Eğitim Mafyası

  Son yıllarda eğitim sektörü ÖZELLEŞTİ iyiden iyiye.. Her köşede özel okullar türedi. Senelik maliyetleri 7000-20000 YTL arası değişen bu okullar, iyice deforme edilen devlet okullarına alternatif olarak sunulmaya başlandı. Çocuklarına iyi eğitim vermek isteyen her anne-baba da bu okulları tercih etmeye başladı. Ortada dönen rakamlar devlet bütçesine yakın. Sadece eğitim sektöründe oynanan oyunlar sayesinde yeni bir ticari sektör oluştu ülkemizde… ÖZEL OKULLAR!

Özel okulların da eğitime çok katkısı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Senede binlerce YTL ödenen bu okulları bitiren öğrenciler ingilizce bile konuşamaz durumdalar. Eskiden devlet okullarında ücretsiz okuyan çocuklar şimdikilerden çok daha iyi eğitim alıyorlardı. Herşey para üzerine kurulmamıştı çünkü…

Öğretmenler yetersiz görüp çocukları şimdi özel derslere de daha fazla yükleniyorlar. E verilen özel okul parası bu yeterliliği neden veremiyor? Kim bunları kontrol edecek? Siz mi? Ben mi? Devlet nerede? Bu çocuklar için alınan binlerce YTL paranın karşılığında değecek eğitim verilemiyorsa neden bu özel okullar devam ediyor açılmaya?

Ben 80’li yıllarda Elazığ Anadolu Lisesi’nde okudum. Devlet okuluydu. İngilizce ve almanca öğrendik o okulda. Şimdi özel okullarda binlerce YTL ile okuyan çocuklar maalesef ingilizce bile dertlerini anlatamayacak durumdalar, geçtim almancayı! Kendi oğlumda bile bu sıkıntıyı yaşamaktayım. Senelerce özel okullarda okutup iyi eğitim alabilmesine gayret ederken, çocuğun yetersiz kaldığını görerek şimdi de dershaneye gönderiyorum, yakında da sanırım özel öğretmen tutup ingilizce ve matematik dersleri aldıracağım. Okula verdiğim paralar ne oluyorsa?

Eğitim sistemimiz çökmüş durumda. Her sene değişen bir eğitim sisteminde sağlıklı olmasını beklemek imkansız olurdu zaten. Eskiden en azından not korkusu, sınıfta kalma korkusu vardı öğrencilerde. Bunları da yokettiler. Eğitimsiz bir nesil halen ısrarla istenen bizden. Bir ülkede sağlıklı eğitim olmazsa nasıl gelişebilir? Geleceğinizi teslim edeceğiniz çocuklara eğitimin en iyisini vermeniz gerekmez mi? Bu eğitimi devlet olarak siz mi yaparsınız, yoksa cemaatlerin, partilerin, misyonerlerin ellerine mi teslim edersiniz?

Bölücülükle bu memleketi birarada tutmamız sizce mümkün müdür? Özel okulların hepsinin milli birlik ve beraberliğimize destek verdiğine kesin emin olabilir misiniz peki? Paralı eğitimin, ticarete dökülmüş bir eğitim sisteminin manevi duyguları olan gençler yetiştirmesini hangi akılla bekleyeceksiniz peki?

Bizim nesil haydi şanslıydı, öğretmenlerimizin ne zor şartlarda bizleri yetiştirmeye çalıştığına şahit oluyorduk. Şimdiki nesil ise parasıyla değil mi kardeşim mantığıyla öğretmenine saygıdan yoksun yetişmekte. Ne acı!

Özelleştirmeye devam edin bakalım herşeyi…. Benden size tavsiye… polis teşkilatımızı da özelleştirin…. Her sokağın kendi özel polisi olsun.. bakın ne güzel fikir değil mi?

Yetmezse askeriyemizi de özelleştirelim.. Her şehrin kendi askeri olsun. Parasıyla değil mi kardeşim?

9.02.2008

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.