21.06.2002 - Puan: 1290 (%57) - Yorumlar: (1) - Okunma: 6482 - Oy Ver:

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

16.11.2005 tarihinde zekaid yorumlamış...
 

BU YAZIYA SİZ DE YORUM YAPIN!

 
EN ÇOK OKUNAN EDİTÖR YAZILARI
1-) Çin Ve Basitleştirilmiş Çince Sorunu (24151 Kere)
2-) F Klavye Ve Q Klavye (13740 Kere)
3-) Çanakkale Savaşı=haçlı Seferi (10140 Kere)
4-) Bunları Biliyormusunuz (9717 Kere)
5-) Republic Of Türkiye (8967 Kere)
6-) Dünyada İslam İmajı (6862 Kere)
7-) Şeker Bayramı Ne Demek? (6752 Kere)
8-) Ttnet'in Adsl Kazığı (6483 Kere)
9-) E-yardım – Güzel Bir Düşüncenin Acı Hikayesi (6472 Kere)
10-) Turkıye Ve Petrol (6373 Kere)

D O W N L O A D
  Seçme MP3'ler
360° İstanbul      
EN FAZLA PUAN ALAN EDİTÖR YAZILARI
1-) Republic Of Türkiye (2088)
2-) Çanakkale Savaşı=haçlı Seferi (1943)
3-) F Klavye Ve Q Klavye (1795)
4-) E-yardım – Güzel Bir Düşüncenin Acı Hikayesi (1770)
5-) Dünyada İslam İmajı (1711)
6-) Haberler (1566)
7-) Atatürk Diyor Ki: Avrupa Birliği'ne Hayır!!!! (1561)
8-) Çin Ve Basitleştirilmiş Çince Sorunu (1547)
9-) Bunları Biliyormusunuz (1491)
10-) Şeker Bayramı Ne Demek? (1354)

Mail: ali@baylar.com
Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

Bu site bir    iştirakidir.