Dünya Kupası Ve Türkiye’nin Tanıtımı

91 yılında, Çin’e ilk gittiğimde,oradaki tanıştığım insanlara Nereden geliyorsunuz? diye sorduklarında TURKEY derdiğim zaman, TOKYO? diyenler çok olmuştu. TURKEY ingilizce TÖRKİ olarak okunuyor, TOKYO belki okunuş olarak hiç alakasız bir kelime olmakla beraber insanların hafızalarında daha çok yeralması nedeniyle Türkiye’den biriyle karşılaştıklarında şaşırıyorlardı doğal olarak.

Bir ülkenin tanınması için iyi ya da kötü olayların haberleri yeterli olmakta. Bazı ülkeler terörle anılırlar mesela tüm dünyada, bazıları turizmleriyle, bazıları tarihi ile vs vs….Türkiye nasıl mı tanınıyor genelde? İnanın birçok kereler “Sizin ülkeniz nerede?” diyenler bile olduğuna göre çok iyi tanındığı söylenemez…

Ülkeler, tanınmak amacıyla televizyonlara, dergilere milyonlarca dolar reklam ücreti harcarlar…Amaç TURİZM tanıtımları sayesinde ülkelerine turist çekmektir. Ülkemiz de son dönemlerde turizmin değerini anlamış ve dünyanın dört köşesinde reklam yatırımları yapmıştır.

Dünya Kupasında çeyrek finale geçmeye hak kazanan TÜRKİYE, bütün dünya medyasında ana haberlerde yayınlanmış, insanların hafızalarında birkaç saniye bile olsa bedava reklamı yapılmıştır. Düşünsenize kaç milyar dolar gerekirdi bu kadar medyaya reklam verilmeye kalkılsa..

Türk Milli Takımı, bundan sonra yenilse de fazla konuşmanın bir anlamı yok. Ülkelerini tanıtma adına bence mükemmel bir iş başardılar zaten. Dünya bizi konuşuyor. Maç bittikten beş dakika sonra mesajlar aldım değişik ülkelerden arkadaşlardan..Kutlama mesajları. Hatta Çin’den bile. Artık biliyorum Çin’e gittiğimde asla bana TOKYO? demeyecekler…Artık asla Türkiye nerede diye sormayacaklar, çünkü bizimle maç yaptılar ve hepsi evinde işyerinde naklen izledi ya da dinledi o maçı, 90 dakika boyunca Türk ismi ile muhatap oldular. BU REKLAM YETMEZ Mİ SİZCE????

21.06.2002

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.