Türkçe’mizde 28 Harf Mi Var?

Alfabemizi öğrenirken, 29 harften oluştuğu söylenir. Son zamanlarda bşrşey dikkatimi çekmeye başladı. Aslında 28 harf kullanıyoruz. Bir harfi maalesef yoketmeyi başardık dilimizden. Bu zavallı harfi hepiniz bir şekilde biliyor ve maalesef KULAĞA HOŞ GELMEDİĞİNE inanarak yokediyorsunuz. BU zavallı harfimiz Ğ harfi, modernce söylersek YUMUŞAK G…

‘Dağ’ derken artık ‘Da’ diye okuyoruz. Ağa yazıyor ama Aa diye okuyoruz. Elazığ yazıyor Elazı diye okuyoruz…. Ama neden?? Nedenini ben söyleyeyim.. Öyle nazik olma derdine düştük ki, Ğ sesi bizi rahatsız ediyor, kaba geliyor sosyetik yetişme amacında olduğumuz için.

Acil olarak, Milli Eğitim (eyitim olarak okunacak bu kısım!) Bakanlığı (Bakanlıı) bu olaya el atmalıdır, eğer ( gene o harf!! insanı da nasıl rahatsız ediyor deĞil mi? siz kaçtıkça o kovalıyor!) müdahale etmek istenmiyorsa ve hata çözülmeyecekse, o zaman ricam LÜTFEN ALFABEMİZ 28 HARFTEN OLUŞUYOR DEYİNİZ!

Yumuşak G yani Ğ harfimizin, düştüğü zavallı duruma acımamak elde değil, düşünsenize hem varsınız, hem yok sayılıyorsunuz. Bugün dünya dillerine baktığımız zaman, öyle ilginç sesler kullanılıyor ki, bizim Ğ harfimizin kaba olduğunu düşünmek en büyük hata olur. Nazik bir dil olduğu nedense ve nereden çıkartılmışsa halen anlayamadığım Fransızca’da Ğ sesi en çok kulllanılan seslerdendir. Sosyete sevdalılarımızın Ğ sesine gereken önemi vermeleri durumunda sanıyorum bu ölmeye bırakılan harfimizi geri kazanma şansımız olacaktır.

Gelin Ğ sesini ilkokulda öğretildiği gibi BASTIRA BASTIRA kullanalım, kampanylr yaplım, Ğ HARFİNİ KURTARMA GÜNÜ ilan edelim a.Ğ.ustos ayının bir günü tercih edilebilir mesela ve o gün hepimiz Ğ harfiyle oluşan kelimeler yazıp asalım sokaklara!!

HERŞEY GÜZEL TÜRKÇEMİZİ KURTARMA ADINA OLDUĞU SÜRECE HER KAMPANYAYA BEN VARIM!!!! Hadi SİZ de buyurun!!!

Saygılarımla

21.12.2002

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.