Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:
KÖŞE YAZILARI

İzmir'in Az Bilinen Yönü

Ege'nin incisi modern, hayat dolu kent İzmir. Dört mevsimin güzellikleri il ve Çevresinde doyasıya yaşanır. İzmir tarih boyunca Anadolu'nun Ege'ye ve uzak denizlere aÇılan körfezi sayesinde önemli ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Hemeros'un, Thales, Anaximanes, Anaximandros gibi felsefe tarihinin büyük isimlerinin ilimizde yaşaması ile felsefenin ve bilimin merkezi olan İzmir, tarih boyunca Çeşitli istilalara, yıkımlara,yangınlara ve salgın hastalıklara yenilmeden varlığını sürdürmüştür.

Bütün kentlerin efsaneleri vardır. Yayı iyi germek, oku hedefine atmak için sağ göğsünü kesen, dört nala koşan atları üzerinde uzun saçları, atlarının yeleleri ile birlikte uÇuşarak herkese korku salan Amazon kadınlarının güzeller güzeli komutanları Symima dillerden dillere dolaşarak İzmir adını alır. Arkeolog Ekrem Akurgal bugünkü Bayraklı'da kurulan ilk kentin adının Symima olabileceğini ve M.Ö. 3000 yılına dayandığını belirtiyor.

Tekel Şarap Fabrikası bağının sınırları iÇinde 150 dönümlük alanda kalan Tepekule isimli höyük ilk yerleşimin bulunduğu yerdir. 5000 yıllık bir yerleşimden kalan tarihin en eski yerleşimi olan höyükte yapılan kazılarda M.Ö. 925 yılına ait bir ev ortaya Çıkarılmıştır. Smyma'dan kalan en önemli yapı olan Devlet Agorası Namazgah semtinde, 920.sokaktadır. İki katlı bazalikanın kemerleri günümüze kalmayı başarmıştır. Smyma örenindeki Athena Tapınağı, dünyanın en eski tapınağıdır. Yapının başlıklarından biri ören yerinde sergilenmektedir. Bu ören yerinde 1949 yılından beri E. Akurgal tarafından sürdürülen kazılarda İ.Ö. 4 yüzyılda kralın 16 odalı, avlulu konutu, Tepekule'nin güney eteklerinde ise sur duvarlarına bitişik anıtsal bir Çeşme ulunmuştur.

186 mt. yükseklikteki Kadıfekale'nin kalesi Büyük İskender tarafından yaptırılmış. Kadifekale'den İzmir'i kuşbakışı seyrederek bilinmeyenleri keşfedebilirsiniz.

Türkiye'de Kımız Çiftliği olur mu demeyim. İzmir- Ankara yolunda Torbalı yönüne sapıp Kemalpaşa ilÇesinden 4 km. ilerledikten sonra sağa dönünce Alaş Kımız Çiftliği ile karşılaşırsınız. KüÇük bir Kazakistan görünümünde olan Çiftlik otağın dekarasyonu ve Çalışanların kıyafetleri ile kendinizi Kazakistan'da hissedersiniz. Kımızın iyisi en az iki kez yavrulamış kısrağın sütünden elde edilirmiş. Lokantada Kazak, Özbek;Kırgız mutfağı yemekleri eşliğinde kımızın tadına bakabilirsiniz.

Karşıyaka'nın arka tarafında yükselen Yamanlar Dağı'na 40 km'lik bir yolla gidilir. Tepede büyük bir Çamlık iÇinde yüzme havuzu ve restoranı ile güzel bir mesire yeri vardır. Buradan yirmi dakika ötede ise güzel bir krater gölü Karagöl yer alır. Gölün etrafında Çamların altında piknik yapmak isterseniz hazırlıklı gelmeniz gerekir.

Dünyada sahip olduğu doğal şartlar nedeniyle , kuş türleri açısından eşi bulunmayan İzmir Çamaltı Tuzlası 190 kuş Çeşidini barındırır. Gruplar halinde toplanan flamingolar, kıyıya yakın uçan yalıçapkını,deniz kırlangıcı yörenin ev sahipleridir.

İzmir körfezini Çevreleyen dağlarda, tepelerde, kıyılarda saklı , doğa sporlarını sevenleri bekleyen heyecanlar vardır. Gaziemir'in kuzeybatısında bulunan Cihanbeğendi Mağarası, 5-6 mt. dikey girişi, 100 mt. ana galerisi ile mağara severlerini ziyaretini beklemektedir.

Ege'de son 2000 yılda 45 mt. yükselen sular nedeniyle Çıtıfkale'yi anakaraya bağlayan antik iskele sular altında kalmıştır. 50 mt. yükseklikteki tepeyi aşınca Çıtıfkale'nin manzarası sizi büyüler.

Aliağa'da bulunan Yunt Şelalesi (50 mt)'ne gitmek iÇin Foça, Çanakkale yolu üzerinde Yeni Sarkan'dan Türkmen'ler köyünden 22 km. yol almanız gerekmektedir.

Sizlere bu bilgileri Tempo Seyahat Rehberi ve diğer kaynakları araştırarak hazırladım. Nice keyifli bilinmeyenlere yolculuklar dilerim.

Bookmark and Share

Yazan: Nurperi Ünsal - Tarih: 7.05.2004 - Yorumlar: (0) - Okunma: 10981

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

BU YAZIYA HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ, İLK YORUMU YAPAN SİZ OLUN!

 
EN ÇOK OKUNAN KÖŞE YAZILARI
1-) Hint Masallarından (12496 Kere)
2-) İzmir'in Az Bilinen Yönü (10982 Kere)
3-) Mavi Dünyaya Yolculuk (10360 Kere)
4-) Troya (10083 Kere)
5-) Yaşama Sevinci (7720 Kere)
6-) Dünyadaki En Büyük Satıcı (7668 Kere)
7-) Buyur Ağam… (6819 Kere)
8-) Hindistan Gezginleri Üzerine (6286 Kere)
9-) Eski Mahalle Bir Geçmiş Zaman Yolculuğu (5617 Kere)
10-) Ailesinde Seyyah Olan El Kaldırsın. (4706 Kere)

D O W N L O A D
  Seçme MP3'ler
360° İstanbul      

Mail: ali@baylar.com
Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

Bu site bir    iştirakidir.