Uzak İki Ülkenin Hikayesi – 3

ALFA ülkesini biraz kenarda tutup, BETA ülkesini anlatmaya devam edelim.

BETA halkı, kültürüne önem vermeyi sevmektedir. Binlerce yıldan beri devam eden medeniyetlerinin varolabilme başarısı kültürlerine verdikleri önemden kaynaklanmaktadır. Birçok kereler saldırıya uğradıkları halde, halen dimdik ayaktadırlar. Düşmanları tarihten silindiği halde onlar halen BETA’lılar olarak varlıklarını devam ettirmektedirler.

Televizyonlarından tutun da okullarındaki kitaplarına kadar her yerde BETA kültürü verilmeye çalışılmaktadırlar. Gençlere, BETA’lı olmanın değeri anlatılır, atalarının başarıları öğretilir. ALFA’lılar gibi atalarına düşman değillerdir. Tarihlerini yabancılardan değil, kendi belgelerinden öğrenirler.

ALFA’lılar Batı’lı olabilme uğruna yazı sistemlerini hiyerogliften latin alfabesine çevirmişlerdir. Sanmışlardır ki, alfabenin değişmesi ile Batı’lı olabileceklerdir, fakat bir noktayı görmemişlerdir, dünyada başarılı olan her ülke tarih boyu hep Batı’dan olmamıştır. Bugün Batı güçlüdür ama yarın kimin üstün olacağını kimse kestirememektedir. Bir dönem dünyayı yöneten Mısır’lı Firavunlar, bugün nerededirler? Alfabenin değişmesi değil, kafaların değişmesi ile modern olunabilir oysa. Artık olan olmuştur gerçi. Önemli olan bugün akıllı davranmaktır ama uyuyan yöneticilerle bunun başarılması da mümkün görülmemektedir.

BETA ülkesinde kullanılan alfabe kendilerine has bir alfabedir. Binlerce karakterden oluşmaktadır. Zordur. Öğrenebilmek için senelere ihtiyaç vardır. Alfa’lılar 29 harften oluşan hiyeroglif alfabelerini, öğrenmesi ZOR olduğunu düşünerek değiştirirken, BETA’lılar halen aslanlar gibi binlerce karakter üzerinde eğitim vermektedirler, ve işin komik tarafı çok kısa bir zaman zarfında koskoca ülke, kendilerinden nüfus olarak 20 kez küçük olan ALFA’lıları ekonomide geçmeyi başarmışlardır.

ALFA ve BETA halkları binlerce yıl önce rivayete göre komşuymuşlar. Her iki ülke halkı da diğeriyle rekabet halindeymiş. Alfalıların dedeleri canları sıkıldıkça, Betalılara saldırıyorlarmış. Beta kralı da koskoca bir duvar ördürmüş bunlara karşı, artık geçmeleri mümkün değilmiş Alfalıların. Betalılara göre o duvarın örülme nedeni BARBAR ALFA’lılarmış. Alfalılar da Betalılar hakkında güzel şeyler düşünmüyormuş zaten.. Betalıların entrikacılığı hep anlatılırmış Alfa ülkesinde bugün bile…

Aradan binlerce yıl geçmiş…. Alfalılar ve Betalılar birbiriyle olan eski bağlarını unutmuşlar. Menfaat dünyası bu ya! Gün gelmiş menfaatlar konusu ön plana çıkınca arada bir bağ kurma zamanı gelmiş….

Batı’lılar, BETA ülkesinin son zamanlardaki güçlenmesinden doğal olarak hiç memnun değillermiş. Bir kaç seneden beri ekonomilerindeki yavaşlama onların hiç te hoşuna gitmiyormuş, çünkü eskiden kolayca kazandıkları yüksek karlara artık kolay kolay ulaşamıyorlarmış. Defalarca yöneticileriyle, işadamları biraraya gelmişler. Sektör sektör tartışmışlar. Beta’lılara karşı alınabilecek önlemleri bulmaya çalışmışlar.Akıllarına ilginç bir fikir gelmiş. ALFA ülkesini koz olarak ortaya atabilecekleri tabii ki…Gümrük Birliği’ne üye olan Alfa’lıları Beta’ya karşı kullanmayı düşünürler. Mesela birkaç üründe koymayı düşündükleri ithalat KOTA’sını, Alfa ülkesi üzerinden yapabileceklerdir. Hemen Alfa’lı liderlere mesaj geçerler. Beta ülkesinden yapılan birkaç ürünün ithalatına KOTA koyun derler.

Kara haber Beta ülkesine ulaşır, şaşırırlar….Hemen kota koyulması düşünülen ürünlerle alakalı YETKİLİ kişiler çağırılır ve Alfa ülkesine görüşmek için gönderilirler. Amaçları, Beta ülkesinin ihracatına vurulacak bu engeli kaldırabilmektir.

10 kişiden oluşan heyette, her birisi kota koyulması istenen ürünler konusunda oldukça bilgili yöneticilerdir. Senelerdir devlet tarafından görevlendirilmişler ve tek görevleri, ilgi alanlarına giren ürünlerin dünya piyasalarındaki fiyatlarının kontrolu, kalitenin artırılması gibi noktalarda araştırmalar yapmaktır.

Alfa ülkesinde bu tip bir heyet yoktur oysa. Alfa devletinde Dış işlerle alakalı üniteler tabii ki vardır, fakat genelde Batı’ya dönük yönetilmektedirler.

Beta heyeti, Alfa ülkesine geldiği zaman çok şaşırır. Karşılarında sanki Alfa değil Batı heyeti durmaktadır. Alfa heyeti bütün maddeleri kaydeder ve Beta heyetini yolcu eder geriye.

Devamı DÖRDÜNCÜ BÖLÜMDE…..

21.06.2002

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.