Kullanıcı Adı: Şifre:
Duyurular
  • Forum Kuralları
  • Forumda uyulması gerekli olan kurallar! Tüm üyelerimizin okuması gereklidir.

Eklenen Mesajları Güne Göre Göster:
    Forumda Arama Yap:
    Bu hafta forumun en aktif üyeleri:
    plusss(3), , , ,
    Ana Sayfa » Genel » Dostlar Kıraathanesi » Patlayıcılar kralı (C-4)

pasli_civi78 26.11.2006 02:12:48 tarihinde soruldu...

C4 Bileşiği (Plastik Tahrip Maddesi): % 91 RDX ve % 9 patlayıcı olmayan plastik madde ihtiva eden bir patlayıcı maddedir. C4 bileşiği giderek tahrip imla hakkı olarak C3 bileşiğinin yerini alacağı gibi paralama hakkı olarak ta kullanılmaktadır. C3 bileşiğinden daha kırıcı ve daha geniş bir sıcaklık derecesi spektrumunda (-57 0C'den +77 0C'ye kadar) şekil verilebilir olup, daha dayanıklı ve sualtı tahriplerinde kullanıldığında su aşındırmasının daha az olabileceği bir bileşiktir. Beyazdan kahverengiye kadar değişen renklerde olabilir. Kokusu yoktur. Ele ve elbiseye bulaşmaz. M5 Plastik Tahrip Kalıbı da C4 patlayıcı maddesinden yapılmıştır.

C4 ne kadar zarar verir?.....
    Aslında zayıf patlayıcılar grubunda yer aldıgı halde,nedense bır cazibesi vardır.
    aslında C4 tam anlamıyla uyuyan bır güçtür....ve kötü niyetlı kişilerın ellerınde tam bır ımha silahına dönüşebılır....derece ve tahrıp olarak sıralamada, TNT nın altında bulunur (kımyasal bileşen olarak)....

C4 ü vazgecılmez yapan cazıbe olayı sudur.Muhtesem yıkım etkısı ve şok dalgaları.bu TNT ve dıger patlayıcılarda bulunmayan bır özellık.....
    10 KG TNT kalıbının olusturacagı tahrıbat, 0,5 KG (500 gram) C4 den daha az olacaktır....

şöyle örnek vereyım.bına yıkım uzmanları,eskı bınaları yıkmak için TNT kalıpları kullanırlar....5 katlı bır bınayı tamamen yıkmak için kolonlarına sarılacak 20 KG TNT yeterlı olacaktır....

ama aynı işi,tek bır kolona baglayacagınız, 800 gram yada 1 KG C4 ile yapabılırsınız......

****C-4 Nasıl patlar****

C4 aslında mınyatür bır atom bombasıdır.....sadece radyoaktıf madde barındırmaz...tek farkı budur....daha cok tahrıpat görevı gorur..
    okadar hızlı tepkımeye gırerki, patlama esnasında sanıyenın 10.000/1 lik bır zamanında cok büyük şok dalgaları olusur....İlk yıkım bu şok dalgalarından dolayı olur.....en son ates ve alev topları ortaya cıkar....
    tabı bu olayların tamamı sanıyelık bır dilimde gerceklesıyor....

1 KG c4 patlayıcı,patlama esnasında cevresıne,sanıyenın 10000/1 kısmında güçlü hava basıncı yaratarak cok kuvvetlı ŞOK dalgaları yayar....bunlar okadar kuvvetlıdırki,200-250 metre uzaktakı bır duvara ,araca,yada bır ınsana zarar verebılır....

eger kötü amaclı kişiler bu işi yaparlarsa genellıkle c4 dü daha cok zarar vermesı için modıfıye ederler...mesela cevreye zarar verebılecek maddeleri patlamada cevreye yayılacak sekılde bombanın merkesıne koyarlar...

Nedir bu maddeler: çivi,taş,demır cubuklar,metal parcalar vs....

Patlamanın gücü ile bu metal parcalar bombanın etkısıne gore cevreye cok buyuk hızlarla dagılırlar, ve zarar verırler....

mesela bır futbol stadını düşünün...bu stadın tam ortasına(sahaya yanı) 50 KG C4 paketleyıp koyarsanız,patlamada cıkacak ŞOK dalgaları stadın butun koltuklarını yerınden sökebılır,duvarlarını yıkabılır......

ama aynı yerde 100 kılo TNT bu işi yapmaz..sadece cevresındeki toprakta koca bır oyuk acabılır....

Bookmark and Share

Cevapları Sondan Başa Doğru Sırala Cevapları Baştan Sona Doğru Sırala
    huseyinmetinseyyahamca 26.11.2006 13:51:00 tarihinde cevaplandı...

merhaba arkadaşlar
    paslı civi bu bılgıleri bizle paylaştıgın için teşekkürler
    ama merakımıda bagışla bu bilgilere kolay kolay erişilmiyor
    ve anlatımından sankı bu yazı senın kalemınden cıkmış gıbı yazı nı okurken bir patlayıcı uzmanını dinler gibi oldum

başarılar

pasli_civi78 26.11.2006 17:19:25 tarihinde cevaplandı...

sanada selam...aslında bılgılere ulasmak netten mumkun ama ayrıntılı sekılde yazmıyorlar.emnıyetın okadar sıtesı var ama patlayıcılar hakkında bılgı bıle vermıyolar bır ara bakmıştım...

evet yazı benım elımden yorumlarımdan cıkmaama temel bılgı askerden kalma bırazda..ama en onemlısı merak etmek,arastırmak.yoksa komando falan da degıldım ben.askerdeyken vakıtım varken kendımı geliştirdım işte bu konularda meraklıyımdır çünkü.....

Patlayıcı maddelerın bileşenlerı ise nette bazı fizik-kımya gıbı alakalı sitelerde var...arastırırsan cıkar sanırım....

hackerless 09.12.2006 19:14:48 tarihinde cevaplandı...
    slm, arkadaş biraz anlatmış ama patlayıcılar okadar çek bilgi isterki benim bilgim bile az geliyor..
    ben de komando filan diilim
    ama ii anlarım patlayıcılardan
    hi_hi_1O1@hotmail.com

Seyyahamca.com - Seyahat Portalınız

Bu konuya yorum eklemek için üye olmalı ve/veya üye girişi yapmış olmalısınız!

İstatistikler R E K L A M

Kategoriler : 10, Forumlar : 76
    Konular : 1843, Yorumlar : 8027
    Toplam Üye : 11851
    Son Üyemiz : plusss

Seyyahamca.com - Seyahat Portalınız
    http://www.seyyahamca.com

eXTReMe Tracker