Ülke Yazıları    Anadolu Yazıları    Editör Yazıları    Köşe Yazıları    Modern Batının İlkel Tarihi    Seyahat Fotoğrafları    Nostaljik Kartpostallar    İlginç Seyahat Notları    Dünyadan İlginç Siteler    Şiirler    Fıkralar    Dünyadan İlginç Kanunlar    İlginç Bilgiler    Basit Çince    Göz Yanılmaları    Seyahat Tavsiyeleri    Seyahat Listesi    Havayolu Şirketleri    Uçuş Kodları    Milli Marşlar    Download    Üyelik    Forum    Toplist    Tüm Üyelerimiz    Misafir Defteri    Webmaster Özel    Havayolu Mil Programları
Seyyahamca Video | Seyyahamca Muzik | Video & Muzik & Forum
Üye Girişi:
                                   Yeni Üye Kaydı
Anasayfa Yazılar Fotoğraflar Eğlence Tavsiyeler Üye İşlemleri SeyyahForum
Kullanıcı Adı: Şifre: E-Posta:

ÜLKE YAZILARI

Pekin 2010 - Çin

     Tek başıma geziYORUM
Bircan Pamuk
Gezginlerin ve fotoğraf ustalarının mutlaka gezip görmeleri yerlerdir Uzakdoğu…
Adım adım anlatacağım “Tek başıma geziYORUM ” kendi yorumlarımı ve tavsiyelerimi de katarak, size yardımcı olacağım.
Okuduktan sonra cesaretinizi toplayıp hemen yarın gitmeye çalışacaksınız… Hiç endişeye kapılmadan, uçak biletinizi alıp, Pekin havaalanında inip, taksiye atlayıp, otelinize yerleşecek, o gün akşamında yemeğinizi yiyecek, ertesi gün 5000 yıllık tarihi şehri fotoğraflamaya başlayacaksınız.

Uzakdoğu denince akla hemen; böcek, yılan.... yedin mi? sorularıyla karşılaşınca: Hayır! yemedim diyerek, her yaz 30-40 gün kaldığım Çin'de nasıl, nerede, ne zaman, gezilir, kalınır gibi sorulara yanıt bulacak? geziYORUM bir hayli ilginç olacak...
Çin, Hong Kong, Makao, Taiwan, Tayland, Vietnam, Kamboçya, Laos, Nepal, Burma, Myammar, Singapur, Malezya, Endonezya, Filipinler…
Birçok kişi aslında gezmeyi, görmeyi, hayal ettiği fakat kafasında yüzlerce soru işareti olduğu için cesaret edemediği yerlerdir uzakdoğu.
Geziye çıkmadan önce nelere dikkat etmemiz gerekli, yanımızda neler bulundurmalıyız? Hangi tedbirleri almalıyız? Sorularına açıklık getireceğim.
Adım adım anlattığım gezi yazısı herkesin gezi tutkusunu ve fotoğraf aşkını cesaretlendirecek.
Gezginlerin ve fotoğraf ustalarının mutlaka gezip görmeleri yerlerdir Uzakdoğu…
İyi bir gezginseniz ön yargılı davranmayınız. Başka ülkenin yemeğini yemem, içmem gibi ön yargıyla yanınızda konserve, peynir, zeytin götürmeyiniz. Böyle düşünmek geziye 2-0 mağlup başlamak demektir. Gitmek istediğiniz hangi ülkeyse uyum sağlamaya çalışınız. Yenilecek, içilecek mutlaka güzel şeyleri vardır.

Çin Halk Cumhûriyeti, yüzölçümü itibariyle dünyanın üçüncü, nüfus itibariyle en büyük ülkesidir. Başkenti Pekin olan ülkenin resmi dili Çince, para birimi Yuan'dır. Ülkede pek çok dine inanan insan yaşamaktadır. Bu dinlerden en yaygın olanları; Konfüçyüzm, Budizm, Taoizm, İslamiyet'tir.
PEKİN (BEİJİNG)

Pekin( Beijing ) politik, ekonomik, kültürel, bilimsel ve hemen hemen akla gelebilecek her alanda Çin’in merkezidir. Yaklaşık 500,000 yıllık geçmişiyle Çin’in en eski şehirlerinden biri olan Pekin birçok tarihi esere ve mirasa sahiptir.
Pekin’de dört mevsim yaşanmakta, en güzel zamanlarıysa ilkbahar sonu ve sonbahardadır. Ama güz mevsimi Pekin turizmi için en uygun dönem olarak değerlendirilmektedir. Güneş ve gökyüzünün tadını çıkarabileceğiniz mayıs, eylül ve ekim ayları Pekin seyahati için tavsiye edilen zamandır. Ama eğer kışı seviyorsanız, Pekin onun için de size bir sürü seçenek sunuyor. Pekin’de kış kuru ve çok soğuk geçer, önleminizi almalısınız.
Pekin( Beijing ) politik, ekonomik, kültürel, bilimsel ve hemen hemen akla gelebilecek her alanda Çin’in merkezidir. Xian, Luoyang, Kaifeng, Nanjing ve Hangzhou ile birlikte Pekin Çin’in en eski altı şehrinden biridir. Çin tarihi boyunca, ülke medeniyetinin politik ve sosyal açıdan beşiği olmuş bu şehirde ziyaretçilerin keşfederken zevk alabileceği sınırsız seçenek var.
Modern insanın atası Pekin adamı, bu coğrafyada yaşadı, ayrıca yapılan araştırmalar, Pekin’in 3000 yıldan daha fazla bir süredir yerleşim birimi olarak kullanıldığını göstermektedir. Bu süreçte çeşitli kavimlerin ve devletlerin istilasına uğramış ve 800 yıldan daha fazla bir süredir Çin’in başkenti, merkezi durumundadır.
Pekin şu anda modern dünyaya ayak uydurmuş ve gerektirdiği her şeye cevap verebilen bir şehir olmasına rağmen tarihine ve geleneklerine sahip çıkmış ve bugüne kadar korumuştur. Otantik Pekin’i çay evleri, tapınaklar, meşhur Pekin Operası ve eski Pekin denilen Hutong’da yakalayabilirsiniz. Bunların yanı sıra, dünyanın en büyük meydanı Tian’anmen Meydanı, yine en büyük ve en iyi korunmuş imparatorluk sarayı Yasak Şehir, Cennet Tapınağı ve Çin deyince akla gelen Çin Seddi de Pekin sınırları içinde bulunmaktadır.
Tarihi bir şehir olduğu kadar Pekin gökdelenleri, büyük alışveriş merkezleri, renkli gece hayatıyla tam anlamıyla bir metropolitendir.
Sekiz ayrı Çin mutfağının lezzetlerinin yanı sıra Pekin’de dünya tatlarını da bulabilirsiniz.

HAZIRLIK
ÇANTA - VALİZ - BAVUL - EVRAK

Çanta hazırlığı; yanınıza çok kıyafet ve lüzumsuz eşyalar almayınız, gereksiz bir ağırlık taşımış olursunuz.
Makyaj malzemesi kilitli poşette olmalı, sıvı ürünler 100 ml geçmemeli, tırnak çakısı, uzun törpü, çakmak, sprey, traş köpüğü, jilet, su vs… yanınızda taşıyamazsınız. Önceden suyunuzu içiniz. X-ray dan geçemezsiniz.
Yolculuklara çıkmadan önce yanınızda mutlaka küçük bir ajanda ile kalem bulundurunuz. Önemsediğiniz konuları not alınız. Eğer uçak biletinizi internetten aldıysanız telefonunuza yada e-postanıza gelen bilet numarasını, koltuk numaranızı, Havaalanında gerek duyarsanız gişe (contuar), kapı(gate) numaraları, bindiğiniz taksinin numarası, otobüs, tren, vs. ulaşım araçları ile bunlara ait gar, garaj, terminal, havaalanı, otel, müze, konsolosluk, hastane, eğer kaybederseniz veya çaldırırsanız kullandığınız kredi kartlarına ait banka telefonu, sigorta acentası vb… not alınız.
Türkiye’den güvendiğiniz 2-3 arkadaşlarınızla iletişim kurmak için telefon ile internetten iletişim programlarınızı kontrol ediniz. Msn, skype, yahoo, gibi…
Sigortanızın bir nüshasını avukatınıza veya İngilizce bilen bir yakınınıza bırakın. Sigortanızın sunduğu hizmetleri iyi okuyun.
Gümrüklerde geçişlerde küçük bir form doldurmanız istenecek, bu formu doldurduktan sonra pasaportla birlikte gişe görevlisine veriyorsunuz. Pasaport bilgilerinizi ezberlemeye çalışın zaman zaman size gerekli olacak. Pasaport No, pasaportu aldığınız şehir, geçerlilik tarihi gibi.
Eğer birkaç ülke gezecekseniz bazı ülkelere kapıda vize alabilirsiniz, yanınızda 5-6 tane vesikalık fotoğraf bulundurunuz. Örnek: Vietnam, Kamboçya, Laos

YURTDIŞINA ÇIKMADAN ÖNCE
BEN NE YAPTIM?

1. Telefonumu uluslararası dolaşıma açtırttım. Sorunla karşılaşırsam diye kullandığım gsm firmasının müşteri hizmetleri telefon numarasını telefonuma kaydettim.
2. Birini kaybedersem diğerini kullanırım diye aynı bankadan kredi kartımın ek kartını çıkarttım. Kredi kart limitimi kontrol ettim. Ek kart ek kredi demek değildir. Bankamın telefonlarını ajandama ve telefonuma kaydettim.
3. Bir aylık yurt dışı seyahat sigortası yaptırttım. (Hastalık, yaralanma, ölüm, taşıma, kayıp eşya, vb. durumlar için). Yurtdışı seyahat sigortamın bir nüshasını Türkiye’den takibini yapabilecek İngilizce bilen yakınıma bıraktım.
Yanımda diz üstü bilgisayarı (net book) götürdüm. Bana çok çok faydası oldu. Benim için olmazsa olmaz. Önemli internet sitelerini sık kullanılanlara ekledim. Örneğin Havayolları şirketleri, otel adresleri, Pekin ile ilgili gezilecek önemli yerlerin siteleri, internet bankacılığı vs…
4. Pekin için kendime 12 günlük gezi programı hazırladım. Gezmek istediğim yerlerin Türkçe, İngilizce, Çince dökümanlarını çeviri programı kullanarak yazdım. Yazıcıdan çıktısını aldım.
5. Taksiciye kolaylık olması açısından ve gideceğim yere yanlış gitmemek için internetten otelin bulunduğu konumun Çince haritasını yazıcıdan çıkardım ve taksiciye verdim. Gitmek istediğiniz herhangi bir müze, park vs. de haritasını çıkarabilirsiniz.
6. Sağlık kontrollerinden geçtim yolculuğa öyle çıktım.

TAVSİYELER – UYARILAR – ÖNLEMLER

• Çin’de polis yada askerle tartışmayın.
• Çinliler yardımseverdir. Size sorduğunuz yeri tarif etmeye çalışırlar.
• Eğer bir Çinliye bir şeyler anlatmak yada sormak ihtiyacı hissederseniz size anlamış gibi davranır aslında hiçbir şey anlamamıştır.
• Çinliler Türkler gibi misafirperver değildir. Çinli bir arkadaşınızdan Türkiye’deki gibi ilgi beklemeyin.
• Oturulan bekar evleri genelde yurt mantığıyla çalışır, dev apartmanlarda 40 – 50 m2 evlerde yaşarlar. Evlerinde misafir olma şansınız yok denecek kadar az.
• Yere tükürme alışkanlıkları çok fazla.
• Sigara çok fazla tüketiliyor.
• Her keseye uygun alış veriş vardır.
• Pekin temiz ve güvenli şehirdir. Her tarafta güvenlik kameraları ile izlenmekte.
• Tuvaletler tesislerde, otellerde, müzelerde, parklarda çok temizdir ancak maalesef çeşme yoktur, yanınızda mendil, peçete bulundunuz. Sifon vardır. Pazar yerleri ve salaş yerlerde bulunan tuvaletler pis ve farklıdır.

PASAPORT

Pasaportunuza sahip çıkınız. Kimseye vermeyiniz ve emanet etmeyiniz. Çok iyi koruyunuz. Pasaportunuzun kaybolması durumunda, nereye, nasıl başvuracağınızı öğreniniz. Pekin (Beijing)Türk Büyükelçiliği, Şangay (Shanghai) Türk konsolosluğu adres ve telefonlarını not ediniz.

EN MERAK EDİLEN KONU
YEMEK

• Çin’de yöresel yemek zenginliği var. Yemek çeşitliliği çok fazla.
• Şayet fast food tarzı tüketecekseniz çok yaygın olarak KFC, Mc Donalds, Pizza Pizza, Karate gibi hızlı yemek kültürü çokçadır.
• Genellikle Çin yemekleri sağlıklıdır, soslu ve acılıdır.
• Lüks lokantalarda çatal, bıçak, kaşık bulabilirsiniz.
• Ayrıca süpermarketlerde batı tarzı yiyecekler satılmaktadır. Buralardan değişik kızartılmış tavuk, ördek, biftek ve garnitür çeşitleri ile yeşillik, sebze - meyve domates, salatalık, ayran, kola, su satın alarak… otel odasında yiyebilirsiniz.
• Kahvaltılık; bisküvi, kek, süt, reçel, bal, üçgen (karper) peynir, haşlanmış yumurta, siyah poşet çay, krep, meyve suları, dürüme benzer çeşitler, süt gibi soyadan yapılmış sıcak ve soğuk içecek,
• Çinliler ekmek ve tatlı türü yemezler.
• Batı tarzı yemekleri 3-4-5 yıldızlı otellerde bulabilirsiniz. Başka otellerde, evde kalsanız bile yıldızlı otellerin lokantalarına gidebilirsiniz.
• Çin lokantasında yemek tarzı şöyledir. Önce masada bulunan ambalajlanmış fincan ve tabağını ambalajından çıkararak, size getirilen porselen demlikteki yeşil çay ile fincan ve kaizo denilen çubukları yıkama işlemi yapıyorsunuz. Eğer talepte bulunursanız bu işlemi garsonlar da yapar. Yani yemekten önce çay içiliyor. Bir çoğu resimli olan menüden siz yemekleri beğeniyorsunuz. yanında Çince ve İngilizce içeriği yazar. Balık, tavuk yada dana biftek ağırlık seçebilirsiniz, sebze ağırlıklı da… Müslüman olduğunuzu belirtebilirsiniz. Domuz yemediğinizi söyleyin. Siz yeşil çay içerken yemeğiniz hazırlanıp servis ediliyor, Çin kaşığı kısa saplıdır. Pirinç pilavı ekmek niyetine kasede ve ortaya büyük kaplarda sebzeli etli sıcak yemek geliyor. Tabağınıza servis ediyorsunuz ve pirinç pilavının üzerine tabağınızdan bir miktar aktararak pilavla birlikte de yiyebilirsiniz. Çorba en son içiliyor.
• Tatlılar alışık olduğunuz gibi değil, meyveyle hazırlanmış hafif tatlılar şeklindedir.
• Sarmısak, acı biber, tarçın, zencefil, soya sosu, susam yağı, turşu, sirke ise en çok kullanılanlardan. Çin'de yemekler sadece damak tadına değil, göze ve ruha da hitap ediyor. Kokular ise cabası.
• Kolalı içecekleri var ama bira yemeklerde çok yaygın tüketiliyor. Çin’de şarap kültürü hakimdir. Maotai şarabı en popüler olanı.
• Yemek konusunda çok hassas iseniz; Müslüman lokantalarının önlerinde yazan Arapça levhalar vardır. Türk, Uygur, Hui, Arap lokantalarını tercih edebilirsiniz.
• Müslüman lokantalarında Uygurların yaptığı pide şeklinde ekmek bulunur.
• Bol bol deniz ürünleri, tavuk ürünleri, sebzeli yemekler, ördek, dana etli yemekler, midye dolması, kalamar, karides, ahtapot, meyveler, kurutulmuş şifalı bitkilerden yiyebilirsiniz.
• Ekmeği ancak büyük süpermarketlerden, Uygur lokantasından veya Uygurların işlettiği fırınlardan bulabilirsiniz.
• Yaygın olarak domuz eti yeniliyor, nadiren de olsa salyangoz, kurbağa çorbası, kaplumbağa haşlama, tavuk ayağı haşlaması, böcek kızartmaları var. Tercih sizin!

ÇİN KAHVALTISI

ÇİNLİLER KAHVALTIDA NE YER?

Çin mutfağı denince, Çin kahvaltısı kafalarda hep bir soru işaretidir. Özellikle Türkler için. Sabah kahvaltısının vazgeçilmezleri peynir, zeytin, tereyağı, reçel vs. Çin kahvaltısında yoktur.
Genel olarak, geleneksel Çin kahvaltısı bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir.

KANTON TARZI KAHVALTI: (GÜNEY BÖLGESİ VE HONG KONG)

Yam Cha ya da Dim Sum olarak adlandırılan bu tarz, çay(dim sum çayı)ve yanında kızarmış, haşlanmış ya da buharda pişirilmiş pirinç ekmeklerinden oluşur.
Yam Cha kelime anlamı olarak çay içmektir Guangdong ve Hongkong’da çok yaygındır. Yam Cha için özel bir zaman ayrılmalıdır, çok aceleye getirilmeden keyifle yapılmalıdır.Bu yüzden eğer Çinli bir arkadaşınız sizi Yam Cha’ya davet ederse tüm sabahınızın buna ayrılması kahvaltınıza keyif katacaktır.
Çayın yanında pirinç unundan yapılmış, içine karides veya kıyma konulan börek şeklinde hazırlanmış atıştırmalıklar ikram edilmektedir. Bu börekler kızartılarak, haşlanarak ya da buharda pişirilerek servis yapılmaktadır.
İsterseniz çayınızın yanında, muz veya nilüfer çiçeği yapraklarına sarılarak haşlanmış et de alabilirsiniz.
Eğer çeşit seviyorsanız ve tatlı tercihinizse kestane ve Hindistan cevizinden yapılmış kekleri de deneyebilirsiniz.
Dim Sum çayının yanı sıra, Çin’de siyah, yeşil, oolong, krizantem ve pu’er gibi çeşitli çaylar da mevcuttur. Dim Sum ve yeşil çay karışımı sindirime yardımcı bir harmandır.
Buna rağmen,Çin tarzı kahvaltı çaydan ve dim sum’dan ibaret değildir. Çin eriştesi (noodles) de çok yaygın bir kahvaltı çeşididir.
Çin’in güneybatısındaki Yunan bölgesinde, baharatlı erişte çok meşhurdur.
Çin’in batısında ise insanlar daha çok tahıl tercih etmektedirler, örneğin; buharda pişirilmiş içli çörek, bol yağda kızarmış hamur ve unla yapılmış çeşitli yiyecekler. Youtiao ve baozi bu bölgedeki hamur işlerine verilebilecek örneklerdendir.
Son olarak, kahvaltıda yenilen diğer bir geleneksel Çin yemeği ise Zongzi’dir. Saz kamışı ya da bambu yaprağına sarılmış, piramit şeklinde hazırlanan, pirinçten yapılır. Servis yapılmadan önce çok uzun süre haşlanmalıdır. Zongzi hem çeşnili hem de tatlı olabilir. Tatlı olanlarını içinde tatlı fasulye ezmesi, tuzlu olanlarının içindeyse kestaneyle hazırlanmış et ,mantar ve yumurta sarısı vardır. Yangtze nehrinin alt kısmında kalan bölgede oldukça meşhurdur.

EKONOMİK BOYUTU
1 – Ulaşım (Havayolu ile Türkiye’den Çin’e yada Hong Kong’a gidiş)
2 – Otel veya konaklama ücreti,
3 – Yeme, içme, eğlence
4 – Gideceğiniz yerdeki turistlik mekanların giriş ücretleri,
Ulaşım; Türk hava Yolları ile kesin bilgi bakınız

http://www.turkishairlines.com/tr-TR/index.aspx

ULAŞIM :
TÜRKİYE – ÇİN

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanın’ dan Çin’in iki şehrine Şangay (Shanghai) ve Pekin (Beijing) direk 10 saatlik direk seferi vardır. Türkiye’den Çin’e hergün uçak seferleri var ve yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Uçakda iken hostesler daha sonra toplanacak olan form dağıtacak, sizden pasaport bilgileri ile Pekin’de kalacağınız adres, ziyaret amacınız vb. yazmanız istenecek.
Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanın’ dan Hong Kong’a 11 saatlik direk seferi vardır. Ayrı ülke ve gümrük işlemleri uygulanır.
İstanbul –Pekin ulaşım: 23:45 Istanbul Turkish Airlines (TK) – 15:00 Beijing (PEK)
non-stop
Yolculuk süresi: 9 saat 15 dakika

EK BİLGİ 1

T.H.Y ile İstanbul – Pekin ; Tek yön, ekonomik kabin, yetişkin ücreti : 1000 TL
İstanbul – Pekin : Gidiş – dönüş, ekonomik kabin, yetişkin ücreti :1200 – 2000 TL arası.
Birçok havayolu şirketi İstanbul’dan - Çin’e aktarmalı olarak gitmektedir .
Tahmini gidiş ücreti : 300 Euro’dan başlamaktadır. Yaz aylarında fiyat artmaktadır.

EK BİLGİ 2

Pekin’e gitmek isteyenler Hong Kong’u tercih etmemeli, Hong Kong - Pekin arası uçakla 3 saattir, mesafe çok uzaktır.

EK BİLGİ 3

Normal pasaport sahibi Türk vatandaşları Çin için vize almalıdır. Yeşil ve kırmızı pasaport sahipleri vizesiz giriş yapabilir ve 30 gün kalabilir. Hong Kong Türk vatandaşlarından vize istememektedir ve 90 gün kalabilir. Bunun için en sağlıklı bilgi Çin konsolosluğunun internet sayfasındır; http://istanbul.chineseconsulate.org/tur/lsfw/gb/

OTEL VE KONAKLAMA:
Pekin’deki otellerin durumları temizlik ve güvenlik açısından iyidir. Diğer şehirlerine göre oteller biraz pahalıdır. Semtlere göre ve otellerin yıldızına göre fiyatları değişiyor. Gecelik 2-3-4 yıldızlı oteller ortalama 30-100 TL arası. (250- 500 yuan.) 5 yıldızlı oteller 100- 300 TL (750-1500 yuan) arasıdır.
Her otelin tek kişilik odasında; duble yatak, sıcak su, iki büyük havlu, iki küçük havlu, sıvı el sabunu, saç şampuanı, vücut şampuanı, diş fırçası, diş macunu, tarak, bone, traş bıçağı ve kremi, ücretsizdir. İki cam su bardağı var fakat içine diş fırçası konuluyor, su içmek için değil. İki kupa fincan, kettle, 5-6 tane sallama yeşil çay vardır ve ücretsizdir. Her odada cinsel sağlık ürünleri de vardır ücretlidir. Eğer kullanma gereği duyarsanız depozite ücretinden düşülür. Bazı otellerde traş bıçağı ücretlidir ve çok adidir. Tek kişilik odada tek kişilik ücret ödeseniz bile, ikinci kişi için ekstra ücret ödemezsiniz. Eğer iki kafadar aynı odada kalmak istiyorsanız ikiz yataklı odalar mevcuttur. Örneğin; Tek kişilik oda 250 yuan (55 TL.) ise, iki kişilik ikiz yataklı oda ücreti de; 300 yuandır (65 TL) ve ekonomiktir. Penceresi olmayan odalar daha ucuzdur. (45 TL)

BEN NE YAPTIM?

Dışarıdan marketten kaliteli bir traş bıçağı ve köpük aldım.
Otel ücreti; Sabah saat 10.00 ‘a kadar ödenmeli, 12.00 de çıkış yapmalısınız. Eğer check out yani çıkış yapacaksanız 14.00 de çıkabilirsiniz, kaç gün kalacaksanız hepsini birden ödeyebilirsiniz.

EK BİLGİ 1

Birçok otellerde kredi kartı geçmektedir. Ancak depozite de istenmektedir. Oda ücreti ve depoziteyi karttan çektirmeyin. Depoziteyi nakit verin ve oda ücretini karttan çektirin. Otelden ayrılışta depozite size geri ödenirken karttan tekrar iptal ettirme gibi işler yapılıyor. Örnek: 1 gece 250 yuan, 3 gece 750 yuan karttan ödediniz. İlk gün depozite 200 yuan ödediniz, odadan yada resepsiyondan bir şeyler istediniz yada harcadınız. Yaptığınız harcama 3 gün sonra otelden ayrılışta kesilir ve size nakit geri ödenir. Eğer karttan depoziteyi çektirirseniz karttan paranızı iade almayı unutmayınız!

BEN NE YAPTIM?

Ben otellerde kredi kartı kullanmadım. ATM’ den nakit çektim, otel ücretini her gün nakit ödedim.
Çin’in birçok şehrinde olan otel zincirlerinde kaldım ve uzun süre kaldım, süre uzadıkça kartından indirim aldım. Örnek: Ji Otelleri, Motel 168 gibi…

EK BİLGİ 2:

Kaldığınız otelin mutlaka 3-5 tane kartvizitini yanınızda bulundurunuz. Taksi için size mutlaka gerekli, kaybolma riski, tanıdık yada arkadaşınıza rastladığınızda vermek için, yeni biriyle tanıştığınızda vs…

EK BİLGİ 3:

Otelinizin fotoğrafını ilk gün dışarıdan adı okunacak şekilde çekin. Yanında önemli görünen bina hastane, müze, park vb. fotoğrafını çekiniz ki, otelinize dönüşte taksiciye çektiğiniz fotoğrafı gösteriniz. Eğer yine de taksici oteli bilemediyse, otelin kartvizitini gösterin oradaki telefon numarasını işaret ederek otel resepsiyonunu aramasını isteyin. Taksi şoförü otel görevlisinden gerekli adres tarifini öğrenecektir.http://www.hrs.com/web3/
http://hotel.elong.net/index_en.html
http://www.hostelbookers.com/
http://www.hostelworld.com/
http://www.travbuddy.com/Beijing-hotels-208144


BANKA İŞLERİ VE PARA KONUSU:

1 usd = 6.80 yuan, 1 TL= 4.5 yuan. (2010yılı) Ocak 2011 : 1usd = 6.60 Yuan 1TL = 4.20 Yuan

TAVSİYE

Çin parasının TL cinsinden bulmak için; zihinden yuan’ı 5’ böl yaklaşık Türk Lirası karşılığını bulursunuz. Zihinden Yuan’ı 7’ye bölerseniz de usd cinsinden bulmuş olursunuz.
Yanınızda götürdüğünüz döviziniz varsa, havalimanından çıkmadan önce bir miktar bozdurabilirsiniz, 50 yuan komisyon alıyorlar ve size belge veriyorlar, Dışarıdan bankalardan bozdurabilirsiniz komisyon almaz. Banka form doldurmanızı ister ve pasaportunuz fotokopisini alır, güvenlidir, kuruşu kuruşuna ödeme yapar. Döviziniz soluk renkte yada hafif yırtık varsa bankalar almaz sadece BANK OF CHINA alır.

TAVSİYE

Türkiye’den dolar yada euronuzu kontrol ederek götürün soluk renkte yada yırtık olmasın. Yurtdışında resmi kurumlarda geçmez, ancak ürün aldıysanız esnaf sizden dolar, euro kabul eder, Çin yasalarına göre Çinlilerin yabancı para taşıması, alıp vermesi yasak.

UYARI

Kesinlikle esnaflardan yada şahıslardan para bozdurmayınız! Sahte veya sahtekar olabilirler. Döviz bürosu yoktur. Bankalardan bozdurmalısınız.
Sahte para aldıysanız, boşuna uğraşmayın satıcı geri almaz, Çin polisine derdinizi anlatamazsınız, hiç uğraşmayın.
Kredi kartı yada banka kartınızla Çin’de herhangi bir ATM ‘den o ülkenin parasını çekebilirsiniz. Türkiye’deki kredi kartı yada bankamatiğini kullandığınız bankanızın adı önemli değil. Önemli olan VISA, MASTERCARD, ELECTRON vb…. olmasıdır. Çin’deki bankanın adı da önemli değil, Eğer para çekeceğiniz bankanın ATM sinde VISA, MASTERCARD, ELECTRON vb…. yazıyorsa, şekil, sembolü varsa tamam demektir. Aynı Türkiye’de olduğu gibidir. ATM dili Çince ve İngilizcedir. İngilizceyi seç, hesap türünü soracak, para değerleri görünecek 100-200-500 gibi… 1000 yada 2000 yuan çekin. Parayı kaybetme yada çaldırma, düşürme risklerine karşı, paranız bittikçe çekin.

UYARI

Paranızın hepsini aynı yere koymayınız, cüzdan, çanta ve paranızın çalınma, kaybolma risklerine karşı taksi ile otelinize geri dönebilmek için 300 yuan ve otel kartvizitini mutlaka kullanmadığınız güvenilir bir cebinize koyunuz.
Kredi kartlarınızı, diğer önemli evraklarınızı, bütün paralarınızı yanınızda taşımayın.
Bankanız, kredi kartı kullansanız da, hesabınızda bulunan parayı Bankamatikle çekseniz de “komisyon” almaktadır.

TAVSİYE

İki kredi kartınız varsa birini otelde güvenli bir şekilde bırakınız.

TELEFON

TÜRKİYE’DEN ÇİN’İ ARAMAK

ÜLKE KODU:

0086 yada +86 örnek: 86(10)123 45 67 Pekin kod:10
• Eğer Çin’de uzun süre kalacaksanız ve arkadaşlar edinmişseniz oradan 2. Gün hemen bir cep telefonu numarası satın alınız, 70-150 yuan arasında değişen numaraları, telefon numaralarının listelerinin bulunduğu dosyadan istediğiniz numarayı seçerek satın alabilirsiniz. Fiyatı değişir ve tak konuş ile hemen konuşabilirsiniz. Kimlik ve pasaporta gerek yoktur. Uzun süre size kontörü yetecektir. Pekin’de aldığınız bir hattı Güney bölgesinde kullanırsanız konuşma ücreti daha çok pahalı olur, her bölgenin kendine göre telefon hattı var. Hong Kong’a sınır Shenzhen şehrinde farklı telefon hattı kullanılan numara ve kod numarası var. Cep telefon numaraları 11 rakamlıdır.
• Türkiye’den sizi aramak isteyen, +86 kodu ile başlayarak ve Çin’den aldığınız numaranızı tuşlayarak arayabilir.
• Yankesicilik fazladır, cüzdan ve çantanızı dikkatli taşıyın.

TAKSİ

• Bordo yada yeşil renkteki Audi marka 60.000 civarında taksiler iyi ve klimalıdır.
• Hepsi hız sınırına uyar.
• Taksi şoförleri kafes korumalıdır.
• Ulaşım çok ekonomiktir.
• Taksilerin birçoğu GPRS, GPS, telsize sahip.
• Taksiciler ne söylediğinizi anlamaz, taksimetre 10 yuanla başlar, kısa mesafeler ortalama
• 2,5 – 3 TL ‘ye gidebilirsiniz. Taksimetreye bakarak tutarı görebilirsiniz.
• Bahşiş vermek adettir.
• Taksilerin sağ ön camında numarası vardır. Orada Çince ve İngilizce
“ aldatıldığınızı düşünüyorsanız xxx numarasına şikayet edebilirsiniz ” yazar. Eğer gerçekten mağdursanız taksicilik belgesi elinden alınır. Çin yasaları çok sıkıdır.

METRO
• Pekin Metro (Beijing Subway) 200 km uzunluğu, 123 istasyonu olup, 3.5 milyon yolcuya hizmet eden kentteki en hızlı ulaşım aracıdır.
• Pekin metro haritasını metrodan temin edebilirsiniz.
• Şehir içi metro gideceğiniz tek yöne doğru fiyatı 2 yuandır. 1 yuanlık metal para yada 5, 10 yuan kağıt para ile metro jetonu alabilirsiniz.

BELEDİYE OTOBÜSÜ
• Belediye otobüsü çok ekonomik, 1 yuandır. Gideceğiniz yere belediye otobüsü gitmiyorsa en azından semtine kadar gidersiniz otobüsten inip tekrar taksiye binerek 2-5 km ’ye kadar mesafe yaklaşarak ulaşımı ekonomik hale getirebilirsiniz. 20- 30 km. ’lik yolu belediye otobüsü ile 1 yuana gitmiş olursunuz. Geri kalan yolu da 10 yuana taksi ile toplam 11 yuana halledersiniz.


TREN
• Trenler konforlu ve hızlı trendir, kompartıman sınıfına göre ücretlendirilir. Örnek olarak 2 saatlik bir mesafe 1.sınıf kompartıman 70 yuan, 2. Sınıf kompartıman 90 yuandır. Aperatif yeme içme servisi yapan hostesleri vardır. Çok pahalı değildir. Trende yiyip, içebilirsiniz. Eğer bilgisayarınız varsa trenden elektrik ve internet kullanabilirsiniz.

İKLİM
• İklim olarak yazın çok nemlidir.
• Yanınızda şemsiye bulundurunuz, yaz mevsiminde her an yağmur yağabilir veya yakıcı güneş olabilir. Havası değişkendir.

DİL
• Gezmek için iyi dil bilmek gerekli değildir. Havaalanı, otel, taksi, müze, lokanta gibi yerlerde kullanılan basit kelimeler ile parayı bilmeniz yeterlidir. Gramer hiç önemli değil. Siz çok iyi İngilizce bilseniz bile karşı taraf anlamayacaktır. Beden dilini kullanarak, pratik anlatım yöntemleri ile İngilizce kelime hazineniz size yardımcı olacaktır.

ALIŞ VERİŞ
• Alış verişlerde fiyatları mutlaka kağıta yazarak anlaşınız. Pazarlık yapın. Yazdıkları fiyatın yarısını teklif ediniz. Birçok işyerlerinde zaten hesap makinası ile yazarak size ürünün fiyatı söyleyecektir.
• Çin malı kalitesiz sözü yanlıştır. Kaliteli ürünler var ve pahalıdır.
• Paranıza göre ürün çeşitliliği var, ancak bizim para değerli olduğu için Çin malı ucuz sanılmaktadır.

SAĞLIK
• Eğer rutin şikayetiniz yada hastalığınız varsa baş ağrısı, diş ağrısı için bildik ilaçlarınızı yanınızda götürünüz.
• Çin’de eczaneler çok farklı aradığınız basit bir aspirini bulamazsınız.
• Bitkisel ilaçlar oldukça yaygın.
• Geziye çıkmadan önce ihtiyaç duyduğunuz aşılarınız varsa olunuz. Tifo, kolera, bulaşıcı hastalıklar vs.
• Bir çok yerde Çin tıbbı ile ilgili yerleri görürsünüz ancak bilen biri yardımını almalısınız.

MASAJ
• Çok yaygın olarak manikür ve pedikür hizmetleri alabilirsiniz. Her ikisi ortalama 30 yuan.
• Masaj! Mutlaka yaptırmalısınız. En yaygın olanı ayak masajıdır. ” Foot massage “ 1 - 2 saatlik ayak masajı 15-30 yuan.
• Ara yerlerde ve lüks yerlerde masaj salonları var her çeşit masaj yapılıyor. Beden (body massage), sadece baş ve boyun bölgesi, (yüz masajı + yüz maskesi) lüks yerlerde fiyatı 50-200 yuan arasıdır. Bu ücreti işyeri alır. Ancak masajı yapana ücreti siz belirleyip veriyorsunuz. Masaj bitiminde masör yada masöz size fiş veriyor, siz fişe vereceğiniz miktarı yazıyorsunuz. Çıkışta işyerinin kasiyeri sizden kendi tarifelerindeki sabit ücreti ve masörün fişine yazdığınız miktarı ile varsa içecekleriniz ilave edilerek kasaya ödüyorsunuz.
Örneğin; masaj salonunun 1 saatlik vücut masajı ücreti 100 yuan ve masöre vereceğiniz miktar ortalama en az 30 yuan fakat 50 yuan uygun bir rakam. Meyve suyu gibi içecekler bardağı 20-50 yuan.

ÖNCE PEKİN’DEN BAŞLAMAK GEREK
ÇİN SEDDİ (GREAT WALL)

M.Ö. 5. Yüzyıl ile M.S. 16. Yüzyıl arasında inşa edildi. Yalnızca Pekin’in değil tüm Çin’in simgelerinden. Birçok bölümü bulunuyor. Turistlerce en cazip olanıysa Badaling. Burası, Pekin’in 80 kilometre uzağında. Burada, duvarın en eski ve restore edilmiş yeni bölümlerini görebilirsiniz. Yakındaki Ming Mezarlığı da ilgi çekici. Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 10.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 3.000 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M.Ö.221 ile M.S.608 yılları arasında yapılmıştır.
Çin Seddi, en uzun sürede yapılan ve en çok insan çalıştırılan yapıdır. M.S.555'te Beijing ile Datong arasındaki 500 km.lik duvarın yapımında 1.800.000 kişi çalıştırılmıştır. Badaling dağının üzerinden geçen seddin sadece 200 metrelik kısmını yapmak için bile binlerce kişi çalıştırılmış ve bu kişilerin isimleri bir taşa yazılmıştır.

TİANAMEN MEYDANI

Mao bu meydanda Çin halk Cumhuriyeti’ni ilan etti (1949). 1 Milyon kişilik bu meydan bundan 40 yıl sonra da, demokrasi isteyen göstericilerin merkezi oldu. Bu eylemler, kanlı bir biçimde bastırıldı. Meydanda, Mao’nun mezarı, Kahramanlar Anıtı, Çin Devrim Müzesi ve Çin Tarihi Müzesi bulunuyor.

YAZ SARAYI

İmparatorların yaz aylarını geçirdiği saray. Burası dünyanın en büyük meydanı olan Tian Anmen meydanının 7 katına eşittir. Hala ilgi çekici eserlere sahip. Beijing'deki Yazlık Saray Çin'in en iyi korunmuş ve imparatorun en büyük olan bahçesidir. Çin'in bütün hanedanlığının bahçe sanatının bir simgesi olan Yazlık Saray, Çin, hatta dünyanın bahçeciliğinde önemlidir.
Ek bilgi: Giriş 35 Yuan. Haidan District’te. Telefonu, 6288-1077.

YASAK ŞEHİR: FORBİDDEN CİTY

Ming ve Qing hanedanlarından 24 imparator, bu sarayda yaşadı. Eski İmparatorluk Sarayı olarak biliniyor. Sarayın inanılmaz büyüklüğüne, eşsiz mimari özelliklerine, rengarenk süslemelerine ve ihtişamlı görünüşüne dünya saray mimarisinde çok az rastlanabilir.
Ciddiyet, ihtişam, saygı uyandırıcılık havası veren bu salonların iç dekorları son derece görkemli görünür. Yasak Şehir’in arka kesimi, imparatorların ve cariyerlerinin oturdukları mekandır. Qianqing Salonu (gök saflığı salonu), Kunning Salonu (yerküre huzuru salonu) ve İmparator Parkı, bu kesimin başlıca yapılarıdır. Yoğun yaşam havasını veren bu yapıların çoğu, park, kitap odası, su kenarındaki pavyon ve süs taşlarından oluşur ve avlu oluşumunda yapılmıştır.
Zamanında, halka kapalı olduğu için "Yasak Kent" olarak biliniyor. Pekin’in en önemli cazibe merkezlerinden. Giriş ücreti 68 Yuan. Giriş Tiananmen Meydanı’nın hemen karşısındaki Changan Street’ten yapılıyor.

EK BİLGİ

Telefonu, 6513-1892. Giriş ücreti kişi başı 60 Yuan.
Ayrıca müze ziyareti boyunca adım adım bulunduğunuz yere göre size rehberlik eden Automatic Guide'lar var. Fiyatı 40 Yuan. Birçok dil ve Türkçesi de var. Yasak Şehir'in adım adım planı bu cihaz üzerine çizilmiş, çizim üzerinde istediğin yere parmağınla dokunup sonra da ses düğmesine basınca Türkçe olarak, bina yada avlu hakkında detaylı bilgi dinleyebiliyorsun.

MARCO POLO KÖPRÜSÜ

Ünlü seyyahın övgüsü nedeniyle 13. Yüzyıl’dan kalma bu köprüye Marco Polo’nun adı verilmiş. Köprüde 140 aslan şekli var ve hiçbiri birbirine benzemiyor.

CAPİTAL MUSEUM

Konfiçyüs Tapınağı olarak da biliniyor. Eski İmparatorluk tapınağı, şimdi müze. Giriş 10 Yuan. Dongcheng District’te.
Telefonu, 6401-2118.

HUTONGS EVLERİ

Pekin, her köşesinde yüzlerce yıllık Çin uygarlığının izlerini taşıyor. Geleneksel evlerin oluşturduğu ve “Hutongs“ adı verilen mahalleler, tapınaklar, saraylar. Bunların yanında da modern mimarinin örnekleri.

TİANTAN

Cennet Tapınağı olarak biliniyor. 1420 yılından kalma bir tapınak. Tapınak, Pekin’in sembolü. Giriş 30 yuan. Tianton Road ve Chongwenmenwai Street’ten girilebiliyor. Chongwen District’te.
Telefonu, 6702-8866.

 Beihai-Jingshan Parkı,
 Milliyetler Parkı,
 Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi,
 Beijing Hayvanat Bahçesi
 Beijing Botanik Parkı
 Beijing Blue Zoo (Su altı Parkı)bulunmaktadır.

Pekin’in parklarını, hayvanat bahçelerini ve hemen hemen her köşesine yayılı Budist tapınaklarını da görmelisiniz.
Gelecek Bölüm: Hunan Eyaletinin başkenti : Changsa Kenti
Mao Zedong ‘un (Mao Çe-tung) Köyü, yaşadığı yerler ve müzesi…
Konfiçyus (Kong fu zi) Akademisi’ne yolculuk… Yuelu Academy
KISA BİLGİ

Ana-Babaya saygı, büyüklere hürmet, ahlak kurallarının başında gelen erdemlerdir. Her insan bu kurallara uygun yaşamayı amaçlamalı ve bunu çevresine, dostça, sevecen, ılımlı, güvenilir, dürüst davranışlarla göstermelidir. Konfüçyüs'e göre, "Yüce" insan olmanın ilk şartı, bu dört erdeme ulaşılması asla mümkün olmasa da, yılmadan gayret göstermektir. Gerçeği görmek, çaba gösteren herkes için mümkündür. Bunun aracı da Konfüçyüs'e göre bilgidir. Bilgi sahibi olmak, insanların mevki durumuna göre ayırım yapmadan, herkese açık olmalıdır.
Konfüçyüs'ün öğretisi din değil, eski Wu-dinine dayanan etik felsefedir. Öğretisinde kesin bir hiyerarşi söz konusudur. Bu erdemlere ulaşmanın yolu bilgiden geçer. İnsan, hayatı boyunca, alçak gönüllülüğünü koruyarak, yeni şeyler öğrenmeye çaba göstermelidir.

TAO VE TAPINAKLARINA YOLCULUK…
Gezginlerin ve fotoğraf ustalarının mutlaka gezip görmeleri yerlerdir Uzakdoğu…


Bircan Pamuk

“Tek başıma geziYORUM” adlı gezi yazısı kopyalanıp çoğaltılamaz ve kitap haline getirelemez izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.


Bookmark and Share

Yazan: - - Tarih: 15.01.2011 - Puan: 0 - Yorumlar: (0) - Okunma: 12376 - Oy Ver:

BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR

BU YAZIYA HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ, İLK YORUMU YAPAN SİZ OLUN!

 
ÜLKELERE AİT TOPLAM YAZILAR
1-) Fransa (14)
2-) Tayland (14)
3-) Çin (14)
4-) Hindistan (11)
5-) Singapur (7)
6-) Rusya (7)
7-) Filipinler (6)
8-) Malezya (6)
9-) Endonezya (5)
10-) Beyaz Rusya (5)
11-) Suriye (5)
12-) Almanya (4)
13-) Hollanda (4)
14-) Güney Kore (4)
15-) İspanya (4)
16-) İtalya (4)
17-) Japonya (4)
18-) Amerika (4)
19-) Hong Kong (4)
20-) Birleşik Arap Emirlikleri (3)
21-) Mısır (3)
22-) Avusturya (3)
23-) İran (3)
24-) Bulgaristan (3)
25-) Kamboçya (3)
26-) Güney Afrika Cumhuriyeti (3)
27-) Tayvan (3)
28-) Nepal (3)
29-) Yunanistan (3)
30-) Bahreyn (3)
31-) Macaristan (2)
32-) Makedonya (2)
33-) İsviçre (2)
34-) Arnavutluk (2)
35-) Cek Cumhuriyeti (2)
36-) Vietnam (2)
37-) Meksika (2)
38-) Kırım (2)
39-) Tunus (1)
40-) Ürdün (1)
41-) Maldivler (1)
42-) Liechtenstein (1)
43-) Fas (1)
44-) Portekiz (1)
45-) Monaco (1)
46-) Arjantin (1)
47-) İsrail (1)
48-) Belçika (1)
49-) Gürcistan (1)
50-) Kazakistan (1)
51-) Kırgızistan (1)
52-) Dubai (1)
53-) Ingiltere (1)
54-) Ukrayna (1)
55-) Pakistan (1)
56-) Lübnan (1)

ÇİN FOTOĞRAFLARI
Tüm Çin fotoğrafları için tıklayınız...
 
Mail: ali@baylar.com
Seyyahamca.com sitesi 11 Eylul 2000 tarihinden beri sizlerle...

Bu site bir    iştirakidir.