Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:
ÜLKE YAZILARI

Kiev - Ukrayna

     Size 2004 yılı nisan ayında gerçekleştirdiğim, dört gün süren Kiev seyahatimi ve ukraynalılar hakkındaki bazı intibalarımı anlatmak istiyorum.

* Ukrayna'ya gidebilmeniz için vizenizin ve geçici bir sağlık sigortanızın olması gerekiyor. Her ikisi de konsolosluktan temin ediliyor. Turistik vize alabilmeniz için otel rezervasyon belgenizin (voucher) olması gerekiyor. Vizenizi 3-4 günde alabiliyorsunuz ve size 70-80 $ a maloluyor. "Bu işlemleri bir seyahat acentasına yaptırayım" derseniz biraz daha fazla ödersiniz. Vize ile ilgili bilgileri;

http://web.ttnet.net.tr/users/ukremb/home.html

sayfasından öğrenebilirsiniz. THY gidiş-dönüş uçak bileti vergi dahil 350 $.

* Kiev'de turizm henüz emekleme devresinde olduğundan otel fiyatları pahalı. 3 yıldızlı denen otellerde (bize göre 2 yıldızlı) tek kişilik odalar için geceliğine 85-110 $ arası ödüyorsunuz. 4-5 yıldızlılarda ise fiyatlar 180 $ a kadar çıkabiliyor. Ben otel rezervasyonumu ve ödememi oradaki bir acentayla yazışarak kendim yaptım.

www.ukrcam.com/hotel/hotel_1.html

sayfasından oteller ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

* Kiev'de kara iklimi hüküm sürüyor. Eğer nemli bir yerden (İstanbul gibi) gidiyorsanız yanınızda mutlaka dudaklarınız için bir nemlendirici krem götürün. Aksi halde 2.günün sonunda dudaklarınız hep yara oluyor.

* Kiev'e ilk defa gidenler havalimanında pasaport kontrolü sırasında bekletilebiliyorlar. Sizi orta yollu bir sorgudan geçiriyorlar ve ne maksatla Ukrayna'ya geldiğinizi anlamaya çalışıyorlar. Gerçi işin tadını biraz kaçırıyorlar ama geçerli bir vizesi olanlar için mesele değil.

* Kiev'de iki tane havalimanı var. Sizi ilgilendiren Borispol Havalimanı. Şehrin yaklaşık 30 km dışında. Küçük bir havalimanı.

www.airport-borispol.kiev.ua

sitesini ziyaret etmenizde fayda var. Havalimanından şehir içindeki merkezi metro ve tren istasyonlarına minibüsler kalkıyor. 10 Hrivna (dirivna diye okunuyor) yani yaklaşık 2$ ödüyorsunuz. Taksiyle ise 20-30$ arası değişiyor. Yani pazarlığa tabi. :) Minibüsle giderseniz istasyonlardan birinde inip şehiriçi otobüslerine binmeniz gerekiyor.

* Kiev yemyeşil düzenli bir şehir. Dinyeper Nehri şehri ikiye bölüyor fakat siklet merkezi batı yakası. Ulaşım banliyö treni, metro, otobüs ve troleybüsle sağlanıyor. Sistem ihtiyaca cevap vermesine rağmen çok eski ve bakıma ihtiyacı var. Devlet de bunun farkında ama önceliği konutlaşmaya vermiş. Şehrin çevresi adeta bir şantiye.

* Ukraynaca veya Rusça biliyorsanız problem yok ama sadece İngilizce biliyorsanız hemen hemen tek şansınız üniversiteli gençler. Onların bir kısmı size yardım edebilir. Çoğunlukla yardımsever insanlar ama uzun yıllardan sonra ecnebilere yeni yeni alışmanın bir utangaçlığı var üzerlerinde. Şunu söyleyeyim, gerek sokak satıcıları gerekse dilenciler olsun kimse sizi rahatsız etmiyor.

* 1$ yaklaşık 5 Hrivnaya tekabül ediyor. Şehir merkezinde adım başı küçük döviz gişeleri var. Dikkat etmeniz gereken dolar banknotlarının yıpranmış olmaması. Asla kabul etmiyorlar.

www.kievguide.com.ua/english/money.html

* Kiev'i yürüyerek gezmelisiniz. Mutlaka ziyaret etmeniz gereken 5 yerden 4 'ü bir arada zaten. Bunlar Aziz Sofya Katedrali (Ayasofya), Andreyevski Kilisesi, Pecherska Lavra Manastırı ve Andreyevski Yokuşu. Bu külliyeye, Kiev'in ana caddesi Khreshchatyk'ten (Kırişçatik diye okunup 'kavşak' mânâsına geliyor) kuzeye doğru yürüyüp sonundaki meydandan (İstiklâl Meydanı) başlayan yokuşu takip ederek ulaşabilirsiniz.

* Aziz Sofya Katedrali yaklaşık 1000 yıllık. İç duvarlarındaki resimler nefis. Zaten UNESCO'nun kültür mirası listesinde. Girişler 10 hrivna fakat içeride hem fotoğraf hem de video çekimi yapmak isterseniz fiyat 40 hrivnaya çıkıyor.

* Pecherska Lavra Manastırının içindeki müze ve çan kulesi görülmeye değer. Aslında manastırın kendisi yaklaşık 900 yıllıkmış ama 1937 'de Sovyet rejimi tarafından havaya uçurulmuş. 1995 yılında yeniden inşaa edilmiş. Çevresideki çan kulesi, çeşme vs. sonradan ilâve edilmiş. Müzedeki bir eski Kiev gravürü ve ölçekli modeli çok güzel.

* Andreyevski Yokuşu ise, aynı adlı kilisenin ve hediyelik eşya satıcılarının bulunduğu bir sokak. Her ne kadar rus kültürüne ait olsalar da burada yüzlerce matruşka bebeği çeşidine rastlayabilirsiniz. Fiyatları 20-100 hrivna arasında değişiyor. Ayrıca iyi ahşap işçiliğine sahip zarif satranç takımları satılıyor ama benim tavsiyem Ukrayna'nın geleneksel kıyafetleri içindeki küçük bebeklerden almanız. Satıcılar pazarlığa alışıklar ve İngilizce biliyorlar.

* Podol, hemen Dinyeper Nehri'nin kıyısında bir bölge ve bu bölgeye adını veren uzun bir cadde. Cadde kafeler, barlar ve lokantalarla dolu. Nehir turu yapan tekneler de zaten bu kıyıya yanaşıyor. Podol'dan kiliselerin bulunduğu meydanlığa doğru bizim Taksim Tünel'dekine benzer çekme halatlı bir tren işiliyor.

* Şehir içinde taksiyle ortalama bir mesafeyi (7-8 km) 20 hrivnaya gidebilirsiniz.

* Halkın %20 lik kısmını ruslar oluşturuyor. Fiziki olarak ukraynalılarla rusları birbirinden ayırmak mümkün değil. Söylediklerine göre sadece Rusça aksandan anlaşılabilirmiş. Ukraynaca Rusça'ya benzemekle birlikte ayrı bir dil. Beni en çok şaşırtan Türkçe'ye has 'ı' sesini çok güzel çıkarabilmeleri. Zannederim dillerinde 'ı' sesi var. Üstelik Türkçe'den aldıkları yüzlerce kelime de var:

www.personal.ceu.hu/students/97/Roman_Zakharii/turkce.htm

Bu sayfaya göz atınca bana hak vereceksiniz.

* Şehirde bakkal ve kasap diye bir kavram yok. Yiyecek için kapalı pazar yerlerini veya büyük alış-veriş merkezlerini kullanıyorlar. Bunun dışında büfelere her yerde rastlayabilirsiniz. Alkolsüz içki olarak elma suyuna olan düşkünlükleri ilgimi çekti. Genellikle bira veya meşrubat şişeleri ellerinde, yürüyerek içmeyi tercih ediyorlar. Maden suyunu bilmiyorlar.

* Şehirde özel teşebbüse ait bir Türk Koleji var. Türkçe, Ukraynaca, Rusça ve İngilizce eğitim veriyor. Öğrencilerini sınavla alıyor ve çok başarılı.

* Kiev'de genellikle arapların gittiği bir cami var. Tabi ki şehirdeki müslümanlar yanlızca üniversite öğrencisi araplardan oluşmuyor. Tatarlar önemli bir topluluk. Haritada yeşilay işareti ile gösterilen yeri bulduğumda buranın Tatar Kültür Cemiyeti olduğunu anladım. Cemiyet başkanı, Türk kolejini desteklediklerini, Türkiye'ye her yıl tatar öğrenciler için kültür gezileri tertiplediklerini, bir cami inşaatına başlayacaklarını ve imamı konusunda da Türkiye'nin Kiev Sefiri'nden söz aldıklarını söyledi aksanlı Türkçe'siyle... Gurur duydum.

* Ukraynalıların medar-ı iftiharı şair Şevçenka'nın adını taşıyan üniversiteyi ve kırmızı renkli alımlı üniversite binasının hemen karşısındaki Şevçenka Parkı'nı görün. Parktaki bir bankta oturup tavla ve satranç oynayan insanları seyredin.

* Kiev'de parklardaki serçelerin radarı yok :) Defalarca oldu. İnsanın saçlarının arasından veya burnunun ucundan uçuyorlar. Sahipsiz köpek ve sahipli-sahipsiz kedi görmedim. Kilise bahçelerinde güvercin ve serçe çok ama yem veren yok bizdeki gibi. Ya kültürlerinde yok ya da yasak. Vermeme sebeplerini anlayamadım ama güvercinlerle bir paket büsküviyi paylaştım. :)

* İnsanlar çoğunlukla kumral ve ince yapılı. Bayanlar giyimlerine çok itina gösteriyorlar ve zarifler. Erkeklerin iyi giyindikleri söylenemez. "İyi giyinmek mi, aç dolaşmak mı?" sorusuna "ikisi de" cevabını veriyor bayanlar :) Zira ücretler düşük ve insanlar ikinci bir işte çalışarak içine yeni düştükleri tüketim çılgınlığına ayak uydurmaya çalışıyorlar.

* Şehirde faaliyet gösteren onlarca türk firması var. Bilhassa turizm alanındaki başarıları göz kamaştırıcı. Khreshchatyk Caddesi'nde ayağım tozuyla gezinirken 100 m. uzaktan farkettiğim ve içimden "bu adam türk gibi bakıyor" dediğim arkadaş türk çıktı. :) Yanyana gelince birbirimize tebessüm edip aynı anda "merhaba" dememiz hoştu. Ticaretle uğraşıyormuş ve de sık sık geliyormuş Kiev'e.

* Havalimanındaki lüzumsuz sorgunun dışında Kiev'de karşılaştığım tek olumsuz muamele klasik "tomarla para buldum, senin mi?" numarası. "Benim değil" diyorsun ve biri seni lafa tutarken ortaya çıkan başka biri "tomarla para kaybettim, gördünüz mü?" sorusunu soruyor. O anda kaşınızı çatıp oradan uzaklaşmaz ve "paranı bu adam aldı" derseniz yalancı şahit durumuna düşebilirsiniz. Çünkü para adamın üstünden tabi ki çıkmayacak ve siz de susturmak için gönlünüzden ne koparsa vereceksiniz yankesici ikilisine. En azından o panik içerisinde üzerinizden eşya çalabilecekler. Fakat ikisi de kötü oyuncuydu ve bunu yüzlerine söyleyince sırra kadem bastılar. :)

* Kullandıkları arabalardan, şu veya bu şekilde çok para kazanan bir zümrenin varlığını hissediyorsunuz. Biz de artık normal ama serbest piyasa ekonomisine yeni yeni geçmeye çalışan ve resmi asgari ücretin aylık 70$ olduğu bir ülkenin başkentinde düzinelerce 4*4 jip görmek garip ama aynı zamanda rahatsız edici.

* İnternetten indirdiğim ve vaktiyle CIA tarafından casusluk gayesiyle hazırlanan haritada 'Lenin Müzesi' olarak gösterilen yerin 'Öğretmen Evi' olduğunu öğrendim. Gençlere bakılırsa orası hep öğretmen eviymiş. :) "Burası Lenin Müzesi mi?" soruma bana uzaydan gelmişim gibi bakmaları ondanmış. Anladım ki bir şeyleri unutmaya çalışıyorlar ve bunda genç nesil daha başarılı kronolojik olarak. :)

* BBG Evi veya Pop Star yarışması olmayan bir memleket düşünebilir misiniz?! Tabi ki Ukrayna'da da var. İçiniz rahat olsun :)

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim: Gerek coğrafi, gerek tarihten gelen kültürel bağlardan, gerekse yardımsever insanlarından dolayı Ukrayna biz türkler için önemli bir ülke ve Kiev'de gezilmesi gereken bir şehir. Öyle ki, kendime "bir gün tekrar gider miyim?" diye sorduğumda "neden olmasın" cevabını verecek kadar...

İşte size Ukrayna ile ilgili bazı faydalı linkler:

www.ukraine-rus.kiev.ua
www.apartments.com.ua/apartments_42.html
www.ukrcam.com/main/web_camera.html
www.ukma.kiev.ua/pub/courses/UFL/
http://pages.prodigy.net/l.hodges/ukraine.htm
www.travel-to-ukraine.info
www.relc.com/kiev/index.htm


Bookmark and Share

Yazan: Turkuazul - Tarih: 27.05.2004 - Puan: 1215 (%51,0504201680672) - Yorumlar: (1) - Okunma: 23162 - Oy Ver:

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

7.11.2010 tarihinde kievukrayna yorumlamış...
selam arkadaslar ben deniz ukrayna kievde yasiyorum ve ben burda kisa sureli kiralik daire ve rehberlik yapiyorum ukrayna kiev e gelmek isteyen arkadaslara elimden geldigi kadari ile her konuda tum samimiyetimle yardimci olmaya calisiyorum ukrayna ya kisa sureli tatil ve gezi seyahetlerinizde beni arayabilirsiniz <br>deniz <br>tel- +380 63 0606060 <br>msn-kievukrayna@hotmail.com
 

BU YAZIYA SİZ DE YORUM YAPIN!

 
ÜLKE BİLGİLERİ

Ukrayna

Yüzölçümü:

 • 603.700 km²

 • Nüfusu:
 • 47.425.336 kişi (Temmuz 2005 tahmini)

 • Başkenti:
 • Kiev

 • Ülke Sınırları:
 • Beyaz Rusya 891 km, Macaristan 103 km, Moldova 909 km, Polonya 526 km, Romanya (Güney) 169 km, Romanya (batı) 362 km, Rusya 1.576 km, Slovakya 97 km

 • Sahil Uzunluğu:
 • 2.782 km

 • İklimi:
 • Ilıman karasal iklim; Kırım sahilleri akdeniz iklimi özelliklerini taşır.

 • Dili:
 • Ukraynaca (Resmi) ve Rusça

 • Bağımsızlık Günü:
 • 24 Ağustos 1991 (Soveyler Birliği'nin dağılması ile birlikte)

 • Para Birimi:
 • Hryvnia (UAH)

 • Milli Marşı:
 • Ukrayna ülkesinin milli marşı

 • ÜLKELERE AİT YAZILAR
 • Almanya (4)
 • Amerika (4)
 • Arjantin (1)
 • Arnavutluk (2)
 • Avusturya (3)
 • Bahreyn (3)
 • Belçika (1)
 • Beyaz Rusya (5)
 • Birleşik Arap Emirlikleri (3)
 • Bulgaristan (3)
 • Cek Cumhuriyeti (2)
 • Çin (14)
 • Dubai (1)
 • Endonezya (5)
 • Fas (1)
 • Filipinler (6)
 • Fransa (14)
 • Güney Afrika Cumhuriyeti (3)
 • Güney Kore (4)
 • Gürcistan (1)
 • Hindistan (11)
 • Hollanda (4)
 • Hong Kong (4)
 • Ingiltere (1)
 • Japonya (4)
 • Kamboçya (3)
 • Kazakistan (1)
 • Kırgızistan (1)
 • Kırım (2)
 • Liechtenstein (1)
 • Lübnan (1)
 • Macaristan (2)
 • Makedonya (2)
 • Maldivler (1)
 • Malezya (6)
 • Meksika (2)
 • Monaco (1)
 • Mısır (3)
 • Nepal (3)
 • Pakistan (1)
 • Portekiz (1)
 • Rusya (7)
 • Singapur (7)
 • Suriye (5)
 • Tayland (14)
 • Tayvan (3)
 • Tunus (1)
 • Ukrayna (1)
 • Ürdün (1)
 • Vietnam (2)
 • İran (3)
 • İspanya (4)
 • İsrail (1)
 • İsviçre (2)
 • İtalya (4)
 • Yunanistan (3)
 • EN ÇOK OKUNAN ÜLKE YAZILARI
  1-) Belarus Minsk Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz. (104893 Kere)
  2-) Endonezya (49739 Kere)
  3-) Dubai (44297 Kere)
  4-) Beyaz Rusya'da Eğitim Ve Minsk'te Rusça Dil Kursu (31129 Kere)
  5-) Tayland-pattaya (30518 Kere)
  6-) Gülümseyen İnsanlar'ın Ülkesi (25678 Kere)
  7-) Küçük İnsanların Dikey Şehri Hong Kong... (24883 Kere)
  8-) Pattaya (23583 Kere)
  9-) Kiev (23163 Kere)
  10-) Mısır'a Giderken (21157 Kere)
   
  D O W N L O A D


  EN FAZLA PUAN ALAN ÜLKE YAZILARI
  1-) Belarus Minsk Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz. (2904)
  2-) Beyrut'tan Geliyorum... (2051)
  3-) Paris Değişiyor (1947)
  4-) Suriye De Gezinti (1849)
  5-) Malezya (1639)
  6-) Belarus (1632)
  7-) Newyork Ne Var Ne Yok (1620)
  8-) Yakutsk (1559)
  9-) Beyaz Rusya'da Eğitim Ve Minsk'te Rusça Dil Kursu (1548)
  10-) Mısır'a Giderken (1511)
  Mail: ali@baylar.com
  Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

  Bu site bir    iştirakidir.