Tayland Ve Yönetim Değişikliği

 20 Eylül tarihinde Tayland`da Ordu darbe düzenleyerek iktidarı ele geçirdi.Başbakan Thaksin Shinawatra yurtdışındayken askerler Başbakanlık Binası’nı ele geçirerek televizyondan yayın akışını değiştirdi ve olağanüstü hal ilan edildi.

Tayland seyahatim sırasında Thaksin Shinawatra’nın, yani devrik başbakanın halk tarafından çok sevilmediğini öğrendim. Thaksin çok zengin bir kişi iken, politikaya da atılmış ve servetinin bir kısmını bu uğurda harcayıp halkı etkileyip başbakan olmayı başarmış. Halk ticarete kafası çok çalışan bu liderden çok hizmet beklemiş ama gelelim ki Thaksin kendi ailesini daha da zenginleştirme adına hep yeni kanunlar çıkartmış. Halk da zaten bunu görünce ona olan sevgi ve saygısını kaybetmiş…

Kral’ın da desteğini alan Ordu, Thaksin Amerika’ya ziyarete gittiğinde ihtilali gerçekleştirmiş… Halkın ihtilalcilerle çatışması beklenirken insanlar askerlere çiçekler uzatmış, birlikte fotoğraflar çekilmişler.

İhtilal hiçbir zaman tasvip edilecek bir şey değil ama yöneticiler akıllı hareket etmedikleri sürece Tayland’daki gibi sonuçlar olabiliyor. Tayland ihtilalinde halkın sakin davranmasında en büyük etken KRAL Bhumibol Adulyadej. Kral halk için TANRININ GÖLGESİ..Ölen kralların putlarına tapılıyor. Kutsal kabul ediliyor. O nedenle kralın halk üzerindeki gücü kan akmadan bu ihtilalin gercekleşmesindeki en büyüt etken bence….

9.10.2006

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.