Mayıs ayında Çin ziyareti

Mayıs Ayında yaptığım Çin seyahatim sırasında dikkatimi çeken bazı notları sizlerle paylaşmak istiyorum:
– Çin’de inşaat çılgınlığı tüm hızıyla devam ediyor. Ev fiyatları her sene katlanarak yükseliyor. Konuştuğum çinliler, bu yükselişin bizdeki gibi birgün duracağına inanmıyorlar. Ev fiyatları milyon dolarlara ulaşmış durumda ve bu çılgınlık bir süre daha devam edeceğe benziyor.
– Amerika’nın Çin mallarına uyguladığı ek vergiler ticarete çok ciddi zarar vermiş. En büyük müşterisi Amerika olan Çin için bu ekonomik kriz anlamına geliyor. Senelerden beri sırf Amerika’ya üreten ve satan fabrikalar kapanıyor ve milyonlarca insan işsiz kalıyor. 
– 1 dolar=6,82 yuan ve dolar adım adın yükselmeye devam ediyor.İthalatçılar açısından bakılınca bu fiyatların düşeceği gibi düşünülse bile maalesef iç piyasadaki maliyetlerin çok daha fazla yükselmesi yüzünden ithal ürünlerin fiyatları da düşmeden yükselmeye devam ediyor.
– Birçok fabrika Çin’deki aşırı maliyet artışlarından dolayı Myanmar, Vietnam gibi ülkelere taşınıyor.
– Büyük şehirlerde yaşamak eskiden hayalken şimdilerde işçi kesimi kendi köyünde ve kasabasında kalmayı ve ailesinden uzaklarda yaşamayı istemiyor, bu durumda fabrikalar işçi bulmakta zorlanıyorlar. 
– En büyük sorun aşırı yükselen hayat pahalılığı, artık Çin ucuz bir ülke değil, fiyatlar Avrupa ile aynı, sebze, meyve ve günlük gıda fiyatları bir sene önceye göre ciddi yükselmiş durumda. 
– 1991 yılından beri Çin’e seyahat ediyorum ve bu ülkedeki gelişmeleri takip ediyorum. Senelerden beri ekonomisi katlanarak büyüyen Çin maalesef son yıllarda durma ve düşüşe geçmeye başladı. Umarım en kısa zamanda ciddi tedbirler alınır ve refah günlerine geri dönebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.