Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:
ÜLKE YAZILARI

Newyork Ne Var Ne Yok - Amerika

     NEWYORK NE VAR NE YOKKomik belki ama Sex and the City adlı diziyi seyretmeye başladıktan sonra ağzımdan çıkan tek şey ''bu şehri görmem gerekti'' (yanlış anlasılmasın gerçekten şehri kastettim) . 2007 yazında bu şehirle tanışmak üzere eşimle ver elini Amerika dedik.....
Newyork olarak planladığımız tur birdaha nasıl gideriz gitmişken gezip görmek lazım prensibinden yola çıkarak Orlando , Miami derken Key west'e kadar uzandı.
Özel bir tur şirketiyle yapmaya karar verdiğimiz gezimizi ; şirketle ilgili kulağımız gelen batma dedikoduları ve bizim istediğimiz tarihte başka bir tur bulunamaması sebebiyle tek başımıza planlamaya başladık.

Bu yazıyı yazma sebebim gitmeyi düşünenlere birazda olsa yardımcı olmak, cesaret vermek çünkü bizde gitmeden önce okuduğumuz gezi yazılarının gerçekten çok yararını gördük . Bir anlamda kendimizi borçlu hissettik diyelim..

Evet öncelikli olarak haliyle vize başvurusu yaptık. Turla gitmediğimiz için acaba problem çıkarmı diye düşündük ama herşey umduğumuzdan kolay gitti. Bu işlemler esnasında öncelikle Amerikan Elçiliği'nin web sayfasına girip orada ki 157 nolu başvuru formunu doldurup (erkekler iki ayrı form dolduruyorlar) 2 resim ve en az 6 aylık pasaport ve 100 $ ile söylenen günlerde başvuru yapıp mülakat günü almanız gerekiyor. Mülakat gününde yanınızda iş yerine ait belgeler , banka kayıtları, gitme sebebiniz ,kalıcağanız otelin adresi , uçak bileti gibi evrakları götürmeniz gerekiyor. Bunlarla beraber en önemli soruyu yanıtlamalısınız '' Amerika da akrabanız var mı? Bunun cevabı hayırsa ve güven verici bir yüzünüz varsa muhtemel şartlarda en az 1 yıl maksimım 10 yıllık vize alıyorsunuz.
Biz Kıbrısta yaşadığımızdan dolayı vizeyi Lefkoşa üzerinden aldık sadece iki soruyla herhangi bir evrak göstermeden bir konsolosluk görevlisinin onayıyla parmak izlerimiz alındıktan sonra 10 yıllık vizemize kavuştuk.
Vize belli olduktan sonra uçak biletini internet üzerinden ayarladık British Airways ile Londra aktarmalı Newyork gidiş yine aynı şirketle Miami dönüş iki kişi için 1460 Avro ödedik . Bileti daha önceden alırsanız ucuza bulabilirsiniz bizim ki biraz aceleye geldi. Hatta Newyork -Orlando arası iyi kazık yedik Delta şirketinden aldığımız uçak bileti kişi başı 300$ 'a mal oldu acemilik yapmayıp 1 hafta önce alsaydık neredeyse yarı fiattı. British Airways'in Londra'dan Newyork 'a giden uçakları çok ama çok rahat ama aynı şeyi istanbul - Londra arası için söyleyemem 4saat boyunca put gibi oturmak kolay değildi.
Milli duyguları kabaranlar için hemen söyleyelim THY den uzak durduk çünkü o sıralarda grev söylentileri dolanıyordu cesaret edemedik yoksa THY 'nin direk uçuşlarıda var ama yol çok uzun ....İst- londra 4 saat londra - newyork 6 saat . Türkiye Newyork arası saat farkı 7 saat giderken değil ama dönüşte uyku düzenini oturtmak gerçekten zor oldu...
Biz Londra da Heathrow havaalanından aktarma yaptık. Hemen hemen bütün havaalanlarında 100 ml üzerinde sıvı herhangi bir şeyle uçağa binmek mümkün değil 100 ml olanlarıda özel poşetler içinde taşımak zorundasınız . Heathrow havaalanı çok büyük 4 tane terminali var terminallere otobüsle gidiliyor oyalanırsanız yada yanlış yere giderseniz geri dönüş zor .Kaybolup zamanınızı harcamayın. Girişlerde tek X-rayden geçiliyor ayakkabınıza kadar çıkarttırıyorlar sıra sıra sıra her yerde kuyruk var. Uçağa girişte tekrar herhangi bir kontrol yok elini kolunu sallaya sallaya uçağa biniyorsun güvenlik hikaye yani...
JFK havalanına sağ salim indikten sonra pasaportan parmak izlerimizin yardımyla geçtik bize 6 aylık süre verdiler biz her nekadar bunun sadece 15 günlük bölümünü kullanacak olsakta sesimizi çıkarmadık tabii. Havaalanından çıkınca hemen orada taksi görevlilerini görüyorsunuz biz alman bir aile ile aynı taksiyi paylaştık adam başı 15 $ verdik. whats up men şeklinde konuşan bir zenci şöför çıktı şansımıza Amerika gerçekten böyleymiş dedikten sonra asıl sorun kendini göstermeye başlıyor evet kesinlikle söylediklerini anlayamıyorsunuz işin kötüsü oda sizi anlamıyor o yüzden kalacağınız otelin adresini gösteren bir print yanınızda olsun ne olur ne olmaz..

Biz Newyork ta kalacağımız oteli internet üzerinden bulmuştuk çok fazla site var araştırmak biraz zaman alıyor. Tavsiye isterseniz Times Square çevresinde bir otele yerleşmeniz her açıdan avantajlı biz Lexington Aveu ( E 49 4.ave. yakın) de Radisson otelde kaldık ( 5 gece 1350 $ ) . 5 gün boyunca Newyork sokaklarını arşınladık . Metro ( yani subway Newyorklular metro lafına kızıyor) biryere gitmek için en uygun yol; zaman ve para açısından .Kaybolma ihtimaliniz yok herşey çok pratik bileti girişteki otomatik gişelerden visa kartıyla veya nakit para vererek alabliliyorsunuz kullanımınıza bağlı tabii haftalık toplu biletler daha ucuza geliyor.
Newyork ta aktiviteleri takip etmek için haftalık çıkan Village voice adlı dergiyi hemen edinmeye bakın Times squaredeki turizm information Newyortaki olan biten herşeyle ilgili broşür bulabileceğiniz ve bilgi alabileceğiniz bir merkez. Buradan aldıklarınızla otel odanızda tur programınızı yapmalısınız. Elinizi çabuk tutmanız gereken şeylerden biride eğer Broadway showa gitmek istiyorsanız sözünü ettiğim merkezden broşürlerden yararlanarak bir seçim yapabilirsiniz ingilizcenize güveniyorsanız ne seçmek isterseniz seçin tabii ;yer varsa .. Eğer idare eden bir ingilizceye sahipseniz inanın konusunu bildiğiniz veya filmini seyrettiğiniz bir show seçmeniz daha hayırlı olun ...Ben Legally Blonde müzikalini tercih ettim hem konusu eğlenceliydi hemde filmini seyrettiğim için zorluk çekmedim. . Öyle yada böyle bir müzikal seyretmeden Newyorktan ayrılmayın derim .Özellikle çocukluğunuz benim gibi pazar günleri TRT de Doris Day in flimlerini, eski Hollywood müzikallerini seyrederek geçtiyse daha iyi anlarsınız. Fiyatlarına gelice 180$- 60 $ arasında değişiyor gitmek istediğiniz showa ve oturmak istediğiniz yere göre.

Newyoktaki I. günümüzde sabah kalktık ve bir newyorklu gibi kahveyle çörekle kahvaltımızı yaptık sonra kuralı bozmadık ve Hürriyet Heykelini görmeye gittik. (Kahvaltı için Zytuna adlı dükkanlar zinciri ideal rastlarsanız uğrayın hem yemek hem market) . 4-5 nolu metroyla Bowling green durağına kadar gidiyorsunuz oradanda ilk göçmenlerin geldiği adaya Ellias adasına gidebilmek için 17 $ lık bilet alıp teknelere biniyorsunuz. (yine sıra ve güvenlikten geçiş var). Biraz büyüklüğüyle ilgili hayal kırıklığı yaratacağını gezi yazılarında okumuştum nitekim öyle oldu filmlerde ki gibi devasal değil ama şöyle bir bakınca değişik bir his uyandırıyor. İsterseniz ayrı bir bilet alıp en üstüne çıkabiliyorsunuz her yer çin malı hediyelik eşya dolu. Eğer beğendiğniz birşey görürseniz alın ama hediyelik eşya için China Town fiyat açısından kesinlikle daha uygun.
Hürriyet heykelini gördük ten sonra o bölgeye yakın olan sea portu gezdik . Brooklyn köprüsü manzaralı bir alışveriş merkezinde köprüyü seyredip yemek yedik. Fiyatlar gayet uygun sizin ağız tadınızı bilmem ama çin ve meksika yemekleri benim için biçilmiş kaftandı tavsiye ederim lakin her öğün hamburger yemek istemiyorsanız .Hamburger ve amerikan yemekleri için Hooters diye bir yer tavsiye edicem kesinlikle deneyin ::)) Yemeğimizi yedikten sonra çevredeki sokak dans gösterilerini seyrettik heryerde dans ve müzik gösterileri var.
Hazır buraya gelmişken ünlü bir müzeyide görme fırsatımız oldu . Biz gideceğimiz bölgede görmek istediklerimizi işaretleyerek not alarak bir program yaptık yoksa bazı yerleri atlama veya unutma gibi bir gaflet içerisine düşebilirsiniz kısıtlı sürede geri dönüp kaçırdıklarınıza bakma gibi bir şansınız olamıyor malesef.
Bu müze dünyaca ünlü Bodies. Gerçek insanları belli aşamalardan geçirdikten sonra kesip sergiliyorlar. Yani gördükleriniz kemik , akciger, iskelet, bagırsak ,kas insana dair aklınıza ne geliyorsa hepsi gerçek. Ben bir biyolog olarak şokları yaşadım okuduğun herşeyin maket değilde gerçek olarak karşımda durması inanılmaz bir deneyimdi. O kadar güzel sergilenmiş ki kesilen insanlar aklınıza dahi gelmiyor kim oldukları nasıl öldüklerini inanın umursamıyorsunuz. En ilginç bölüm bebekler daha doğrusu ceninlerdi 2 haftalıktan 6 -7 aylığa kadar gerçek ceninler. Daha da ilginci şuan cani gibi görünmek istemem ama hamile bir kadınla bebeği sergileniyordu nesi mi ilginç? bebek henüz annenin rahmindeydi. Plesanta, göbek bağı, fetüs hepsi gerçek. Bilet fiyatı 26.50 $ kişi başı. Fotoğraf çekmek yasak.Yeri 11.Fulton street.
Buradan çıktık yine çok uzak olmayan Wall streeti görmek için yürümeye başladık biz uzaklık cok abartı olmadığı sürece ayaklarımıza güvendik ayrıca yediklerinizi yakmanıza yardımcı ben daha Amerikandan gelipte kilo almamış birine rastlamadım.( benim aldığım kiloyu lütfen sormayın konumuzla hiçbir alakası yok :)))

Newyork'un tanınan simgelerinden biri olan Wall street'e girdiğinizi anlamıyorsunuz bile bizim düşüncemizde seyrettiklerimize dayanarak meşhur bullun (öküzün) o caddenin ortasında olması gerekiyordu ama değilmiş; senelerce bizi filmlerde kandırmışlar bull broadway caddesindeymiş. Öküzü bulduktan sonra bizde her turist gibi resim çektirmek istedik de tabii ne mümkün öküzün heryerinde bir kafa var ve birilerine poz veriyor. Ben resmimi sanırım 6-7 çinliyle paylaşmak zorunda kaldım. Kocamın arada sırada Türk var mı? diye bağırmalarına cevap gelmediğine dayanarak sanırım tek türk o sırada bizdik. Bu arada öküzün malum yerleride heykelde mevcuttu çoğu kadın onun yanında poz veriyordu. Ben mi ? boş yakalayamadığımdan malesef sırtıyla yetindim.
Buradan yine yakın bölgedeki 11 Eylül saldırıları sonucunda yıkılan İkiz kulelere rotamızı çevirdik. Ground zone olarak haritalarda gösteriliyor. Bölge gerçekten çok büyük hemen yeni bir merkez için çalışmalar başlatılmış. Çevresinde büyük brandalar çekilmiş sevindiğim şey bizde ki gibi delikler açılmış meraklı gözlerin daha iyi görebilmesi için ( anlayacağınız insan heryerde aynı; meraklılar ). Tabii bizde baktık inşaat çalışmaları nasıl gidiyor diye. Amerikalılar bu olayıda paraya çevirmenin yolunu bulmuş insan hayatına saygım var elbette olayda binlerce insan öldü ama Irak ta yaşayanlarda insan neyse politik görüşler bir yana binadan içeri girince yanmış itfaiyecilerin kıyafatleri sizi karşılıyor içeri girerken 10 $ yardım parası verip bir yaka broşu alıyosunuz .Kaybolan insanların resimleri onlara yazılan mektuplar duvarları baştan başa örtüyor gerçekten yürek daraltan görüntüler içiniz eziliyor benim gözlerim doldu.. Hemen dışarı attım kendimi. Buradan yürüyerek financial center a geçtik. manzarası güzel , starbucks ta bir kavhe molası verdik fiyatlar türkiyeden ucuz ama öyle yarı yarıya felan değil
I.gün akşamı turist gibi takıldık ve Planet Hollywood cafeye gittk Hamburgerleri güzel ,fiyatları 12 $ civarı ama iç dizayn muhteşem filmlerde kullanılan aksesuvarlar kıyafetler hatta hatırlayanlar varsa ghost buster filminde sosis yiyen yeşil bir yaratık vardı onun maketi , yıldız gemisi atılganın tavandan sarkan bir modeli ve daha neler neler yemeği bırakın sadece ortam için bile gidilir .(yanlış anlaşılmasın yemekler güzel)
2. günümüzde yine klasik kahvaltımızın ardından yönümüzü China Town, Little Italy, ve sohoya çevirdik. Cumartesi günü olduğundan cadde aralarında açık pazarlar vardı. China Townda herşeyin korsanı mevcut. Özellikle çanta , gözlük,kemer ne ararsanız tek yapmanız gereken şey pazarlık . Ben bir dolce gabana :)) çanta aldım 20$ sabahına yırtıldı Ankaraya gelince tamirine 7.50Ytl verdim. Kıssadan hisse.( ama herkes çok beğendi söylemeden geçemiyeceğim).Onun dışında bütün hediyelikleri buradan aldık. Little Italy'de yemek yedik ortam çok güzel yemekler fena değil. Genelde italyan yemeklerini pahalı tadınıda çok lezziz bulmam .özellikle pizzaları bana hitap etmez. Zevk meselesi deneyin görün.
Bana pharmacy mağazaları ilginç geldi şöyle büyük bir tanesini gezip görün derim .Aklınıza gelen alternatif tıp tarzındaki ilaçları çeşit çeşit bulabileceğiniz bir yer. Onun dışında makyaj malzemeleri,maskeler , kırışıklık kremleri Türkiye ye gelemeyen bir sürü amerikan markası ve çok ucuz 5$ 'a far ,ruj , krem , fondaten ne ararsanız bulursunuz. Bazısı 24 saat açık biz bu dükkanları tehlikeli bulduk çünkü girdin mi çıkamıyorsun.Ben saç boyası alıp otelde saçımı bile boyadım kocamın dalga geçen bakışları altında... Bir tek su pahallı 1,5 lt su 3$
Genellikle akşamları Times square çevresinde takıldık . 2. akşam Blubba Gump Shrimp de yemek yedik karides severseniz deneyin .Shimps heaven 19.50 $ salata 8.99$ , kola 2.79 $ tax 2.62 $ bütün aldıklarınıza tax ekleniyor.Menüde gördüğünüz fiyatlar tax hariç oyüzden hesabı isteyince şaşırmayın. Bazen faturaların altında bahşiş standartı eklenmiş. mesela : %15 Gratuity servis was good , %17 Gratuity servis was great, %20 Gratuity servis better than mom..
Yemeklerde benim gibi bira sevmiyorsanız kokteyler güzel deneyin ....

3.günümüze Central parkta başladık pazar günleri için burasıideal. Koşanlar ,beyzbol oynayanlar, köpeğini gezdirenler, ailece piknik yapanlar. Çok büyük bir yer bitireceğiz diye uğraşmayın mümkün değil parkın içinde irili ufaklı 4 tane felan göl var. Biz biraz gezindikten sonra yakındaki Doğal Tarih Müzesine (American museum of natural history) geçtik. Girişte otomatik bilet alabileceğiniz makinaları kullanarak istediğiniz gösteriye bilet alıyorsunuz saatlerine dikkat edin kafanıza göre istediğiniz saatte gösteriye gidemiyorsunuz. Biz 12..00 frog, 13:00 gold, 14:00 mystic creture ,15: 00 cosmic collision . Kişi başı 40$ verdik.Aralarda da müzeyi gezmeye çalıştık bir bakıp geçtik yanii. İncelemeye kalkarsanız 1 ayda bitmez orası. Hayvanları doldurarak yaşadıkları ortamları oluşturmuşlar tek kelimeyle mükemmel afrikada, asyada, amerikada yaşayan hayvanlar, kuşlar, dinazor iskeleti örnekleri, deniz canlıları hepsi okadar güzel sergileniyor ki...Aklınıza geleni tahmin ediyorum bizde nasıl? Ben hiç bizim müzelerin önünde kuyruklar görmedim.
Tahmin edersiniz ki bu müze bütün günümüzü aldı akşam yemek için yine turisttik takıldık.Hard Rock cafeye gittik, yemek ve ortam güzel, kokteylerini kesin deneyin.
4. gün artık olmazsa olmaz Emprie State te çıkmak için gittik ve kuyruğu görünce şok olduk . Hoş ..yılbaşında Eyfel kulesindeki kuyruğu düşününce bu hiç birşeydi. Ama amerikalılar bunun içinde bir alternatif düşünmüşler her çözüm para demek unutmayın.40 $ lık bir bilet alınca küçük bir sinema salonunda Emprie State'in çevresindeki binaları tanıtıp sonrasında sizi biraz daha önden sıraya dahil ediyorlar . Zamanınız yok ama paranız varsa siz bilirsiniz. Görüntü hava puslu değilse görülmeye değer.Çevreye baktığınızda turistlerin çoğunun amerikalı olduğunu göreceksiniz.
Amerikada çok şişman insanların olduğu söylenir ya zenciler için bu genelde geçerli ama Newyork ta böyle bir şey söylenemez lakin herkes çok güzel ve ince. Bİz bavul hazırlarken klasik bir kadın olarak elimize geçen herşeyi bavula tıkıştırırız o elbiseyle bu ayakkabı yok şu bluzla şu etek gibi . Cidden boşverin bir iki dekolte bluz bar için ,yemek için bir elbise, şort bol tişört toplam iki terlik vallahi yetiyor . Çok aman aman bizim gibi süslü değiller bizim deniz terliklerini iş kıyafetlerinin altına giyiyorlar artık siz düşünün.
Akşam Havana Club adlı biryerde küba yemeği yedik ilk mahitomu denedim çok beğendiğimi söyleyemem. Müzik çok güzel, dans edenleri seyretmesi çok güzel. Newyork Jaz sevenler için bulunmaz cennet heryerde jaz clublar var. Biz biraz turistik bir seçim yaptık ve B.B. King'e gittik yeri çok kolay Times Square'de . Harlem içerisinde de güzel barlar varmış ama pek gitmemizi önermediler. Vaktimiz olsaydı aslında denemek istiyordum ama fırsat bulmadık.
Ünlüleri seviyorsanız Madame Tussuad müzesi görülmeye değer bir yer Jonny Deep , Brad Pit , Shakira ile başka nerede yanak yanağa fotoğraf çektirebilirsiniz ki. O kadar gerçekçiler ki, neyse bazılarının boyu bana yakın olunca bayağı mutlu oldum. Bill Clinton la tokalaşmak eğlenceliydi:))

5 günlük Newyork macerası benim için gerçekten çok güzel geçti. Newyork hariç herhalde dünyanın hiçbir yerinde turistin en bol olduğu kalabalık bir meydanda, tüm Newyork u duman altında bırakacak şekilde seyyar kebap satılmıyordur. Giderseniz görürsünüz kebapçıları (üstünüze siniyor daha fazla söze gerek yok)
Yasakları bol, her çeşit milletin bulunduğu, 24 saatini dolu dolu yaşayan bir şehir Newyork . Ben sevdim sizde deneyin.......

Bookmark and Share

Yazan: Pekşen - Tarih: 4/15/2008 - Puan: 1620 (%55.2901023890785) - Yorumlar: (1) - Okunma: 13827 - Oy Ver:

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

11/12/2008 tarihinde bohemgezgin yorumlamış...
gezi güzel olmuş biraz lüx takılmışınız maliyetler artmış
 

BU YAZIYA SİZ DE YORUM YAPIN!

 
ÜLKE BİLGİLERİ

Amerika Birleşik Devletleri

Yüzölçümü:

 • 9.631.418 km²

 • Nüfusu:
 • 295.734.134 kişi (Temmuz 2005) (Temmuz 2005 tahmini)

 • Başkenti:
 • Washington DC

 • Ülke Sınırları:
 • Kanada 8.839 km, Meksika 3.141 km

 • Sahil Uzunluğu:
 • 19.924 km

 • İklimi:
 • Genellikle ılıman, Hawaii ve Florida`da tropikal, Alaska`da çok soğuk, Mississippi nehri batı kıyısı yarı kuru. kuzeybatıda hafif kış iklimi görülürken Ocak ve şubat aylarında ara sıra Rocky dağının doğu eteklerinden ılıman rüzgarlar eser

 • Dili:
 • İngilizce, İspanyolca

 • Bağımsızlık Günü:
 • 4 Temmuz 1776

 • Para Birimi:
 • Amerikan Doları (USD)

 • Milli Marşı:
 • Amerika ülkesinin milli marşı

 • ÜLKELERE AİT YAZILAR
 • Almanya (4)
 • Amerika (4)
 • Arjantin (1)
 • Arnavutluk (2)
 • Avusturya (3)
 • Bahreyn (3)
 • Belçika (1)
 • Beyaz Rusya (5)
 • Birleşik Arap Emirlikleri (3)
 • Bulgaristan (3)
 • Cek Cumhuriyeti (2)
 • Çin (14)
 • Dubai (1)
 • Endonezya (5)
 • Fas (1)
 • Filipinler (6)
 • Fransa (14)
 • Güney Afrika Cumhuriyeti (3)
 • Güney Kore (4)
 • Gürcistan (1)
 • Hindistan (11)
 • Hollanda (4)
 • Hong Kong (4)
 • Ingiltere (1)
 • Japonya (4)
 • Kamboçya (3)
 • Kazakistan (1)
 • Kırgızistan (1)
 • Kırım (2)
 • Liechtenstein (1)
 • Lübnan (1)
 • Macaristan (2)
 • Makedonya (2)
 • Maldivler (1)
 • Malezya (6)
 • Meksika (2)
 • Monaco (1)
 • Mısır (3)
 • Nepal (3)
 • Pakistan (1)
 • Portekiz (1)
 • Rusya (7)
 • Singapur (7)
 • Suriye (5)
 • Tayland (14)
 • Tayvan (3)
 • Tunus (1)
 • Ukrayna (1)
 • Ürdün (1)
 • Vietnam (2)
 • İran (3)
 • İspanya (4)
 • İsrail (1)
 • İsviçre (2)
 • İtalya (4)
 • Yunanistan (3)
 • EN ÇOK OKUNAN ÜLKE YAZILARI
  1-) Belarus Minsk Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz. (103869 Kere)
  2-) Endonezya (49017 Kere)
  3-) Dubai (43116 Kere)
  4-) Beyaz Rusya'da Eğitim Ve Minsk'te Rusça Dil Kursu (30592 Kere)
  5-) Tayland-pattaya (30185 Kere)
  6-) Gülümseyen İnsanlar'ın Ülkesi (25449 Kere)
  7-) Küçük İnsanların Dikey Şehri Hong Kong... (24346 Kere)
  8-) Pattaya (23252 Kere)
  9-) Kiev (22807 Kere)
  10-) Mısır'a Giderken (20778 Kere)
   
  AMERİKA FOTOĞRAFLARI

  Tüm Amerika fotoğrafları için tıklayınız...
   
  EN FAZLA PUAN ALAN ÜLKE YAZILARI
  1-) Belarus Minsk Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz. (2904)
  2-) Beyrut'tan Geliyorum... (2051)
  3-) Paris Değişiyor (1947)
  4-) Suriye De Gezinti (1849)
  5-) Malezya (1639)
  6-) Belarus (1632)
  7-) Newyork Ne Var Ne Yok (1620)
  8-) Yakutsk (1559)
  9-) Beyaz Rusya'da Eğitim Ve Minsk'te Rusça Dil Kursu (1548)
  10-) Mısır'a Giderken (1511)
  Mail: ali@baylar.com
  Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

  Bu site bir    iştirakidir.