Rus-Çin Yakınlaşması

 Dünyada dengeler hızla değişiyor. Bir dönem ABD-SSCB (Rusya) arasında gerçekleşen dünya dengesi, son yıllarda Çin’in de süper güç olması sonucunda değişti.

Şu anda Çin, Amerika, Avrupa Birliği, Hindistan ve Rusya arasında geçen bir denge durumu söz konusu. Amerika Hindistan’a yakınlaşır yakınlaşmaz, Çin de Rusya ile yakınlaşmaya başladı. 2006 yılını RUSYA YILI ilan eden Çin, elinden gelen her türlü gövde gösterisini yaparak Amerika’ya “Sen tek güç değilsin!” sinyalini veriyor. Rusya ise şimdilerde Çin ile görünmekten sıkıntı duymuyor. Putin, Çin’e giderek, enerji boru hattı için anlaşmalar yaptı.

Ruslar tarihleri boyunca, işlerine gelene yanaşmışlardır. Son dönemde bu Çin olarak netleşmiştir. Çin’de Amerika’ya karşı tavır aldığı için bu ortaklık işine gelmektedir. Kafadar ikili, en son yaptıkları açıklamada, İran’ın nükleer çalışmalarının kendilerini fazla ilgilendirmediğini söyleyerek de Amerika’yı yalnız bırakmışlardır.

Amerika ise Hindistan ile yakınlaşıyor son dönemlerde. Orta Asya’daki zengin maden ve petrol yataklarını Rus-Çin ikilisine kaptırmaya niyetli olmayan ABD, bir taraftan Hindistan ile yakınlaşırken diğer taraftan Japonya ile yakınlaşmaya devam ediyor. Japonların yüzyıllık hayali olan Orta Asya’ya açılma hayali bütün bu ülkelerin Orta Asya konusunda yakınlaşmalarının tek nedenidir. Kimse diğerine bu bölgeyi kaptırmaya niyetli değil ve savaş çıkarsa İran yüzünden değil, Orta Asya madenleri için çıkacaktır.

Bakalım süper güçler arasındaki bu alışveriş ne şekilde devam edecek�Umarım birileri salaklık yapıp savaş düğmesine basmazlar��

24.03.2006

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.