SoyaĞacımız Nerede?

  Çoğumuz nereden geldiğimizi, atalarımızın kimler olduğunu maalesef bilemiyoruz, sadece rivayetler üzerine, “biz çerkeziz, biz lazız” demekle yetiniyoruz. 3 kuşaktan sonraki dedelerimiz hakkında fikir sahibi olanımız çok az maalesef.

Dedemin babasını sadece ismen tanıyordum. Adı Ömer Hulusi Baylar. Onun babası kimdir? bilmiyordum ki elime geçen bu dedeme ait şiir kitabında babasının adının Süleyman olduğunu öğrendiğimde acaip sevinmiştim. Ne de olsa dedemin dedesinin adını öğrenmiştim.

Şimdi diyeceksiniz ki dedenin dedesini bilsen ne olur bilmesen ne olur? Haklı görünebilirsiniz ama bir soruna değinmeye çalışıyorum burada. Soyağacımız yok!! Bu soyağacımız Osmanlı Arşivinde vardı, fakat Osmanlı arşivleri maalesef yokedildiği ve yokedilmesine özellikle göz yumulduğu için biz atalarımızla olan bağımızı kaybetmiş olduk. Nasıl ki bugün nüfus dairelerinde kim, kimin çocuğu yazılıyorsa ve kaydediliyorsa, Osmanlıda da bu böyle kaydediliyordu..İşte sorun burada, o aile arşivlerimiz de maalesef yokedilen belgeler arasında…. Eğer o belgeler yokedilmeseydi ne olurdu? Şu anda gider ve ailenizin bilmem kaç kuşak önce nereden geldiğini, kimlerden olduğunuzu ortaya çıkartabilirdiniz.

Bugün dünyada SOYAĞACI araştırmaları internet ortamından bile araştırılabilmekte….Bir amerikalı vatandaş soyadını girerek 1700 yılında Danimarka’dan göçen dedesinin adını bile öğrenebiliyor. Ne acıdır ki bizim böyle bir lüksümüz hiç olmayacak…..

Dedemin dedesinin ismini bile öğrenebildiğimde neden çok mutlu olduğumu şimdi anladınız sanırım….

Saygılarımla

21.11.2004

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.