Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:
KÖŞE YAZILARI

Mavi Dünyaya Yolculuk

Tarih öncesi dönemlerden başlayarak birçok medeniyete ev sahipliği yapan doğa harikası Ege ve Akdeniz kıyılarımız, eşi bulunmayan rüya yolculuklara ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 50 sene önce Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) Bedri Rahmi Eyüpoğlu ve Arza Erhat'ın öncülüğünde aydınlar tarafından başlatılan "Mavi Yolculuk" , tarihi ve doğal güzelliklerin benzersiz birlikteliğini yaşamanın en keyifli yolu.

Akdeniz ve Güney Ege kıyılarında, genellikle geleneksel gulet yatlarla yapılan Mavi Yolculuğun başlangıcı , Halikarnas Balıkcısı'nın 1925 yılında Resimli Hafta dergisinde çıkan öyküsünden dolayı , İstiklal Mahkemesi tarafından Bodrum'da 3 yıl "kalebent'liğe mahkum edilmesi ile başlar. Cevat Şakir'in Bodrum'daki yaşantısının , kısa sürede cezadan çok keyife döndüğünü gören yetkililer , onu tekrar İstanbul'a çağırırlar ve cezasını burada tamamlatırlar. Cezasının bitimini takip eden yıllarda Cevat Şakir Bodrum'a yerleşir ve 25 yıl burada yaşar. Bu dönemde yazdığı romanlarda Bodrum'un Karya dönemindeki adından esinlenerek "Halikarnas Balıkcısı" takma adını kullanarak Bodrum'un gelişip bugünkü ününe kovuşmasında çalışmalarını sürdürür. Halikarnas Balıkcısı, arkadaşları Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Arza Erhat gibi hümanist aydınlarla küçük balıkcı ve sünger tekneleriyle birkaç günlük Gökova turlarına çıkarlar. 1950 yılların ortasından itibaren her yıl artan sayıda katılım büyür. Önceleri mütevazi şekilde yapılan "Mavi Yolculuk" adını, denizi dostluklarını pekiştirmek için mekan seçen bu ilk yolculardan alır. En fazla 14-16 kişilik grupları ağırlayan guletler, geleneksel ahşap ve el işçiliğinin ürünleri. İlk olarak balık ve sünger avcıları için inşa edilen yatlar, bugünkü modern ve konforlu hallerini alana kadar uzun sürelerden geçmiş. Guletler, motor yatlar olarak bilinmekle beraber yelkenle de yol alıyorlar. Ön bölümde oldukça geniş bir güneşlenme alanı vardır. Orta alan bar, mutfak , oturma grubu ve yemek masalarının bulunduğu kapalı salona ayrılmış. Kıç tarafında üzeri tente ile kapalı yemek masası , oturma grubu ve dümenin bulunduğu açık alan , alt kısmında ise kamaralar yer alıyor.

Mavi turlara katılanlar güne sabahın ilk ışıkları eşliğinde başlıyor. Önce yüzme, daha sonra kahvaltı ile birkaç saatlik serbest saatten sonra programda yer alan doğa yürüyüşleri ve arkeojik gezilerle devam ediyor. Yürüyüşlere katılmak istemezseniz yatta kalıp kitap okuyabilir, kürek çekebilir, dalabilir, balık tutabilirsiniz.

Tekne seçiminin püf noktaları;

* Teknenin yeni değil, bakımlı olması önemli. Yapım yılının fazla bir belirleyiciliği bulunmuyor.
* Teknenin fiyatı büyüklüğü ve donanımı ile orantılı. Ancak teknenin büyüklüğünün ve ödediğiniz ücretin artması memnuniyetinizin de aynı oranda artacağının garantisi değil.
* Yatların çoğunluğundaki elektrik voltajı 12 v./24v.dur. Yanınızda elektrikli aletler getirecekseniz konuyu kaptanınızla konuşmanız gerekir.


Mavi Yolculuğa çıkarken yanınıza almanız gerekenler;

* Mavinin ve yeşilin binlerce tonunu , tarihle iç içe Ege ve Akdeniz kıyılarının doyumsuz güzelliğini ancak fotoğrafla kare içine
sığdırabilirsiniz. Yanınıza fotoğraf makinanızı mutlaka almalısınız.
* Tekne üzerinde zamanın çoğunluğu mayo ile geçtiğinden , karaya çıkışlarda yapılacak yürüyüşler için ayakkabı, serin geceler için
tişört, kazak, pantolon ve yedek şort almak yeterlidir.
* Havlu, yedek mayo, güneş kremi, terlik, şapka, palet, şnorkel, sualtı gözlüğü ve gerekli ilaçları almayı unutmayın.
* Geceleri güvertede uyumak isterseniz uyku tulumunuzu yanınıza almanız gerekir.
* Yanınıza büyük bavullar almayın. Kamaraya sığmayabilir. Battaniye, pike, havlu, çarşaf teknede bulunuyor.
* Mavi Yolculukta çok rahat kitap okuyabilirsiniz. Kitaplarınızı unutmayın.

Hangi mevsim tercih edilmeli;

Temmuz sonu ve Eylül başı en sıcak aylardır. Bu aylarda, talep çokolduğundan fiyatlarda yüksek olur.

Haziran-Temmuz ortaları ve Eylül ayının başı seyahat için en uygun zamanlardır. Mayıs-Ekim aylarını seçenler, akşamları serin hava ile karşılacaklardır.

Mayıs ayında deniz yeterince ısınmamış oluyor ancak Ekim Hatta Aralık aylarına kadar deniz suyu sıcaklığını koruyor.

Mavi Yolculukta farklı seçenekler;

*Özel turlar ; kendi belirliyecekleri rotalar üzerinde özgürce mavi yolculuk yapmak isteyen aile ve arkadaş grupları için ideal bir seçenek. 8-16 kişilik gruplarla, bir veya birkaç haftalık, yemekli-yemeksiz olarak kiralayabilirisiniz. Gulettiniz de olmasını klima, jet ski, windsurf gibi extraları belirmeyi unutmayınız.

*Kabin kiralama; Tek başınıza ve ya arkadaşlarınızla katılabilirsiniz. Bütün bir tekneyi kiralama olanağı olmayanlar, kabin kiralayabilir. Değişik ülkelerden, farklı kişilerle yapabilirsiniz yolculuğunuzu. Önceden belirlenen rota, tur, seyir planlarını tercih edebilirsiniz. Bu programda yemek ve sınırsız içki fiyata dahildir.

*Mavi mavi yolculuk; Bazı gecelerde üç gecelemeli turlar yapılır. Tur şirketleri kısa yolculuk için haftalık fiyatın %50-60 nı alıyor.

*Yürüyüş ağırlıklı turlar; İlkbahar ve sonbahar aylarında uygulanan bu turlar, genellikle iyi yelken yapabilen teknelerle yapılıyor.

*Bareboat; Eğer denizcilik konusunda deneyiminiz varsa mürettebatsız olarak kiralayabilirsiniz. Bareboatları kullanabilmeniz için yakın yol kaptanlık belgenizin olması gerekir.

Mavi Yolculuk rotalarınızı seçiniz;

GÖKOVA GEZİSİ; Bodrum, Gökova, Bodrum (Bodrum-Çatı-Kleopatra Adası-Söğüt-İngiliz Limanı-Ballısu-Löngöz-Çökertme-Kisrebükü-Orak Adası-Bodrum)

HİSARÖNÜ KÖRFEZİ GEZİSİ; Bodrum-Knidos-Palamaubükü-Bozburun-Bozukkale-Serçe Bay-Ekincik-Cennet Adası-Marmaris

KUZEY LİKYA GEZİSİ; Marmaris-EkincikKaunos-Fethiye-Turunç-Marmaris

GÜNEY LİKYA GEZİSİ; Fethiye-Tersane Koyu-Ağa Limanı-Sarsala-Bedri Rahmi Eyüpoğlu Koyu-Batıkhamam-Kleopatra Koyu-Yassıca Adalar-Göcek-Ölğdeniz-Gemile Adası-Kızıl Ada-Fethiye

PAMFİLYA GEZİSİ;
Kemer-Sazak-Adrasan-Demre-Gökkaya-Kaleköy-Üçağız-Olympos-Ceneviz Limanı-Phaselis-Kemer

Vize almak koşulu ile bazı yat firmaları yat charte güzergahlarını Yunan Adaları'na çevirebiliyorlar. En popüler iki rota: Marmaris-Güney Yunan Adaları-Marmaris ve Bodrum-Kuzey Yunan Adaları-Bodrum

Bazı yat Acentaları;

ALESTA YACHTİNG www.alesteyachting.com
ARYA (BODRUM) www.aryatours.com
COMPASS (FETHİYE) www.compassyachting.com
DANY TUR (Antalya-Marmaris) www.danytur.com
GÖCEK www.galeoyachting.com
MARMARİS-İÇMELER www.travelpirireis.com
ORTACA-MUĞLA www.yesildalyantravel.com
MARMARİS www.yesil-marmaris.com

Bu yazıyı sizler için Tempo dergisi Mavi Yolculuk ekinden özetleyerek hazırladım.

Bookmark and Share

Yazan: Nurperi Ünsal - Tarih: 10.05.2004 - Yorumlar: (0) - Okunma: 10432

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

BU YAZIYA HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ, İLK YORUMU YAPAN SİZ OLUN!

 
EN ÇOK OKUNAN KÖŞE YAZILARI
1-) Hint Masallarından (12596 Kere)
2-) İzmir'in Az Bilinen Yönü (11024 Kere)
3-) Mavi Dünyaya Yolculuk (10433 Kere)
4-) Troya (10138 Kere)
5-) Yaşama Sevinci (7764 Kere)
6-) Dünyadaki En Büyük Satıcı (7737 Kere)
7-) Buyur Ağam… (6866 Kere)
8-) Hindistan Gezginleri Üzerine (6356 Kere)
9-) Eski Mahalle Bir Geçmiş Zaman Yolculuğu (5668 Kere)
10-) Ailesinde Seyyah Olan El Kaldırsın. (4757 Kere)

D O W N L O A D
  Seçme MP3'ler
360° İstanbul      

Mail: ali@baylar.com
Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

Bu site bir    iştirakidir.