Kullanıcı Adı: Şifre:
Duyurular
  • Forum Kuralları
  • Forumda uyulması gerekli olan kurallar! Tüm üyelerimizin okuması gereklidir.

Eklenen Mesajları Güne Göre Göster:
    Forumda Arama Yap:
    Bu hafta forumun en aktif üyeleri:
    İlginç, kimsecikler yok!
    Ana Sayfa » Turizm Rehberi » Seyahat Teklifleri » İnter-Rail Nedir?

gülpare 6.07.2007 23:02:19 tarihinde soruldu...

Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, gezginlere ucuz ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir pas bilet uygulamasıdır. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda istenen trene binme olanağı sağlar.

Inter Rail herkesin grup olarak yolculuk yaptığı ya da yalnızca Inter Rail bileti olanların bindiği özel bir tren değildir.

Interrail Global Pass bileti Avrupa'nın 30 ulkesinde 5 gün ile 1 ay arasında, Interrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar.

Bookmark and Share

Cevapları Sondan Başa Doğru Sırala Cevapları Baştan Sona Doğru Sırala
    gülpare 6.07.2007 23:09:42 tarihinde cevaplandı...

Kimler Alabilir ?

Bugüne dek yalnızca 26 yaşından küçük gençlere tanınan, tek biletle 30 ülkede, ucuz ulaşım olanağı,farklı fiyat uygulaması ile artık tüm gezginlere sunulmaya başlandı. Artık yaş sınırı olmadan herkes Inter Rail bileti alabilmektedir.

Hangi Ülkelerde Geçerli ve Kaç Bölge Var ?

INTER RAIL aşağıda belirtilen ülkelerde geçerlidir.

INTERRAIL üyesi ülkeler konumlarına göre 8 bölgeye ayrılmışlardır :

A BÖLGESI : İngiltere / Kuzey Irlanda / Serbest İrlanda

B BÖLGESI : İsveç / Norveç / Finlandiya

C BÖLGESI : Danimarka / Almanya / Avusturya / İsviçre

D BÖLGESI : Polonya / Çek Cum. / Slovak Cum. / Macaristan / Hırvatistan

E BÖLGESI : Fransa / Belçika / Hollanda / Lüxemburg

F BÖLGESI : İspanya / Portekiz / Fas

G BÖLGESI : İtalya / Slovenya / Yunanistan / Türkiye

H BÖLGESI : Bulgaristan / Romanya / Yugoslavya / Makedonya

Gitmek istediğim Ülkeleri Birleştirerek Yeni Bölgeler Oluşturabilir miyim ?

Hayır. Mutlaka yukarıdaki bölgeleri kullanmak durumundasınız. Gitmek istediğiniz ülkeler kaç bölgede yer alıyorsa o kadar bölgeyi kapsayan bilet almalısınız.

Süresi Ne Kadar ?

Tek bölge kullanılması halinde 22 gün, 2 veya daha çok bölge kullanılması halinde 30 gün. Bu süreyi 2. bir INTERRAIL kartı alarak 60 güne uzatma olanağına sahipsiniz.

22 Günden Daha Kısa Interrail Var mı ?

Yok. Ancak 30 günlük ya da 22 günlük Interraili alarak isterseniz daha kısa seyahat edebilirsiniz.

Ücreti Nedir ?

INTER RAIL ücreti yaşınıza ve kullanacağınız bölge sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

26 yaş altı 26 yaş üstü

Tek bölge fiyatı (22 gün) 198 EURO 282 EURO

İki bölge fiyatı (30 gün) 264 EURO 370 EURO

Üç bölge fiyatı (30 gün) 299 EURO 420 EURO

Tüm bölgeler (30 gün) 351 EURO 496 EURO

5-12 yaşları arasındaki çocuklar için 26 yaş üstü ücretleri üzerinden %50 indirim uygulanır.

EURO Değeri ?

INTERRAIL biletleri için uygulanan EURO değerleri her ay başı DDY tarafından saptanmaktadır ve genellikle gazetelerde yayınlanan EURO değeriyle farklılık göstermektedir.

Bu Fiyatlara Ek Olarak Ödeyeceğim Bir Ücret Var mı ?

Istanbul'dan çıkışın trenle yapılması halinde yukarıdaki fiyatlara ek olarak Istanbul - Pythion - Istanbul (13.26 EURO) veya Istanbul - Kapıkule - Istanbul (14.94 EURO) bileti alınması gereklidir.

Rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca rezervasyon gerekmemesine karşın yoğun hatlarda ayakta kalmamak için rezervasyon yaptırmanız halinde de aynı ücreti ödemeniz gerekmektedir.

INTERRAIL sadece normal, 2. mevki trenlerde geçerli olduğu için Intercity, EuroCity, TGV vb. gibi hızlı trenlerin kullanılması halinde ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Ne Zaman Başlıyor ?

Başlama tarihini siz saptıyorsunuz. Dolayısıyla yılın herhangi bir tarihinde yolculuğa başlayabilirsiniz.

Nereden - Hangi Ülkeden Başlıyor ?

Inter Rail'inizi istediğiniz ülkeden başlatabilirsiniz. Isterseniz Türkiye'den başlatarak yukarıda belirtilen ek ücretleri ödeyerek başka masraf yapmadan gezinizi tekrar trenyolu ile Türkiye'de bitirebilirsiniz. Ya da istediğiniz ülkeye başka bir yolla ulaşıp Interrail inizi oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz.

Ne Zaman Alabilirsiniz ?

Inter Rail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 2 ay önce alabilirsiniz. Böylece kur artışlarından etkilenmemiş olursunuz. Ama yola çıkış tarihinizden bir gün önce de bilet alabilirsiniz.

Yolculuklardan Önce Rezervasyon Yaptırmam Gerekiyor mu?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.

Yer Bulamama, Rezervasyon Yaptğramama Halinde Seyahatime Devam Edebilir miyim ?

Evet. Ayakta seyahat ederek yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

INTERRAIL Biletim ile Hangi Trenleri Kullanabilirim ?

Banliyö trenleri haricinde şehirlerarası tüm trenleri kullanabilirsiniz. Ancak INTERRAIL sadece normal, 2. Mevki trenlerde geçerli oldu¤u için Intercity, EuroCity, TGV vb. gibi hızlı trenlerin kullanılması halinde ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ek ücret ödeyerek 1. mevki veya yataklı kompartımanlarda seyahat etme olanağına da sahipsiniz.

2. Sınıf Trenler Kötümüdür?

Avrupa'da 2. sınıf kompartımanların konforu Türkiye'deki Mavi Tren ya da Bogaziçi Expresi ayarındadır. Birinci sınıf kompartımanların tek farkı fiyatıdır.

Vize ?

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türklerden vize isteyen tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız. Vize başvurusu sırasında Inter Rail biletini göstermeniz vize almanızı kolaylaştıracaktır.

Schengen Ülkeleri olarak anılan 10 Avrupa ülkesi ortak vize uygulamasına geçmişlerdir. Schengen vizesi ile tüm Schengen üyesi ülkeleri aynı vizeyle gezebilirsiniz. Schengen'e üye ülkeler :

Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg,

Fransa, Ispanya, Portekiz, Italya, Yunanistan.

INTERRAIL Biletinin Tarihini Değiştirebilir miyim, iadesi Var mı?

Interrail biletinin tarihi bir defaya mahsus olmak üzere başlangıç tarihinden önce olmak koşuluyla DDY tarafından değiştirilmektedir. İkinci bir değişiklik isteminde ise aşağıdaki satırlarda belirtilen iade işlemi uygulanır ve yeni bir bilet alınır.

Interrail biletinin iadesi ise ancak yolculuk tarihinden önce belli bir kesinti ile DDY tarafından yapılır. Yolculuk tarihinin başlaması halinde kesinlikle iade söz konusu de¤ildir. Biletin kaybolması halinde de yenilenmesi söz konusu değildir.

Bileti Alırken Neler Gerekiyor ?

Bilet almak için büromuza gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

Bu Seyahat Ne Kadara Mal Olur ?

Bu geziniz sırasında bilet, hostellerde konaklama ve yemek gibi masraflarınız için 750-1000 $ harcarsınız.

Kişisel harcamalarınız (sigara, içki vb) ve lüks tutkunuz (hostel yerine otellerde konaklama vb) bu harcama miktarını yükseltebilir. Macera tutkunuz (parklarda ve istasyonlarda uyuma, uzun gece yolculukları yaparak trenlerde uyuma seçenekleri) de giderlerinizi azaltacaktır.

evliyacelebi 26.05.2008 16:19:22 tarihinde cevaplandı...
    Ayrıca gençtur'da çalışan bir arkadaşımdan duyduğuma göre cardfinans go sahibi iseniz 6 taksit imkanınız oluyormuş bilet almaya gittiğinizde. benim için çok iyi oldu bu haber. eğer siz de taksit yaptırmayı düşünürseniz diye haber vereyim dedim

handsup 12.06.2008 14:52:16 tarihinde cevaplandı...
    ben dün aldım bile sizin bahsettiğiniz kampanyadan yararlanıp. çok uygun ve elverişli oldu benim için. en azından çek cumhuriyeti ayağında hostelde değil de daha iyi bi motelde kalıcam şimdi ödemelerden ayırdığım parayla..

bizarre_alix 13.06.2008 14:53:53 tarihinde cevaplandı...
    ben de baktım finansin sitesine de o 6 taksit olayına; güzelllmisss=)
    ben bu sene daha basit bisi dusunuyodum ama madem 6 taksit dusunebilirim interraili yine

hacidayi 3.06.2011 17:16:27 tarihinde cevaplandı...
    merhabalar.. birde interfly diye bir olay varmış. ben biraz araştırdım gayet hoş bişeye benziyor. giden birkaç kişiylede irtibata geçtim baya memnun kalmışlar. http://www.interfly.com.tr

plusss 18.12.2014 15:31:21 tarihinde cevaplandı...
    Merhabalar bu uygun fiyata uçak bileti için kesinlikle ziyaret ediniz.
    http://www.missbilet.com/ uygun fiyat ve teknik destegide bulunmaktadır.

Seyyahamca.com - Seyahat Portalınız

Bu konuya yorum eklemek için üye olmalı ve/veya üye girişi yapmış olmalısınız!

İstatistikler R E K L A M

Kategoriler : 10, Forumlar : 76
    Konular : 1856, Yorumlar : 8042
    Toplam Üye : 11877
    Son Üyemiz : sir415