Kullanıcı Adı: Şifre:
Duyurular
  • Forum Kuralları
  • Forumda uyulması gerekli olan kurallar! Tüm üyelerimizin okuması gereklidir.

Eklenen Mesajları Güne Göre Göster:
    Forumda Arama Yap:
    Bu hafta forumun en aktif üyeleri:
    İlginç, kimsecikler yok!
    Ana Sayfa » Genel » Dostlar Kıraathanesi » ortadoğu denilen yer!

hakan87 30.09.2006 16:30:28 tarihinde soruldu...

Son zamanların en popüler ve en iştah açıcı mekanı olan yerden bahsetmek istiyorum. Hani kanın durmadığı ve her gün binlerce gencin ve çocuğun öldüğü ve hatta olaya tarihi açıdan bakıldığında kardeş Kabil’in Habil’i haince öldürdüğü yani kardeş kanına bulanan topraklar.

Bu bölgeyi sizlere tanıtmak ve nasıl oluşturulduğunu göstermek istedim.

Genel olarak coğrafi ya da siyasi anlamda bölgeler ortak ve yakın özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Örneğin kıtalar, denizlerle çevrili geniş toprak parçalarıdır. Yarımadalar, dağlar, nehirler vs. bölgelerin sınırlarını belirler. Dinler, mezhepler veya konuşulan dil ve lehçeler vs. de bölgelerin tanımlanmasında kullanılabilir (İslam Dünyası, Uzak Doğu örneklerinde olduğu gibi). Gelir düzeyi de bölgelendirmede yararlı olabilir (Doğu-Batı gibi). Kısacası bir toprak parçasının diğerlerinden ayrılabilmesi için anlamlı özelliklerinin olması ve en azından bir yönden ortak özelliklere sahip olması gerekir.

Bu kriterler çerçevesinde ele alındığında Ortadoğu diye bir bölge yoktur. 20. yüzyıla kadar da böyle bir isim dahi mevcut olmamıştır. Dikkatli inceleyecek olur isek, özellikle son yıllarda ‘Genişletilmiş Ortadoğu’ olarak sunulan bölge birbirinden oldukça farklı bölgelerden oluşmaktadır ve bölge ülkeleri ve halkları arasındaki ortak yönler sanılanın aksine oldukça azdır ve yapılan tüm çalışmalar sadece proje adı niteliğindedir.

Bu sözde bölge iki ayrı Okyanus (Hint ve Atlas Okyanusu), altı ayrı deniz (Akdeniz, Kızıldeniz, Basra Körfezi, Karadeniz, Ege Denizi, Hazar Denizi) kıyılarında bulunmaktadır. Üç ayrı kıtaya (Afrika, Asya ve Avrupa) yayılmıştır. 10 ayrı alt bölgeden (Güney ve Kuzey Kafkasya, Kuzey Afrika, Arabistan, Büyük Filistin ve Suriye, Mezopotamya, Hazar Havzası, Orta Asya (Türkistan), Hint Yarımadası) oluşmaktadır. Üç tek tanrılı din (Müslümanlık, Hristiyanlık ve Yahudilik) ve neredeyse sayısız mezhebi ve yorumuyla bu bölgede yaşamaktadır. Dinsizlik ve pagan dini yorumlar da dahil olmak üzere binlerce dini ve ahlaki inanış adı geçen geniş coğrafyada halen yaşanmaktadır ve bu anlamda dünyanın en büyük laboratuarlarından biridir. Batı’da hepsi Arap sansa da bölge başta Türkler, Araplar ve Farsiler olmak üzere onlarca farklı etnik-dilsel gruptan oluşmaktadır.

Başka bir deyişle ‘Genişletilmiş Ortadoğu’ diye adlandırılan ‘bölge’, yeryüzünde homojenlik açısından bölge olabilecek belki de en son coğrafyadır. Nitekim Sudan’ın Afrika-Arap kültürü ile Tunus’un Fransız-Afrika-Arap kültürü karşılaştırıldığında ne kadar farklı ülkelerden bahsettiğimiz kendiliğinden anlaşılacaktır. Veya Türkiye ile Afganistan karşılaştırıldığında, iki ülkenin ne kadar farklı olduğu kolayca görülecektir. Aynı şekilde Azerbaycan ile Mısır’ı karşılaştırmak, aynı bölge içinde zikretmek de tuhaftır. Bir Suudi Arabistan ile Kırgızistan, bir Kıbrıs ile Katar da aynı bölge içinde olamayacak kadar farklıdırlar.

Amerika ve İngiliz İcadı

20. yüzyılın başlarına kadar Fransızlar Osmanlı toprakları için ‘Yakın Doğu’ kavramını icat etmişlerdir. Bu kavram Osmanlı’nın başladığı yerde başlar, fakat nerede bittiği tam olarak belirlenmemiştir. Çin, Japonya gibi bölgelerin Uzak Doğu olduğu konusunda ise mutabakat vardır. Özellikle 19. yüzyılda Britanya İmparatorluğu’nun Çin ve çevresindeki ekonomik ve askeri yayılması Yakın Doğu (Near East) ve Uzak Doğu (Far East) ayırımının daha sık kullanılmasına yol açtı.

Ortadoğu’ (Middle East) kelimesi ise ilk olarak Eylül 1902’de Londra’da yayınlanmakta olan National Review’da görülmüştür. Kelimenin ‘mucidi’ Amerikalı bir deniz subayı ve öğretim üyesi olan Alfred Thayer Mahan’dır (1840-1914). Mahan dünyaya hakim olacak gücün, denizlere hakim olan güç olduğu kuramının sahibidir. Özellikle Britanya (İngiliz) İmparatorluğu’nun deniz gücü üzerine uzman olan Mahan sıradan bir akademisyen değildir. Üç günlük 1894 Londra ziyareti esnasında tüm İngiltere onu ilgiyle karşılamış, başbakan ve muhalefet lideri de dahil olmak üzere en önemli isimlerle tanışmış ve önemli konuları tartışmıştır.

Kısacası, Ortadoğu ‘İngiliz Çıkar Bölgesi’ idi. Bunun dışında coğrafi veya siyasi kendisinden kaynaklanan ayırıcı bir özelliği yoktu. ‘Bölge’ dışı bir güç, kendi çıkarları için önemsediği bir toprak parçasına ad ve misyon veriyordu.

İngiltere’nin Ortadoğu kavramı bilindiği üzere Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında Mısır’a kadar genişledi. Petrolün önemindeki artış ve dünya savaşı bölgenin genişlemesinde önemli bir rol oynadı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD ‘Yakın Doğu’ ve ‘Ortadoğu’ kavramlarını bir arada kullandı. Fakat temelde İngiltere’nin ‘çıkar bölgesi’ bunda sonra ABD’ye geçiyordu. Artık Ortadoğu’nun ne olduğunu tanımlayacak olan ve kavramı genişletecek olan ABD’ydi.

Özetleyecek olur isek, gerçekte Ortadoğu diye bir bölge yoktur. Ortadoğu ne ‘Doğu’nun ortasıdır, ne de homojen özellikleri olan bir bölgenin adı. Ortadoğu bir ‘çıkar bölgesi’ne verilen bir addır ve doymak bilmeyen bir iştahı anlatmaktadır. İştahlar arttıkça bölge de genişletilmektedir.

saygılar!!

Bookmark and Share

Cevapları Sondan Başa Doğru Sırala Cevapları Baştan Sona Doğru Sırala
    ece_19 30.09.2006 16:43:57 tarihinde cevaplandı...
    valla hakan hayran olmamak elde değil harika anlatmışşın ben bunu yazıp hocaya götüreyim en iyisi

frozen_illusions 30.09.2006 16:50:31 tarihinde cevaplandı...

hahahaha

Hakan ile bu konularda yarışmak imkansız.. Kendisi uluslararası ilişkiler öğrencisidir birazcık

sedaaa 30.09.2006 16:54:33 tarihinde cevaplandı...

arkadaş ortadoğuyu çok güzel anlatmış bir zaman elimiz de bulunan toprakları başkasını egemenliğinde kan gölüne dönmesi çok kötü

candyyy 30.09.2006 17:09:32 tarihinde cevaplandı...
    ne diyebilirm ki ortadoğu artık kan ile anılıyor eskiden kültürüyle mimarisiyle anılırdı

hakan87 1.10.2006 11:42:07 tarihinde cevaplandı...

candyy sedaa ve öncelikle armıza hoşgeldinzi ayrıca yorumlarınız ve ve benin parelel düşünceniz iin de sizlere teşekkür ederim

hakan87 1.10.2006 11:43:57 tarihinde cevaplandı...

seni unutmuşum ya sana da teşekkürler

butram 1.10.2006 17:52:46 tarihinde cevaplandı...

hakan bravo şimdi hoşuma gitti bak futboldan başka şeylerlede ilgileniyormuşun

sedaaa 1.10.2006 20:30:51 tarihinde cevaplandı...

aaaaa butram şimdi kalbimi kırdın gerçekten çok üzüldüm ne demek futboldan başka seylerle de ilgileniyormuşşun.. Futbol sadece bir hobi benim için o kadar sevgili butram.....

sedaaa 1.10.2006 20:35:15 tarihinde cevaplandı...

pardon ya butram cım özür dilerim sen hakan söylemişin onu ben yanlış okumuşum sorry!

hakan87 2.10.2006 10:45:17 tarihinde cevaplandı...

bir an da sedaa nın beni savunduğunu zannettim ve çok sevindim taa ki alttaki özür yazısını görene kadar.. büyük hayal kırıklığı içindeyim ona göre

sedaaa 2.10.2006 10:49:07 tarihinde cevaplandı...

yok yaa seni de savunurum ben merak ben sadece hatamı düzelttim

Seyyahamca.com - Seyahat Portalınız

Bu konuya yorum eklemek için üye olmalı ve/veya üye girişi yapmış olmalısınız!

İstatistikler R E K L A M

Kategoriler : 10, Forumlar : 76
    Konular : 1856, Yorumlar : 8042
    Toplam Üye : 11877
    Son Üyemiz : sir415