Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:
ÜLKE YAZILARI

Beyaz Rusya'da Eğitim Ve Minsk'te Rusça Dil Kursu - Beyaz Rusya

     Öncelikle belirtmeliyim Rusça öğrenmek için gidilecek en güzel şehirlerden birisi Minsk.

Ben ve arkadaşlarım 2006 Kasım - 2007 Mayıs ayı içerisinde orada bulunduk.
Bir danışmanlık şirketi vasıtasıyla gittik. Hava alanına ilk indiğimizde bir soğukluk belirdi içimize, hala komünizm etkisi devam ediyor gibi geldi. Polis yok zaten o görevi yapanlarda asker kıyafeti giyiyorlar. Hava alanı eski teknoloji ve küçük. Free shop ise bizimkine göre daha ucuz. Ülkeye girişte eğer öğrenci olarak kayıt yaptırmadıysanız turist vizesi ile giriyorsunuz 15 günlük bir vize. Registrasyon için davetiye mektubunuz gerekiyor. Birde girişte size sigorta yapmak isteyecekler kalacağınız gün kadar yaptırmanız faydanıza olur gün sayısı arttıkca meblağı düşüyor. mesela iki hafta 20 usd 5 ay için 50 usd gibi. Hava alanı şehrin dışında olduğu için transfere ihtiyacınız olacak. Taksi 30 40 usd civarında merkeze gidiyor bir de bizdeki havas gibi otobüs var Vakzal'a Tren istasyonun yanına giden 6 usd kişi başı. Şehre vardınız en dikkat çekici olan, zaten ülkede dağ olmadığı için dümdüz bir arazi üzerinde mükemmel planlı altyapısı avrupa şehirleri gibi düzenli bir şehir görünümü. gelelim kalınacak yerlere Oteller çok kötü değil ama Türkiye standardına göre pahalı kalıyorlar. Ve yaklaşık beş altı otel var şehirde. Merkezde Minsk Hotel veya Nemiga'da Gastinitsa Lubineya Hotel ona yakın Belerus Otel iyi yerlerden. Asıl güzel olan pek çok Rus şehrindeki gibi günlük kiralanan daireler. iki üç odalı içinde jakuzi bile olabilen farklı evler günlük 35-90 euro arasında bir kaç kişi kalınabilir. Uzun dönem Ev kiralamak isterseniz emlak şirketleri var ama tanıdık olmadan kiralamayı önermiyorum, evlerin kalitesi dışardan iyi görünümlü ama içerisi dökülüyor. Bir çok apartman kümes gibi kokuyor ama yurtta kalmaktansa ev herzaman daha iyidir. Evlerin içinde mobilya ve eşyalar mevcut. Sehpanın altında devlet damgası görürseniz şaşırmayın :) Şehrin tamamı merkezi sistem ısıtmalı olduğu için binaların içinde üşümüyorsunuz. Onun için kışın bile dekolte mini etekli ama dışarıda kürklü ve çizmeli bayanlar kol geziyor.
MİNSK'TE YEME İÇME MEVHUMU:
Açıkcası bizim damak zevkimize uygun bir yer bulamazsınız. Alışmanız bir haftayı bulabilir.
McDonalds var. Lüks Restaurantlar var. Domuz eti yaygın kullanılıyor. ya ni haçu sivinina! domuz istemiyorum. bez sivinina domuzsuz. yakuba kolasa meydanında gum alışverişmerkezi karşısında selfservis lido güzel. yine benzeri nimiga'da bis var. Hem uygun fiyatlı hemde seçenek çok. Damak zevkine uygun vakzalın arkasında kazbar var arap restaurantı dansözlü ama kazıklıyorlar ben 150 usd ödedim iki kişi. pabediteliy meydanında suşi restaurant var akvaryum restaurant var çok restaurant var çok. şehir dışında bigz supermarketin yakınında küçük bir büferesturant var pazar yerinin içinde; türk sahibi 13 seneden beri yaşıyor amcam ızgarada urfa yapıyor kurufasulye mercimek yapıyor bazen ama uzakta kalıyor. Birde şu var meyve sebze bize göre bayağı pahalı kaçıyor haliylen burda. kamarovski rınak pazarda kiraz gördümdü kilosu 40 dolar. üzüm gözüm gibi. domates kilosu 6 lira filandı. turşuları tatlıdır aldanmayın. ülkenin milli yemeği patates. un ayçiçek yağı, havuç, soğan, lahana, elma kışın bulunan ucuz yiyecekler. ekmekleri esmer ve çok güzel. ama bizdeki gibi 30 kuruş değil biraz daha pahalı. peynir çeşitleri var harika ama çok tuzlu değil, yani yine damak olayı trakya ezine bergama izmir tulum falan bulamazsınız. kahvaltıda bizdeki çekirdekli zeytini bulamazsınız. konserve turşu zeytin ortası delik var. baharat pazarda var ama bence yanınızda götürseniz çok iyi olur anlamıyorsunuz hangisi nedir. et alacaksanız pazardan bizimki gibi kasap yok parça parça etler seç parçayı hepsini al, pek hijyenikde gözükmüyor. ama ucuzdu domuz kilosu 6 lira dana 8 lira falandı. tavuk eti çok ucuzdeğil kilosu 8 lira falandı. balıklar genelde kurtulmuş dumanlanmış şekilsiz durumda yada dondurulmuş buzun içinde yada konserve. bilen bir arkadaşınız olmadan balık almayın. tıvorak kaymaklı yoğurt gibi bir şey yağlı ama güzel deneyin. simetena süt kreması gibi oda yoğurda benziyor yiyin oldukça güzel. ayran yok kefir var ama tadına beş altı kez içince alışacaksınız çok sağlıklı. blinçiki hamur işi, patates undan bir şey idare eder. Su alırken çoğu soda gibi çıkabilir bez gaz deyinki gazsız gelsin suyunuz. çay ordada çay ama genelde poşet fincan yok be kardeşim ince belli olandan. bardak götürün ince belli kullanmasanızda hediye edersiniz. acı seviyorsanız götürün yanınızda onlar tatlıyı seviyor poğaçaları bile tatlı çıkıyor keşke simit gevrek filan olsaydı.
Tüm sucuk kalbasan salam sosis içinde mutlaka domuz vardır yemeyin. bazı tavuklu olanlar var ama dikkatli olmak lazım. yavaş yavaş büyük süpermarketlerde herşey bulunuyor ama fiyatlar değişken. aradıkça yeni lezzetler keşfedeceksiniz eminim.
MİNSKTE ULAŞIM:
Şehir merkezinde birbirini dik kesen iki metro hattı var orta noktası değişme noktası. eski hatlar ama çok güzel istasyonlar moskovadaki gibi değil ama. taksi sarı olan var başka olan var önemli olan binmeden ücrette anlaşın. özel araçlar da bazen taksicilik yapıyor onlarda da fiyatta anlaşmazsanız kazığı yersiniz. otobüs troleybüs ve tramvay herşey var ve düzenli. duraklarda saatleri ve numaraları yazıyor takip edin mutlaka. mesela 1 numara şehir merkezinde her 5, 10 dakida geçen otobüsdür. diğer reyonlarda bazen 2 saate kadar çıkan seyreklikler olabiyor. birde bizdeki dolmuş gibi yine hat numaralı marşutkalar var. aylık pasolar hangi aracı kullanacaksınız ona göre fiyat değişiyor bence türkiyedeki ücreti düşündüğünüzde size bedava gelecek bence en babasından bir paso alın rahat edin. çünkü otobüslere bizdeki gibi sadece önden değil her kapıdan biniyorsunuz ve bilet atmıyorsunuz biletçi varsa kontrol ediyor aldığınız bileti plastik delme askısında delmek zorundasınız. biletçi yakalarsa kaçabirseniz kaçın yoksa 10 15 usd ceza ödersiniz ben ödedim ama 3 ayda bir kere denk geldi. şöförlerin çoğu pazardaki satıcılar gibi kadın bu ülkede hizmet sektöründe kadınlar ağırlıklı. birde ezberleyeceğiniz bir anons toplu taşımada astarojna diveri zaçinayutsa dikkat kapılar kapaniiiy. Arabalarda satın almak isterseniz çok ucuz türkiyeye göre özellikle ikinci el arabalar. enerjide ucuz vesselam.
MİNSK'TE EĞLENCE :
Bir çok kumarhane var aşağı yukarı her kumarhanenin disko barı var. Ayrı diskolar var.
2 milyon bir şehir için çok da fazla değil diskolar aslında. girişler paralı olduğu için halkın geneli fakirdir aslında hepsinin üzerinde 1000 dolarlık kürk deri çizme görsenizde böyle. maaşlara bakarsanız genelde yaşamak çok zor gerçekten ama eskisi gibi değil. özel sektör benim memurum işini bilir oyununu oynuyor. aklımda kalan güzel diskolar
makşov, medisun, şayba, izyuum, reaktör, belavija, jerovinka(türk pavyonu gibi),
daha küçük sevimli yerlerde var müzikli, hardrock cafe var,
bir çok kapalı havuz var içinde sauna oluyor. kanki yani buz pateni yapılan yerler var.
tek tek büyük sinemalar var. nemigada kinoteyatırmoskova var. makşovun yanında var. internet kafe çok yok ve olanlar da hızlı değil. dans kursları var RNB, tango latin bellydance falan. tiyatro opera bale yaygın ve fazla, baleyi kaçırmayın. sirk var bir kere gidin ama moskavadaki gibi büyük değil. göl kenarlarında parklar var hava biraz güzel olursa takılın en güzel hatunları parkda bira içerken yakalarsınız. Hayat kadınları türkiyeden çok ucuz değil ama güzeller. Gazetede bile ilan var kendi evinde çalışıyor saati 30 usd gibi. Ben kimseye tavsiye etmiyorum. Delikanlı adama yakışmaz Türk gibi hissede de. Zaten hatun sizden hoşlanırsa çok rahat beraber olursunuz. Türkün gücünü biliyorlar ama onlar için çok da önemli değil. konserler oluyor dvaretsportta nemigada. bazen dünyaca ünlü gösteri geliyor. nargile olan bir kaç kafe var ama biraz pahalı mesela ben 25 usd verdim. Sosyetenin homepartileri yada kapalı partileri oluyor, ama cukkanız sağlam olacak, kokain esrar hatun alem o biçim ama girmeniz kolay değil tanıdık lazım bide tipiniz ve kıyafetiniz uygun olacak. chanellden armaniden giyineceksiniz , sahtesi de olsa olur ben öyle yaptım.
badigardları seviyorum gerçekten kim kıllık yaparsa onu atıyorlar ve bizdeki gibi aşırı hırpalamıyorlar. Erkekler içiyor be abi harbiden bizde en baba içen burda arada kaybolur gider. Votka markette ucuz bir şişe minsk votkası 50cl 3,5 ytl. sigara winston 95 kuruş. ilginç olan sigara diskodada aynı fiyata satılıyor. çerez kültürü meze kültürü yok bizdeki gibi. ortaya şişe var ama. Fazlada güvenmeyin kendinize yerler sizi eğlence hayatında.
HATUNLARIM :
Bir gün mustafa ile iki cıyır hatun ayarladık sokakta yılbaşı gecesi beraber diskoya gittik kişi başı 30 usd girişleri verdik içerde içkileri aldık bi baktık hatunlar yok ara ara bulamadim. mustafanınkini buldum bana dediki benden hoşlanmış bende bizde yamuk olmaz dedim benimkini sordum bilmediğini söyledi. erkekler tuvaletine gittim bi de ne göreyim benim hatunu tuvalette rus abim götürüyor. yaaaaa!.başka bir gün medisunda otururken kendiliğinden kendimi bir hatunun kucağında buldum sonrada bizim evde ama cillop gibi ablam uykuya daldığında aslan gibi horlamaya başladı ben salonda yattım. başka bir gün yaş 27 ablam kırık çatlak kaşar gibi iyi hoş bana takıldı gezdik tozduk eğlendik, bana aşık oldu eve geldik bakire çıktı evlenmeden olmaz dedi. Bir gün gerçekten çok güzel bir kızla tanıştım bir akşam çıktık yemek yedik hatun rusyadaki cosmopolitan dergisinde fotomodel, profosyonel kayak yapıyor hergün koşuyor, Aşık olur gidersin eriyip bitersin güzelliğine lakin benim bira göbeğimden hoşlanmamış bir daha aramadı cevap vermedi. Bir günyaşı benden küçük bir cici kızla tanıştım metroda ingilizce konuştuk hep, telefonlar ettik birbirimize daha iyi tanıdık birbirimizi ben kıza iyi davrandım hep gerçek bir dost gibi çünkü çok masumdu ceylan gibi. Daha önce gitmediği yerlere götürdüm yedirdim içirdim sevabına ama oda beni terketti. ulaşamadım bir daha. ilginç olan yalnış bir şey yapmadığım halde telefonunu bile değiştirmiş. Bilmiyorum aile baskısı falan mı gördü.
Başka bir gün McDonaldsta bir kızla tanıştım zengindi güzeldi lakin dindar çıktı oda kiliseye bağlıymış. İnternetten çok tanıştım özellikle minsk harici daha küçük şehirlerden yabancılara rağbet var ama Türk deyince mutlaka bir çekince oluyor. Daha kimler kimler gorodnada pastacı, gomelde müzede çalışanlar, paradise restauranttaki manken gibi garson kız. jidanoviçteki pazarcı bebek....... kalbim paramparça oldu bu ülkede.
OKUL HAYATI:
Ben evde kaldım ama yurtta kalırsanız odalar iki veya üç kişilik erkek karışık kalıyor çok konforlu değil ama bu paraya dünyanın hiçbir yerinde daha iyi koşulda kalamazsın. koridor sonunda ortak mutfak var yemek yapmak için iki odanın kullandığı ortak bir banyo ve tuvalet var. Çinlilerin kaldığı kat kokuyor. koridorlarda bazen bornozlu havlulu hatunlar görebilirsiniz, havuza gidince tüm erkekler daltaşak aynı yerde duş alıyorsunuz bunları garipsemeyin. Yurda giriş en son gece 12 ama aran iyiyse bazen bir şişe votkaya beş kişi girersin. tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Okulda bol kız göreceksin çünkü erkeklere konsantre olmuyorsun ve onları görmüyorsun genelde de kızlar sayıca fazlalar. Ancak esperanto cafe türk erkeklerden geçilmiyordu. Abartıyoruz ve kendimizi orda hatunlar için alçaltıyoruz. Keşke daha delikanlılar gitseymiş okula. Biz genelde dalga geçerken her hatun beş senede üç yabancu dil öğrenip mezun oluyor üniversiteden. Bazende uyanık olanlar kütüphaneye gidiyor çalışkan öğrenci görünümü veriyor kendine. Keşke herkes adam gibi harbiden rusça öğrense zamanı ve parayı verimli kullansa ama olmadı olmazda be. Doymamışız biz doymayızda açgözlüyüz benciliz vs vs. Kızlar akıllı ama içlerinden avrat olası az çıkar bizim için. Ama sen delikanlı olursan çok harbi kızlar var Türkiye'de bulamazsın, hem sadık hem kültürlü hemde güzel. Başka üniversitelerde daha az Türk var ama ordada araplar afrikalılar falan var. Kız için takılacaksan Dalga boyları bizden büyük biliyorsun. Kütüphaneler harika her yerde var sen yeterki okumak iste her şey var. Başka diller veya aktiviteler için özel kurslar da var. Minsk'te gece elmas şeklinde dış duvarları camdan kaplanmış bir büyük şıkır şıkır ışıklı bir bina göreceksin. Git oraya filozof ol herşey var.
EKSTRA AKLIMA GELENLER:
Şehir dışında havaalanına giden yol üzerinde büyük kütüphaneyi geçince çok güzel bir atış alanı ve tenis kortları var. Aqua park var jidanoviçe giderken. Birde çok büyük bir spor kompleksi var Dünya fitness center gibi birşey. Dinamo diye stadyum var yanında pazaryeri var. En büyük pazar jidanoviç ne ararsan orda bulursun. Stamatalog dişçileri kaliteli ve bizden daha ucuz. Devlet hastahaneleri bizim eski SSK gibi. Heryerde döviz bozacak bir yer bulacaksın. Mobil olanları bile var. Telefonlar MTC ve Velcom Ücreti önceden kredi olarak yüklüyorsun. Bankadan veya döviz bürosundan. Turistik Gezi için Mir Vesniş var. Kale male fasafiso ama denemek lazım. Otel gibi Sanatoryumlar var haftalık kürler var burlarda ormanlık doğal yerlerde tatil yapıyorsun. Bal üretimini Klise destekliyor.
Bizi temsil eden en baba kurum Fettullah Hocanın Dostluk Drujba derneği. Konsolos hanım pek etkili değil. Cami yok şehirde sadece tacik köyü varmış orda var dediler ama ben gitmedim. Kurbanda bu köye gidin kavurma canınız çekerse. Bizdeki gibi kavgaya filan karışmayın ülkede kim fiziksel şiddet uygularsa onu hemen paketleyip içeri atıyorlar. Birine kızarsanız sözle mimikle tahrik edin bırakın o size vursun :) Üzerinizde mutlaka register belgenizi pasaportunuzu taşıyın polis sorarda ibraz edemezseniz nezarethanede kalabilirsiniz. Hırsızlık oluyor ama çok değil benim telefonumu çaldılar hemde kızlar. arkadan abandılar sigara alırken bende göğüslerin yumuşaklığına aldandıydım. kıyafetler bize göre pahalı. Hediyelik eşyada öyle. Kablolu televizyon yaygın kanallar güzel bir çok film kanalı ücretsiz. Dijitürk sadece bizim türk büfesinde vardı biraz şehir dışında.
Şimdilik aklıma bunlar geldi. Belki gene yazarım.

TURKINWEST


Bookmark and Share

Yazan: - - Tarih: 25.09.2007 - Puan: 1548 (%63,1836734693878) - Yorumlar: (6) - Okunma: 30773 - Oy Ver:

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

30.08.2008 tarihinde hmfertelli yorumlamış...
yav kardesim hayatimda ilk kez bi yaziya yorum yaziyorum, eline saglik acayip guzel yazmissin. cok guldurdun beni Allah ta seni guldursun. yazdigin hersey dogru. arada bi yazda biraz keyiflenelim. Allah'a emanet ol...
 
16.12.2008 tarihinde akan01 yorumlamış...
super kac tane kitap yazan senin kadar guzel ve heyacanli yazabilir bilmem tesekkur ederim bu yazi icn giden bir kac kisi biliyorum senin kadar guzel anlatamadilar bana sagol
 
15.06.2009 tarihinde miraclelove007 yorumlamış...
MERHABA ARKADAŞLAR BELARUS HAKKINDA BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ SİZE BİLGİ VEREBİLİRİM 543 828 95 50 gokhanzeybek486@hotmail.com
 
15.02.2010 tarihinde themarmarahotels yorumlamış...
saygıdeğer kardeşim çok güzel anlatmışsın bende o yıllar ordaydım, aynı senin anlattığın gibiydi. başka yerlerede gittiysen anlat çok güzel anlatıyorsun.
 
4.08.2010 tarihinde tlgtck yorumlamış...
Selam,Çok güzel açıklamışsınız tebrikler
 
22.12.2011 tarihinde minsk_turkey yorumlamış...
birader sen ne yapmissin ya:) 6 yildir buradayim ilk defa goruyorum karnim agridi gulmekden,
 

BU YAZIYA SİZ DE YORUM YAPIN!

 
ÜLKE BİLGİLERİ

Beyaz Rusya Cumhuriyeti

Yüzölçümü:

 • 207.600 km²

 • Nüfusu:
 • 10.300.483 kişi (Temmuz 2005) (Temmuz 2005 tahmini)

 • Başkenti:
 • Minsk

 • Ülke Sınırları:
 • Letonya 141 km, Litvanya 502 km, Polonya 407 km, Rusya 959 km, Ukrayna 891 km

 • Sahil Uzunluğu:
 • 0 km (Kara ile kaplı)

 • İklimi:
 • Kışın sert, yazın serin ve rutubetli, Değişken kara ve deniz iklimi

 • Dili:
 • Beyaz Rusça, Rusça

 • Bağımsızlık Günü:
 • 25 Ağustos 1991

 • Para Birimi:
 • Beyaz Rusya Rublesi (BYB/BYR)

 • ÜLKELERE AİT YAZILAR
 • Almanya (4)
 • Amerika (4)
 • Arjantin (1)
 • Arnavutluk (2)
 • Avusturya (3)
 • Bahreyn (3)
 • Belçika (1)
 • Beyaz Rusya (5)
 • Birleşik Arap Emirlikleri (3)
 • Bulgaristan (3)
 • Cek Cumhuriyeti (2)
 • Çin (14)
 • Dubai (1)
 • Endonezya (5)
 • Fas (1)
 • Filipinler (6)
 • Fransa (14)
 • Güney Afrika Cumhuriyeti (3)
 • Güney Kore (4)
 • Gürcistan (1)
 • Hindistan (11)
 • Hollanda (4)
 • Hong Kong (4)
 • Ingiltere (1)
 • Japonya (4)
 • Kamboçya (3)
 • Kazakistan (1)
 • Kırgızistan (1)
 • Kırım (2)
 • Liechtenstein (1)
 • Lübnan (1)
 • Macaristan (2)
 • Makedonya (2)
 • Maldivler (1)
 • Malezya (6)
 • Meksika (2)
 • Monaco (1)
 • Mısır (3)
 • Nepal (3)
 • Pakistan (1)
 • Portekiz (1)
 • Rusya (7)
 • Singapur (7)
 • Suriye (5)
 • Tayland (14)
 • Tayvan (3)
 • Tunus (1)
 • Ukrayna (1)
 • Ürdün (1)
 • Vietnam (2)
 • İran (3)
 • İspanya (4)
 • İsrail (1)
 • İsviçre (2)
 • İtalya (4)
 • Yunanistan (3)
 • EN ÇOK OKUNAN ÜLKE YAZILARI
  1-) Belarus Minsk Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz. (104231 Kere)
  2-) Endonezya (49260 Kere)
  3-) Dubai (43489 Kere)
  4-) Beyaz Rusya'da Eğitim Ve Minsk'te Rusça Dil Kursu (30774 Kere)
  5-) Tayland-pattaya (30290 Kere)
  6-) Gülümseyen İnsanlar'ın Ülkesi (25519 Kere)
  7-) Küçük İnsanların Dikey Şehri Hong Kong... (24539 Kere)
  8-) Pattaya (23339 Kere)
  9-) Kiev (22935 Kere)
  10-) Mısır'a Giderken (20913 Kere)
   
  BEYAZ RUSYA FOTOĞRAFLARI

  Tüm Beyaz Rusya fotoğrafları için tıklayınız...
   
  EN FAZLA PUAN ALAN ÜLKE YAZILARI
  1-) Belarus Minsk Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz. (2904)
  2-) Beyrut'tan Geliyorum... (2051)
  3-) Paris Değişiyor (1947)
  4-) Suriye De Gezinti (1849)
  5-) Malezya (1639)
  6-) Belarus (1632)
  7-) Newyork Ne Var Ne Yok (1620)
  8-) Yakutsk (1559)
  9-) Beyaz Rusya'da Eğitim Ve Minsk'te Rusça Dil Kursu (1548)
  10-) Mısır'a Giderken (1511)
  Mail: ali@baylar.com
  Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

  Bu site bir    iştirakidir.