Milli İdealiniz Var Mı?

Dünyanın büyük bir bölümünde İngilizce konuşulur ya da anlaşılır…. Bazen sorardım kendi kendime, neden Türkçe konuşulmaz da İngilizce konuşulur genellikle yabancı dil olarak… Cevabını dünya tarihinde buldum kolaylıkla…

Herşeyden önce 15.ci yüzyıldan itibaren İngiliz Kralığının, diğer Avrupa devletleri ile çekişmesine dikkat edelim.. Dünyanın dört bir tarafına gemiler yollayıp o ülkeleri sömürge altına alan Avrupa devletleri, sadece yönetimi ele geçirmekle kalmadı ve kendi dillerini, dinlerini zorla bu milletlere aşıladılar.

Bugün, Güney Amerika’da İspanyolca konuşuluyorsa nedenleri açık değil midir?

Kuzey Amerika’da, Güney-Kuzey çatışmalarının ardında yatan diğer bir konu, dil savaşı değil midir? Sonuçta kazanan İngilizler, koskoca kıtaya ingilizceyi anadil olarak okutmuşlardır….

Bugün bakınca, her ne kadar VAHŞİCE de olsa İngilizlerin yaptığına gıpta ile bakmamak elde değil. Barbarca veya kan dökerekte olsa sonucta adamlar ideallerini gerçekleştirmişler. Bugün dünyada dillerini hepimize seve seve öğretiyorlar….

Unutmayalım, bir milleti birarada tutan en önemli maddelerden birisi de DİL’dir. Bir yabancı dili öğrenirken, o ülkeye muhabbet kazanılması çok doğaldır, bu açıdan bakıldığında İngilizlerin başarısı kutlanılmalıdır, çünkü dillerini kabullendirerek, bir bakıma kültürlerini de kabullendirmişlerdir dünyaya…..

Gelelim bize….Bizim MİLLİ İDEALİMİZ var mıdır? Nedir? Ne olmalıdır? Bunu ben değil, sevgili büyüklerimiz bulmalı ve BİZE EĞİTİM SİSTEMİMİZDE VEREBİLMELİLER!

MİLLİ AMACIMIZ NE? Çok önemli bir konu….Ciddiyim!!!!!

15.10.2002

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.