Güneş Balçıkla Sıvanmaz

Sıcak bir akşamüstü Eminönü’nden geçiyorum arabadayım… Resmi bir araç durdu duraklarda ve bir koşuşturma yaşandı, memurlarla seyyar satıcı ve tablacılarla.. Yakalanan tablacıların terazileri alınma suretiyle iş yapmaları engellenmiş oldu..

Bir an düşündüm…Bir tarafta emir aldığı için o emri yerine getirmek zorunda olan memurlar, diğer tarafta ekmek derdindeki zavallı işportacılar..

Arkadaşlar kendimizi kandırmayalım, kimse durup duruken işportacı, tablacı olmaz. Ekonomik durumu iyi olan kim gidip bu tip bir kovalamaca ve sıkıntılı işte çalışır?

Birçok ülke gezdim, işportacının en çok olduğu ülkeler ekonomik sorunu olan ülkelerdir. Kendimizi ve Avrupalıyı kandırmaya çalışmanın bir alemi yok. Biz FAKİR bir ülkeyiz. Yanlış anlaşılmasın aslında zengin bir ülkeyiz ama bunun kaymağını biz millet olarak yiyemiyoruz.

Bugünkü kovalamacayı şöyle bir irdelediğimiz zaman ortaya çok basit bir sonuç çıkıyor..Neden işportacılara yasak getiriliyor? Turistler bizim bu yönümüzü görmemeli.. Biz Avrupa yolundayız ya!! Sosyetemizle görünmeliyiz. Modernliğimizle görünmeliyiz.

Mussolini, Rusya’ya bir seyahat düzenler. Trenle gidecektir.. Bütün yol boyunca akıllı Ruslar, güzel giyimli figüranlar, dolgun dolgun inekler ve her yere traktörler yerleştirirler. Mussolini dönüşünde hayranlığını belirtir, millet şaşırır..Ya nasıl olur? Rusya o kadar fakirdi.. Sizce bizim yapmaya çalıştığımız bunun gibi birşey değil mi?

Değerli Yetkililer! Sayın Yöneticiler! Gelin kendinizi de, bizi de, yabancıları da kandırmaya çalışmayın. Millet ekmek derdindeyken bırakın lüks hayal kurmayı. Önce milletin karnını doyuracak iş imkanları açın, millet kendiliğinden bırakacaktır işportacılığı.İnanmıyor musunuz? Benim rahmetli dedem de işporta ile başlamış ticarete, para biriktirip akıllı yatırımlara dönüştürdüğü için dükkan açmış sonraları ve büyümeye devam etmiş…İşporta bir ticaret ehlinin başlangıç adımıdır. Bunu her yeni adım atan deneyebilecektir doğal olarak. Vergiler bu kadar yüksek tutuluyorsa bir ülkede insanlar şirket açmayacaklardır..Seyyarlığın gözünü seveyim :))

Gelin bir dakika dahi olsa kendimize normal bir aynadan bakalım..Biz neyiz??? Lütfen!!

21.06.2002

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.